Strona główna » III ETAP – ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024

III ETAP – ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024

by ZOZŻ

G:\7_Marketing\Nord CUP\2024\240325 NordCUP2024 logo\2024_nord_cup_energa_pozioma\2024_nord_cup_energa_poziom.png

Silny wiatr nie sprzyjał każdemu

Wiele się działo na Zatoce Gdańskiej w drugi weekend regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024.

W piątek rozegrano długodystansowe wyścigi w ramach Pantaenius Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC FC, a w sobotę do morskich jachtów dołączyły regaty klas Omega, Micro i Nautica 450.

Kolejny etap wyścigów, wspierany organizacyjnie przez Polski Związek Żeglarski, rozpoczął się w piątek o godzinie 10.00, kiedy morskie jednostki wystartowały z akwenu w pobliżu plaży Gdańsk Stogi i płynęły przez zatokę zawracając dopiero za Helem. Najdłuższa trasa wyniosła aż 55 mil morskich! Najszybsze jednostki biorące udział w tym długodystansowym piątkowym wyścigu zdążyły wrócić na metę w Gdańsku do godziny 18.00, jednak wiele załóg zmagało się z bardzo silnymi burzami znacznie dłużej. Podczas wyścigu zatonął niestety jacht „DUŻY PTAK”. Cała załoga została bezpiecznie podjęta dzięki sportowej postawie załóg jachtów „ZOLTAR” oraz „IRS CHALLENGER”, które bez wahania ruszyły na pomoc.

W sumie podczas trzech dni Pantaenius Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC FC rozegrano 6 wyścigów dużych jachtów. W grupie ORC A zwyciężył jacht SCAMP 3 dowodzony przez Witolda Karalowa, w grupie ORC B – załoga ASPIRE ze skipperem Jackiem Nowakiem, w grupie C jacht Neoprofil z załogą Piotra Adamowicza.

– To było bardzo intensywne żeglowanie, nie tylko w Gdańsku, ale też w Sopocie, Gdyni, byliśmy nawet za Helem! – podsumował trzy dni wyścigów Mateusz Kusznierewicz, który żeglował na zwycięskiej ASPIRE. – Muszę pochwalić moją siedmioosobową załogę, bo naprawdę dużo się działo na łódce. Były świetne warunki, ale spotkały nas także silne burze, podczas których zanotowaliśmy rekordową siłę wiatru. To były bardzo udane regaty, na rywalizujących łódkach był pełen przekrój świetnych żeglarzy mężczyźni i kobiet, młodych i bardziej doświadczonych, a nawet seniorzy, jak legenda pan Czesław Perlicki, którzy ma ponad 80 lat! Mam nadzieję, że spotkamy się tu na Zatoce Gdańskiej już za rok!

Udana żeglarska sobota

W sobotę na Zatoce zaroiło się od żagli. Obok jachtów morskich, które rozgrywały wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna i Pantaenius NORD CUP CLASSIC pojawiły się na akwenie także inne klasy jak Omega, Micro i Nautica 450, a także klasa Delphia24 rozgrywająca Długodystansowe Mistrzostwa Polski. Dla mniejszych łódek okazał się to jedyny dzień, kiedy udało się pościgać. Zbyt silny wiatr w niedzielny poranek zakończył zmagania klas i sobotnie wyniki stały się ostatecznymi. Mimo to były to udane regaty, zwłaszcza, że klasa Omega czy Nautica 450 miały okazję powrócić na ENERGA NORD CUP Gdańsk po dłuższej przerwie.

– Bardzo się cieszę z tego, że klasa Omega po tyku latach nieobecności wróciła na gdańskie regaty. – mówił Marcin Styborski z klubu Politechniki Gdańskiej PG Racing startujący w klasie Omega Sport. – W końcu jest to akwen mojej załogi, wszyscy jesteśmy z Gdańska, tu studiujemy i pracujemy. A ściganie się na Zatoce jest po prostu bardzo przyjemne! – cieszył się żeglarz, którego załoga zdobyła 3 miejsce w swojej klasie. – W sumie rozegraliśmy cztery wyścigi, w pierwszych dwóch raczej szukaliśmy naszego rytmu, ale dwa kolejne udało się skończyć na pierwszym i drugim miejscu i to wystarczyło, żeby wskoczyć na podium.

Legendarny wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

W sobotę odbył się także wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego pomysłodawcą w 2010 roku był Mateusz Kusznierewicz. To wyścig łączący żeglarzy z różnych środowisk. W tych wyjątkowych regatach możemy zobaczyć żeglarzy startujących na jachtach jednokadłubowych, katamaranach, a czasem nawet na deskach z żaglem lub latawcem. Przechodni puchar wygrywa ten, kto pokona trasę najszybciej! W tym roku w zmaganiach wzięło udział 37 jednostek, a bursztynowy Neptun należy przez kolejny rok do załogi jachtu SCAMP 3 i skippera Witolda Karalowa.

Co dalej podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk?

1 lipca to chwila oddechu od żeglarskich zmagań, a w dniach 2-4 lipca na akwenie zobaczymy całe mnóstwo najmłodszych żeglarzy, dla których morskie warunki to prawdziwy test umiejętności. Trzymamy kciuki za dobrą pogodę dla klasy Optimist.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen.

Harmonogram

19 edycja ENERGA NORD CUP Gdańsk:

21 czerwca – 7 lipca 2024

2-4 lipca Optimist A i B

5-7 lipca 420, 49er i Słonka

6-7 lipca Korsarz

ZWYCIĘZCY W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH, wyścigi 28-30 czerwca.

Omega Sport: Kamil Ortyl, Marek Gozłowski, Robert Zawadowicz (Vector Sails Racing Team) POL 452

Omega Standard: Filip Kurczewski, Robert Kurczewski, Jan Kurczewski POL 513

Micro: Tomasz Szychowiak, Łukasz Paszko, Filadelfia Bachorz (77 racing) POL 70

Nautica 450: Krzysztof Maksymowicz, Łukasz Maksymowicz (Sailing Legia) POL 82

D24: Jakub Malicki, Kacper Malicki, Paweł Żelazny, Agata Węgrzyniak (KKŻ KAPER Kętrzyn)

Długodystansowe Mistrzostwa Polski D24: Jakub Malicki, Kacper Malicki, Paweł Żelazny, Agata Węgrzyniak (KKŻ KAPER Kętrzyn)

Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC FC

ORC A: SCAMP 3 – Witold Karalow

ORC B: ASPIRE – Jacek Nowak

ORC C: Neoprofil – Piotr Adamowicz

Pantaenius NORD CUP CLASSIC

OPEN A: Fast Forward – Tomasz Nagas

OPEN B: GLOBE – Szymon Gutkowski

ORC A: ASPIRE – Jacek Nowak

ORC B: Neoprofil – Piotr Adamowicz

ORC C: Neoprofil – Piotr Adamowicz

KWR: Orka – Alfred Sosgórnik

WYŚCIG O BURSZTYNOWY PUCHAR NEPTUNA

SCAMP 3 – Witold Karalow z czasem 2 godziny 37 minut 56 sekund

Pełne wyniki na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2024

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment