Strona główna » IV ETAP – VECTOR SAILS CUP klasa OPTIMIST – ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024

IV ETAP – VECTOR SAILS CUP klasa OPTIMIST – ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024

by ZOZŻ

G:\7_Marketing\Nord CUP\2024\240325 NordCUP2024 logo\2024_nord_cup_energa_pozioma\2024_nord_cup_energa_poziom.png

\\pant-profile\Folder$\borkowska\Download\logo nordcup.png

Było trudno i tłoczno, ale najmłodsi żeglarze dali radę! Vector Sails Optimist Cup podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024.

Z radosnymi uśmiechami na twarzach zawodników, trenerów i rodziców zakończyły się najweselsze regaty na Zatoce Gdańskiej – Vector Sails Optimist Cup! Podczas trzech dni z bardzo zmienną pogodą, deszczem i trudnymi warunkami wiatrowymi rozegrano siedem wyścigów dla najmłodszych żeglarzy. W regatach wzięło udział aż 270 łódek!

Z kręcącymi powiewami o zróżnicowanej sile, opadami deszczu i niską jak na początek lata temperaturą najlepiej poradzili sobie w grupie OPP A Zofia Brdulak (Energa Giżycka Grupa Regatowa i Stanisław Nosol (Optimist CHKŻ Chojnice), w grupie OPP B Alicja Tychmanowicz (OŚ AZS Poznań i Stanisław Olszanowski (OŚ AZS Poznań).

– Tu, podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk byłem trenerem zastępczym dla klubu HKŻ Chojnice i zajmowałem się piątką zawodników. – mówił Tytus Butowski żeglujący w klasie 49er, mistrz Europy w klasie Optimist 2013. – Dla mnie to świetne doświadczenie zmienić perspektywę, być jako trener na pontonie czy spotkać moich byłych mentorów. Bardzo się cieszę, bo mój zawodnik wygrał regaty w grupie A i mam nadzieję, że dołożyłem do tego zwycięstwa swoją cegiełkę. Cała moja grupa, niezależnie od uzyskanego wyniku, bardzo wiele się nauczyła. Ja osobiście uwielbiam żeglować w Gdańsku, tu są zawsze ciekawe i bardzo różnorodne warunki. Świetnie, że tak duże regaty są organizowane właśnie tu na Górkach Zachodnich.

Niektórzy uczestnicy byli już całkiem dobrze zaznajomieni z morzem. Dla tych, którzy trenują zwykle na jeziorach, zmienne warunki, duża fala i silny wiatr były dużym wyzwaniem i trudno im było pływać na równym poziomie. Widać to było zwłaszcza podczas pierwszego wyścigu, kiedy przyszła chmura ze szkwałem i kilka łódek się przewróciło. Karol Grześ (TKŻ Toruń), który ma zaledwie 8 lat, a już 2 lata pływa na Optimiście, mimo przeciwności walczył dzielnie.

– Żeglowało mi się bardzo dobrze, ale nie jestem rozpływany na morzu i fale są duże, wiatr też i to jest trudne. Ale najbardziej lubię właśnie samo ściganie się! Dziś wyprzedził mnie kolega i walczyłem, ale nie udało mi się go wyprzedzić i byłem trzeci. Ale w dwóch wcześniejszych wyścigach byłem przed nim. – podsumowywał swoje starty Karol.

Z zupełnie innej perspektywy niż osiągane przez młodych żeglarzy wyniki patrzył na całe wydarzenie Tomasz Figlerowicz, prezydent Polskiej Klasy Optimist.

– Dla mnie ważne jest, że dzieci przez trzy dni są tutaj razem, integrują się, mieszkają i spędzają czas po wyścigach w jednym miejscu, które oferuje świetne warunki, boiska i inne atrakcje. To jest wielki bonus tych regat i AZS COSA Galion. To się nie zdarza gdzie indziej, zwykle dzieci są w różnych hotelach i zaraz po regatach rozjeżdżają się, nie ma jak się poznawać. – chwalił organizatorów – Zapraszamy też widzów na Górki Zachodnie w Gdańsku na przyszły rok! Proszę zobaczyć jak dzieci pływają, to są naprawdę piękne widoki. 270 łódek w jednej klasie to pobity rekord frekwencji na regatach! Regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk to jest świetny przykład imprezy, która się rozwija i z roku na rok podnosi swój prestiż.

Dziękujemy za wsparcie firmie Vector Sails, tytularnemu Sponsorowi zmagań w klasie Optimist.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen.

Pełne wyniki na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2024/results.

Relacja z zakończenia na naszym kanale na YouTube https://www.youtube.com/live/6tMDokLyBks?si=Y-LnyU6vKgTwWq3P

Foto: Bartosz Modelski Sail Spotting

Powiązane artykuły

Leave a Comment