Strona główna » 100 lat STS „Kapitan Borchardt”! Niecodzienny Jubileusz w Szczecinie…

100 lat STS „Kapitan Borchardt”! Niecodzienny Jubileusz w Szczecinie…

by ZOZŻ

3 KB 100 2018Jest „najmłodszym” w polskiej flotylli żaglowców szkolnych, a równocześnie najstarszym w kraju i jednym z najstarszych w świecie pozostających w czynnej służbie. Na swoje 100 (!) urodziny obecny właściciel i armator żaglowca – Skłodowscy Yachting, wraz z Fundacją im. Karola Olgierda Burchardta, zaprosił do Szczecina wszystkich przyjaciół i miłośników wielkich żagli na dwudniowe „urodzinowe” atrakcje, które rozpoczęły się w sobotę rano 8 bm. od „I. Regat o Puchar Kapitana Borchardta” (na Odrze, w klasie Optimist – na zdjęciu), a potem były m.in. spotkania i szanty na pokładzie, z finałowym niedzielnym jubileuszowym koncertem znanego zespołu szantowego „The Nierobbers”. Kulminacyjnym akcentem była uroczysta gala w Starej Rzeźni, z udziałem gości, przyjaciół, VIP-w, żeglarzy i ludzi morza, mediów… Były wspomnienia, prezentacje, podziękowania i gratulacje, upominki i medale, wystawa, poczęstunek, i na koniec urodzinowy tort .

Uroczystą urodzinową galę w Starej Rzeźni prowadzili od serca gospodarze – Halina Mainska i Tadeusz Skłodowski, wspomagani estradowo przez redaktor Polskiego Radia Szczecin Katarzynę Wolnik-Saynę, a muzycznie przez niezastąpionego szantymena Andrzeja Koryckiego. Na początek wszyscy razem odśpiewali hymn żaglowca, po czym były multimedialne prezentacje nt. pierwszych 93 lat życia żaglowca, pod różnymi banderami, i ostatnich siedmiu lat, już pod Biało-Czerwoną. Gospodarze podziękowali okolicznościowymi grawertonami i jubileuszowymi medalami wszystkim instytucjom, kapitanom i kadrze, ludziom morza, przyjaciołom (na zdjęciach), którzy przyczynili się i nadal pomagają w polskim już „wcieleniu” Jubilata. Potem z kolei serdeczne gratulacje i listy pochwalne przekazali na ręce gospodarzy spotkania zaproszeni goście, w tym w imieniu władz miasta wiceprezydent Krzysztof Soska, a także delegacje Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, oraz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (na zdjęciach) (list ZOZŻ – w załączeniu), a także armatora żaglowca „Generał Zaruski”, i inni. Na koniec był okazały tort, poczęstunek, toasty i życzenia – 200 lat, 200 lat…!!!

Przypomnę, że od roku portem macierzystym żaglowca jest Szczecin (zastąpił Gdańsk), a na swoim pokładzie żaglowiec gościł już kilkakrotnie zarówno młodzieżową szczecińską „tolszipową” reprezentację, a także laureatów Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, jak w zakończonym właśnie 1 września br. promocyjnym i szkoleniowym Rejsie do Miast Partnerskich Szczecina (o którym pisałem wcześniej).

STS „Kapitan Borchardt” to od 2011 roku polski żaglowiec, trzymasztowy stalowy szkuner gaflowy. Zbudowany i zwodowany w Holandii w 1918 roku służył początkowo jako oceaniczny żaglowiec towarowy, potem przechodził różne koleje losu i miał różne nazwy, a wreszcie po przebudowie w 1989 roku był eksploatowany przez szwedzkiego armatora, jako żaglowiec szkolny, pod nazwą „Najaden” . Odkupiony przez obecnego właściciela został sprowadzony do Polski i zarejestrowany początkowo w Gdańsku, gdzie też 8 października 2011 roku odbył się uroczysty chrzest pod polską banderą, wraz z nazwaniem żaglowca imieniem legendarnego pisarza-marynisty kpt.ż.w. Karola Olgierda Borchardta. Od sierpnia 2017 r. portem macierzystym żaglowca jest Szczecin, a uroczystość zmiany bandery gdańskiej na szczecińską nastąpiła w Szczecinie podczas finału regat Tall Ship Races 2017. Żaglowiec może zabrać na pokład maksymalnie 64 osoby w systemie regatowym „gorącej koi”, lub maksymalnie 49 osób w rejsach szkoleniowych. Stałą załogę stanowią: kapitan, bosman, mechanik i kuk, oraz czterej oficerowie wachtowi…

Pomyślnych wiatrów, dla „najmłodszego” szczecińskiego 100-latka!!!

Tekst i zdjęcia: Wiesław i Tomasz Seidler

Powiązane artykuły