Strona główna » Aż 14 załóg walczy o tytuł Mistrzyń Polski!

Aż 14 załóg walczy o tytuł Mistrzyń Polski!

by ZOZŻ

W Sopocie po raz trzeci odbędą się wyjątkowe regaty żeglarskie dedykowane kobietom. Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski zgromadzą na starcie 14 załóg walczących o tytuły Mistrzyń Polski w dwóch kategoriach, otwartej i amatorskiej. Regaty rozegrane zostaną w dniach 15-16 czerwca tuż przy sopockim Molo, na którym przygotowano atrakcje dla kibiców.

W dwudniowej rywalizacji przy sopockim Molo zobaczymy rekordową ilość 14 załóg, ścigających się na jachtach one-design klasy RS21. To już trzecia edycja tych regat, rozpoczętych w 2022 roku w ramach międzynarodowego projektu Women On Water. Od ubiegłego roku impreza ta podniesiona została do rangi Mistrzostw Polski Polskiego Związku Żeglarskiego, z tytularnym sponsorem – marką Dr Irena Eris, producentem renomowanych kosmetyków dla kobiet.

Na starcie pojawi się cała plejada utytułowanych żeglarek, w tym olimpijki oraz mistrzynie Polski, Europy i świata, walczące o tytuł najlepszej żeglarki w Polsce. W tym roku zabraknie jednak obrończyni tytułu z zeszłego roku, srebrnej medalistki olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec, która w tym sezonie zawiesiła starty ze względu na urlop macierzyński. Jej miejsce za sterem załogi Yacht Klub Polski Szczecin zajęła olimpijka z Igrzysk w Londynie w klasie Laser, Magdalena Kwaśna. Na starcie zobaczymy także załogę Weroniki Jaroszek, ubiegłorocznej srebrnej medalistki Mistrzostw, tym razem w barwach Giżyckiej Grupy Regatowej, uczestniczkę tegorocznej Żeglarskiej Ligi Mistrzyń w Berlinie.

W tegorocznej edycji, z uwagi na ostatni okres przygotowań do startu w Igrzyskach Olimpijskich nie wezmą udziału Agata Barwińska i Ola Melzacka, zawodniczki z nominacjami olimpijskimi, które w zeszłym roku walczyły o czołowe lokaty z doświadczonymi załogami ligowymi. Z Polskiej Ligi Żeglarskiej wystartują załogi MOWI Women Sailing Team pod wodzą Mai Remizowicz oraz Sztorm Grupa, tym razem dowodzoną przez Agnieszkę Łapińską.

Dodatkowo spotkamy wiele nowych twarzy i zespołów, w tym parę załóg absolutnie amatorskich. Dla nich stworzono specjalną kategorię, w której nie mogą brać udziału m.in. byłe i czynne zawodniczki klas sportowych.

Z zaciekawieniem warto będzie śledzić poczynania młodych załóg – INPLAG pod wodzą Pauliny Rutkowskiej, etatowej zawodniczki klasy 29er, oraz załogi Joanny Cymerman w barwach Centrum Żeglarskiego Szczecin, złożonej z czynnych zawodniczek różnych klas sportowych.

Zmagania na wodzie to nie wszystko, co będzie można obejrzeć z sopockiego molo. Polska Liga Żeglarska – organizatorzy regat wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim, Komisją Kobiet PZŻ i partnerami regat, zaplanowali wiele atrakcji dla odwiedzających Marinę Sopot.

W piątek o 13:30 odbędzie się konferencja prasowa z zawodniczkami, a o 19:00 w siedzibie Autopay nastąpi oficjalne otwarcie Mistrzostw.

W sobotę i niedzielę, o 08:30 i 09:20, odbędą się poranne rozgrzewki dla zawodniczek oraz otwarte zajęcia „stretching & mobility” prowadzone przez znaną trenerkę Annę Jaschke.

Na scenie regat w ciągu dnia będzie można posłuchać paneli dyskusyjnych z udziałem:

  • Mileny Jachowicz – psycholożki, przewodniczącej Komisji Kobiet Polskiego Związku Żeglarskiego,
  • Michaliny Kaczmarek – fizjoterapeutki Kadry Narodowej w Żeglarstwie, specjalistki od fizjoterapii uroginekologicznej,
  • Jolanty Ogar-Hill – wicemistrzyni olimpijskiej w klasie 470,
  • Moniki Bronickiej – żeglarki, dwukrotnej olimpijki, zawodniczki na deskach SUP i podróżniczki.

Celem paneli jest zwiększenie świadomości problematyki zdrowotnej, przybliżenie kulis sukcesów i porażek w sporcie, pracy i życiu codziennym oraz pokazanie różnorodności wśród kobiet.

Ponadto odwiedzający będą mogli skorzystać z porad ekspertów od pielęgnacji skóry z Instytutu Dr Irena Eris i skosztować poczęstunku od dostawcy cateringu dietetycznego Nice To Fit You.

Zakończenie imprezy planowane jest na niedzielę o 16:00 na scenie na końcu Molo.

Pełną listę startową oraz szczegółowy plan imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.ligazeglarska.pl Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo będą dostępne na platformie SAP Sailing pod linkiem: wow2024.sapsailing.com/gwt/Home.html

#ŻMPK #żeglarskiemistrzostwapolskikobiet #KomisjaKobietPZŻ #plz #wow #PYA #sezon2024 #DrIrenaEris

Regaty objęte są patronatem Prezydentki Miasta Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim.

Partnerem Tytularnym Regat jest: Dr Irena Eris

Sponsorami Regat są: Nice To Fit You, Autopay, Benetton i Miasto Sopot – gospodarz regat.

Partnerami Regat są: Garden Space, Efaflex, Harken Polska, D-Boat, Coffeedesk, Dashki oraz Vulcan T&C.

Organizatorami regat jest Polska Liga Żeglarska, MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

www.ligazeglarska.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment