Strona główna » „Zeszyty Żeglarskie” nr 49e, maj 2021, już dostępne!

„Zeszyty Żeglarskie” nr 49e, maj 2021, już dostępne!

by Wiesław Seidler

Zeszyty Żeglarskie” nr 49e,  maj 2021,  już dostępne

W najnowszym numerze, m.in:
Krzysztof Baranowski: A R T Y K U Ł Y
Dryf to stan równowagi chwiejnej i w każdej chwili żaglowiec może ruszyć do przodu lub zacząć się cofać, odpadać lub ostrzyć. Dlatego kapitan świadomie stanął w pobliżu czerwonej boi (oznaczającej prawdopodobnie krawędź toru wodnego), żeby mieć punkt odniesienia do pozycji swojego statku ()
Bogdan Zahajkiewicz: A R T Y K U Ł Y
Jeszcze wieczorem, pogadaliśmy z Ludkiem o tym, co nas spotkało przez ponad siedem wspólnie spędzonych miesięcy. (…) Ludek został sam ze swoimi myślami i „Marią”. Nie lubił samotności, choć skazał się na nią dobrowolnie. Najbardziej dbał o swoją niezależność i dobry kontakt z ludźmi, których chciał poznawać. Nikogo w swoich ocenach nie przekreślał i – jak mówił – od każdego się uczył. ()
Cyprian Kamil Norwid: L I S T Y: Listy z Ameryki
Kiedy tak płynąłem na okręcie żaglowym 62 dni, w zimie, w jednym tużurku – widząc 2 okręty rozbite, na własne oczy jeden – z dwoma napoleonami w kieszeni – ze strzaskanym poprzecznikiem masztu, z czterema pogrzebami obok – z 4 razy zdartemi żaglami – wylądowałem i ()
Marek Słodownik:  W S P O M N I E N I A
Jednostki stworzone przez Archera zostały docenione jeszcze za jego życia. Były niezawodne, bezpieczne i długowiecznie… Mimo, że Colin Archer zmarł już 100 lat temu, jego prace wciąż znajdują uznanie. Jachty te, (…) mają jeszcze jedną wspólną cechę, są bardzo drogie i – nawet bardzo wiekowe jednostki – kosztują bardzo dużo ()

i dużo innych materiałów.

Wkrótce kolejne teksty i zdjęcia.      www.zeszytyzeglarskie.pl

Powiązane artykuły

Leave a Comment