Strona główna » KSW Baltic Dziwnów najlepszy na inaugurację Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej 2024

KSW Baltic Dziwnów najlepszy na inaugurację Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej 2024

by ZOZŻ

KSW Baltic Dziwnów najlepszy na inaugurację Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej 2024

W weekend 1-2 czerwca na wodach wokół sopockiego molo zainaugurowały rozgrywki Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej (TLŻ). Wśród 18 załóg uczestniczących w rywalizacji pierwszej rundy sezonu 2024 najlepsza okazała się młoda załoga KSW Baltic Dziwnów ze sternikiem Michałem Jaroszkiem. Od tego sezonu TLŻ wraz z czterema innymi Ligami Regionalnymi tworzy najniższy stopień rozgrywkowy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Trójmiejska Liga Żeglarska w sezonie 2024 odnotowała rekord frekwencji. Do rywalizacji przystąpiło 18 załóg, czyli maksymalna możliwa liczba uczestników, dzięki czemu TLŻ stała się największą z Lig Regionalnych. Od tego sezonu rozgrywki w Trójmieście, Poznaniu, Sztynorcie, Warszawie i Rybniku stały się częścią Polskiej Ligi Żeglarskiej tworząc najniższy stopień rozgrywkowy, zastępując 2. Ligę. Najlepsze załogi poszczególnych regionów spotkają się pod koniec sezonu w Finale w Szczecinie skąd cztery najlepsze załogi, awansują do centralnych rozgrywek 1. Ligi PLŻ.

W Sopocie pierwszy weekend regatowy stał pod znakiem idealnych warunków pogodowych. Co prawda pierwszego dnia wiatr był jeszcze kapryśny i zmienny, udało się rozegrać tylko 6 wyścigów, ale niedziela była już perfekcyjna. Stały wiatr z północy do 20 węzłów oraz spora fala okazały się wymagające dla większości załóg, ale komisji regatowej pozwolił rozegrać kolejnych 10 biegów.

Od początku ton rywalizacji nadawały zespoły obrońcy tytułu z sezonu 2023 – The Barking Dogs ze sternikiem Pawłem Czoczysem oraz KSW Baltic Dziwnów prowadzony przez Michała Jaroszka. Dwa zupełnie inne zespoły – pierwszy, doświadczony z załogą mającą za sobą starty na poziomie Ekstraklasy PLŻ oraz drugi debiutujący w Lidze, ale złożony z młodych, ambitnych zawodników klas przygotowawczych. Chęć walki o najwyższe miejsca pokazały również zespoły Sii Sailing Team, Sosnowski i przyjaciele oraz Omida Logistic. Rozczarowaniem pierwszego dnia była postawa załogi RITS Sailing Team prowadzona przez Jakuba Jankowskiego, doświadczonego zawodnika różnych klas regatowych, mająca w swoim składzie zwycięzcę zeszłorocznej Ekstraklasy PLŻ Maksa Pawłowskiego.

„Zasady rywalizacji Ligi Regionalnej dopuszczają możliwość udziału zawodników z wyższych poziomów rozgrywkowych. Dlatego też w załogach możemy zobaczyć wielu utytułowanych i doświadczonych zawodników z Mistrzem Polski na czele. Jednakże już w Finale Lig Regionalnych zespoły nie będą mogły korzystać z ich usług. Dzięki temu rywalizacja w TLŻ jest bardzo ciekawa, ale już finał rozgrywek będzie obarczony pewną niewiadomą” – podkreśla Rafał Sawicki, organizator TLŻ.

RITS Sailing Team zabrał się do pracy od początku drugiego dnia, szybko odrabiając straty. Nieco gorzej w silniejszym wietrze radził sobie zespół Sii Sailing Team. Serię zwycięstw zaliczył również KSW Baltic i to właśnie ten zespół dość pewnie sięgnął po wygraną w pierwszej rundzie.

„Nasze starty oceniam bardzo dobrze, po treningu czuliśmy się dobrze przygotowani i wyszło to na wodzie. W sumie pięć wygranych wyścigów i zwycięstwo w całych regatach, co nas w zupełności satysfakcjonuje.” – powiedział po regatach sternik KSW Baltic Michał Jaroszek.

Zwycięski zespół startował w składzie Dominika Ołowiak, Aleksandra Bobrowska, Filip Lenart i Michał Jaroszek.

O drugie miejsce walczyły zespoły The Barking Dogs oraz RITS Sailing Team. Równiej żeglował ten pierwszy i to właśnie obrońcy tytułu cieszyli się ze srebrnego medalu pierwszej rundy. RITS ostatecznie trzeci, a tuż za podium uplasował się zespół Sosnowski i przyjaciele.

W Trójmiejskiej Lidze Żeglarskiej prowadzona jest również klasyfikacja amatorska, w której sternikiem załogi nie może być wyczynowy żeglarz. W tej rywalizacji najlepszy okazał się zespół Omida Logistic Bartłomieja Glinki, a podium uzupełnili Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku oraz PwC Polska.

Kolejna runda TLŻ już w ostatni weekend czerwca również w Sopocie.

Klasyfikacja końcowa I rundy:

 1. KSW Baltic Dziwnów – pkt 13
 2. The Barking Dogs – pkt. 18
 3. RITS Sailing Team – pkt. 22
 4. Sosnowski i Przyjaciele – pkt. 26
 5. Omida Logistics – pkt. 28
 6. Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku – pkt. 31
 7. Sii Sailing Team – pkt. 33
 8. PwC Polska – pkt. 39
 9. Damen Yachting 2 – pkt. 40
 10. Port Lotniczy Gdańsk – pkt. 41
 11. Asseco 2 – pkt. 45
 12. Fun & Progress Team – pkt. 46
 13. Hear Studio Sailing Team – pkt. 48
 14. Damen Yachting 1 – pkt. 51
 15. Liceum Columbus – pkt. 57
 16. Yacht Club Sopot 3 – pkt. 63
 17. Sail Service – pkt. 64
 18. Asseco 1 – pkt. 65

Trójmiejska Liga Żeglarska jest rozgrywana nieprzerwanie od 2015 roku. Organizatorami Ligi są MT Partners Sp. j. oraz GSC Yachting Sp. z o.o. wraz z Towarzystwem Żeglarstwa Regatowego Szczecin.

Partnerem Głównym TLŻ jest STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

Informacje oraz relacje z rozgrywek można śledzić na stronie internetowej ligi: http://trojmiejskaligazeglarska.pl oraz na kanałach społecznościowych:

FB: https://www.facebook.com/LigiRegionalne i

Instagram: https://www.instagram.com/trojmiejskaligazeglarska/

#trojmiejskaligazeglarska #ligiregionalne #plz #ligazeglarska #sezon2024 #sailingteam #najlepszyteam #STBU

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment