Strona główna » Yacht Club Gdańsk wygrywa Polską Ligę Żeglarską!

Yacht Club Gdańsk wygrywa Polską Ligę Żeglarską!

by Dominika Olowiak

Yacht Club Gdańsk wygrywa Polską Ligę Żeglarską!

Yacht Club Gdańsk zajmując drugie miejsce w finałowej rundzie Ekstraklasy w Szczecinie zapewnił sobie złoty medal Klubowych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie. Finałową rundę wygrał HRM Racing, a trzecie miejsce zdobyła załoga On Lemon Rockstars Racing. Podium w rankingu sezonu uzupełniły Yacht Klub Polski Gdynia i Nowy Sztynort Osada Wolności GGR.

Ostatnia runda tego sezonu na jeziorze Dąbie w Szczecinie zapowiadała wiele emocji – ster Yacht Club Gdańsk przejęła Agnieszka Pawłowska, wicemistrzyni świata juniorów w olimpijskiej klasie 470 i członkini Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego, debiutująca jednak w roli sterniczki na poziomie Ekstraklasy. Yacht Klub Polski Gdynia prowadzony przez 5-krotnego zwycięzcę Ekstraklasy Rafała Sawickiego miał natomiast w rankingu sezonu dwa punkty przewagi, co sprawiało, że Gdańsk musiał popłynąć świetne regaty i liczyć na wpadkę trzykrotnych Klubowych Mistrzów Polski z Gdyni. Walka o najniższy stopień podium również zapowiadała się fascynująco, ponieważ szanse na medal miało aż 5 zespołów, a przed spadkiem musiała się bronić piątka weteranów z Legią Warszawa na czele.

Pierwszy dzień regat przyniósł bardzo zmienny wiatr o słabej sile. Typowe dla akwenów jeziorowych warunki wymagały od najlepszych klubowych załóg w Polsce maksymalnego skupienia – jak ryba w wodzie czuła się w nich pochodząca z Chojnic Pawłowska, która poprowadziła doświadczoną załogę YCG do trzech zwycięstw w sześciu wyścigach, zajmując w najgorszym z nich świetne 3. miejsce.Zgoła inaczej wyglądała sytuacja liderów z YKP Gdynia, którzy po doskonałym początku z miejscami 1. i 2. dopłynęli do mety na ostatnim miejscu, a w następnych wyścigach mieli problemy z przebiciem się do pierwszej piątki. Na koniec dnia Gdańsk prowadził w regatach z niemalże 10-punktową przewagą nad kolejną załogą, a YKP Gdynia tracił do nich prawie 20 punktów, bardzo mocno utrudniając swoją sytuację w walce o czwarty tytuł. Świetnie żeglował także Aleksander Michalski i jego On Lemon Rockstars Racing, którzy zajmowali drugie miejsce i w obliczu gorszego początku Nowego Sztynortu wysunęli się przed załogę z Mazur w wyścigu o brąz.

Ostatni dzień zmagań Ekstraklasy w tym sezonie zaskoczył chyba wszystkich – bardzo niska temperatura, obfite opady deszczu i silny południowy wiatr, który wypchnął niemalże metr wody z jeziora Dąbie Małe, co zmusiło komisję sędziowską do ustawienia trasy regat praktycznie w marinie Centrum Żeglarskiego. Gdy wyścigi ruszyły, do ataku przystąpił HRM Racing, kończąc wszystkie wyścigi na pierwszych i drugich pozycjach, co pozwoliło im wspiąć się na najwyższy stopień podium. Duże problemy miał Yacht Club Gdańsk, ale ogromna zaliczka wypracowana pierwszego dnia i nie polepszanie się rezultatów YKP Gdynia pozwoliło im na wejście do finałowego wyścigu z udziałem najlepszej dziewiątki z niemalże zapewnionym tytułem mistrzowskim. Gdańsk dopłynął wyścig finałowy na trzecim miejscu i przypieczętował triumf w całym sezonie, ale prawdziwa walka odbyła się za plecami YCG i YKP – Nowy Sztynort dogonił On Lemon Rockstars Racing i pomimo wygrania przez załogę Aleksa Michalskiego wyścigu finałowego Sztynort na remisie punktowym w rankingu sezonu odebrał im brązowe medale Klubowych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie.

„Dużo potu, dużo łez, trochę krwi zostawiliśmy na Dąbiu. Naprawdę duże szczęście, w załodze jesteśmy dumni z pracy wykonanej przez cały sezon” – mówił po zdobyciu tytułu Kacper Olszewski, trymer żagli przednich załogi Yacht Club Gdańsk.

Prawdziwe szczecińskie Termopile odbyły się wśród zespołów walczących o utrzymanie. Znajdująca się w niemalże niemożliwej do obrony sytuacji Legia Warszawa musiała wygrać wyścig finałowy dla drugiej połowy tabeli i liczyć na wpadki rywali i… tak się stało! Legioniści o zaledwie dwa punkty utrzymali się w Ekstraklasie, a z najwyższym poziomem rozgrywek musiały się pożegnać KS Iskra AMW Gdynia, Sztorm Grupa, FingGo Capital UKS Żeglarz Wrocław i AZS WAT Warszawa.

Wieczorem 4 października w szczecińskiej Fabryce Wody odbyła się uroczysta gala zakończenia 11. sezonu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W ceremonii brali udział między innymi Marszałekwojewództwa zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz oraz Pan Tomasz Holc, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. Yacht Club Gdańsk triumfalnie wzniósł w górę przechodnie trofeum za Klubowe Mistrzostwo Polski, a oprócz pucharu gdańskie lwy otrzymały także nagrodę główną od firmy Nissan, Sponsora Głównego Polskiej Ligi Żeglarskiej – nowy samochód Nissan Primastar Van na rok użytkowania, zegarki Garmin oraz dwa vouchery o wartości 5000 złotych każdy od Nice To Fit You i STBU.

Wyniki 4. rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, Szczecin 2-4.10:

1. HRMHRM Racing​​​​30 pkt
2. YCGYacht Club Gdańsk​​​36 pkt
3. RSROn Lemon Rockstars Racing​​38 pkt
4. NSONowy Sztynort Osada Wolności GGR45 pkt
5. YCSYacht Club Sopot​​​46 pkt
6. POGSEJK Pogoń Szczecin​​​52 pkt
7. NIEKS Marina Niesulice​​​54 pkt
8. ONBOnboard​​​​56 pkt
9. YKPYKP Gdynia​​​​57 pkt
10. LEGLegia Warszawa​​​56 pkt
11. WATAZS WAT Warszawa​​​59 pkt
12. SPOSport Vita Ski & Sail​​​62 pkt
13. YKLLubelskie YKP Lublin​​​64 pkt
14. SZTSztorm Grupa​​​​64 pkt
15. AWFAZS AWFiS Gdańsk​​​67 pkt
16. ISKKS Iskra AMW Gdynia​​​67 pkt
17. YKSYKP Szczecin​​​​69 pkt
18. WROFingGo Capital UKS Żeglarz Wrocław70 pkt

Składy medalistów 4. rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, Szczecin 2-4.10:

1. HRM Racing Jakub Gołębiowski (sternik), Filip Miłoszewski, Jakub Rodziewicz, Marcel Montrymowicz, Mateusz Błażejak
2. Yacht Club GdańskAgnieszka Pawłowska (sternik), Jakub Padzik, Kacper Olszewski, Maksymilian Pawłowski
3. On Lemon Rockstars Racing – Aleksander Michalski (sternik), Jan Krasodomski, Paweł Leksycki, Szymon Wierzbicki

Końcowy ranking 11. sezonu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej – Klubowych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie 2025:

1. YCGYacht Club Gdańsk​​​61 pkt
2. YKPYKP Gdynia​​​​56 pkt
3. NSONowy Sztynort Osada Wolności GGR53 pkt
4. RSROn Lemon Rockstars Racing​​53 pkt  
5. HRMHRM Racing​​​​52 pkt
6. YCSYacht Club Sopot​​​51 pkt
7. POGSEJK Pogoń Szczecin​​​49 pkt
8. ONBOnboard​​​​44 pkt
9. NIEKS Marina Niesulice​​​37 pkt
10. YKLLubelskie YKP Lublin​​​34 pkt
11. SPOSport Vita Ski & Sail​​​34 pkt
12. AWFAZS AWFiS Gdańsk​​​29 pkt
13. YKSYKP Szczecin​​​​27 pkt  
14. LEGLegia Warszawa​​​24 pkt
15. SZTSztorm Grupa​​​​22 pkt
16. WATAZS WAT Warszawa​​​22 pkt
17. ISKKS Iskra AMW Gdynia​​​21 pkt
18. WROFingGo Capital UKS Żeglarz Wrocław15 pkt  

Składy medalistów 11. sezonu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej – Klubowych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie 2025:

1. Yacht Club GdańskAgnieszka Pawłowska (sternik), Jakub Padzik, Kacper Olszewski, Maksymilian Pawłowski
2. YKP Gdynia – Rafał Sawicki (sternik), Jan Fursewicz, Adam Kajzer, Piotr Szwoch
3. Nowy Sztynort Osada Wolności Giżycka Grupa Regatowa – Krzysztof Małecki (sternik), Kacper Kowalski, Patryk Wojtkiewicz, Rafał Kuszka, Sławomir Plichta, Wiktor Plitko, Marcin Kamiński

Wyniki i przebieg rywalizacji w każdym z wyścigów Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej można śledzić na plz2025.sapsailing.com.

Na antenie TVP Sport w niedzielę, 12 października o 9:55 wyemitowana zostanie 15-minutowa relacja z regat. Z wyścigu finałowego została przeprowadzona transmisja na Facebooku PLŻ https://www.facebook.com/LigaZeglarska, a na kanale na YouTube PLŻhttps://www.youtube.com/@kanalzeglarski można obejrzeć konferencję z zawodnikami, studia eksperckie oraz powtórki transmisji na żywo.

To jednak nie koniec sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej – w najbliższy weekend w dniach 10-12 października odbędzie się Finał Lig Regionalnych, czyli specjalne regaty kwalifikacyjne dla najlepszych załóg Lig Regionalnych, w których 4 najwyżej sklasyfikowane załogi uzyskają promocję do 1 Ligi na sezon 2026.

Powiązane artykuły

Leave a Comment