Strona główna » Kto awansuje do Ekstraklasy?

Kto awansuje do Ekstraklasy?

by ZOZŻ

3 runda Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra się w Gdyni podczas Gdynia Sailing Days. 6 i 7 lipca 18 załóg 1 Ligi rozegra kolejne regaty i stoczy walkę o punkty rankingowe i awans do Ekstraklasy. Na czele tabeli Onboard Poznań i KS AMW Iskra Gdynia.

Pierwszoligowe załogi wchodzą w drugą połowę sezonu, czyli decydującą fazę rozgrywek o cztery miejsca premiowane awansem. To też oczywiście decydujący okres dla załóg zagrożonych spadkiem do Lig Regionalnych.

Po dwóch rundach w Sztynorcie i Sopocie można pokusić się o wytypowanie 7 załóg, które powinny liczyć się w walce czołowe miejsca. Dwóch liderów z Poznania i Gdyni dzieli raptem jeden punkt, ale za nimi uformowała się grupa 5 załóg z Mariną Niesulice Piotra Kotwickiego na czele, które dzielą pojedyncze punkty. Na pewno spore aspiracje zgłasza młoda załoga BSA Flota Gdynia Kuby Wiedehefta zajmująca na razie 4 miejsce i która na rodzinnych wodach na pewno będzie chciała umocnić się strefie awansu. SLAVA Racing w tej rundzie popłynie w mocno zmienionym składzie i ich forma będzie sporą niewiadomą. Za to pewnych wyników spodziewać się można po Garland Gliwice w swoim podstawowym składzie z Markiem Stańczykiem za sterem oraz Sztorm Grupa pod wodzą Julii Szmit. Obie załogi na pewno celują w przyszłoroczną rywalizację w Ekstraklasie i w tych regatach muszą popłynąć bardzo dobrze, aby zachować realne szanse na końcowy sukces w rankingu 1 Ligi.

Na dole tabeli sytuacja po 2 rundach stawia w trudnej sytuacji 4 ostatnie załogi PPJK, Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, Etisoftu Gliwice i Navigo Sopot. Wszystkie te kluby potrzebują dramatycznie punktów, aby nadrobić stratę 3-7 punktów do strefy bezpiecznej, czyli miejsca 14, które w tej chwili zajmuje Olsztyński Klub Żeglarski.

W środku tabeli dość bezpiecznie mogą na razie czuć się zespoły Halsu Gostynin, YKP Warszawa, Portu Mechelinki i Yacht Club Białołęka, ale już Odyssey Sailing Club i Yacht Club Sopot 2 dołączają do OKZ i muszą uważać, aby nie wpaść w strefę spadku.

Ranking 1. Ligi po 2 rundzie:

 1. Onboard Sailing Poznań 35 pkt
 2. KS AMW Iskra Gdynia 34 pkt
 3. KS Marina Niesulice 29 pkt
 4. BSA Flota Gdynia 28 pkt
 5. SLAVA Racing Sława 27 pkt
 6. KW Garland Gliwice 27 pkt
 7. Sztorm Grupa Warszawa 25 pkt
 8. KŻ Hals Gostynin 18 pkt
 9. Yacht Klub Polski Warszawa 17 pkt
 10. Port Mechelinki 17 pkt
 11. Yacht Club Białołęka 17 pkt
 12. Yacht Club Sopot 2 13 pkt
 13. Odyssey Sailing Club Warszawa 13 pkt
 14. Olsztyński Klub Żeglarski 12 pkt
 15. Stowarzyszenie PPJK Warszawa 9 pkt
 16. MOWI Jachtklub Stoczni Gdańskiej 9 pkt
 17. Etisoft 2KMM Sailing Team Gliwice 7 pkt
 18. UKS Navigo Sopot 5 pkt

Regaty rozpoczynają się w sobotę wyścigami od godz. 1030 do około 18.00, a w niedzielę odpowiednio od 10.00 do 15.30. Zakończenie regat planowane jest na godzinę 16.00 w niedzielę.

Regaty można śledzić bezpośrednio z gdyńskiej Mariny oraz przez stronę internetową www.ligazeglarska.pl, a przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2024.sapsailing.com

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski na YouTube można znaleźć konferencje prasowe oraz zapowiedzi i podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Po regatach w środę na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV będą dostępne 15-minutowe relacje z zawodów.

Sponsorem Regat są: Gdynia Sailing Days i Miasto Gdynia

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo, STBU i Benetton

Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, Coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska oraz Magazyn Prestiż i Gospodarka Morska.

Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.

#plz #ligazeglarska #zeglarstwostadionowe #gsd24 #gdyniasailingdays #wgdyni

Powiązane artykuły

Leave a Comment