Home Aktualności Start zgłoszeń do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2019

Start zgłoszeń do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2019

Autor: ZOZŻ

Organizatorzy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej rozpoczęli zbieranie zgłoszeń do przyszłorocznej Ekstraklasy Żeglarskiej. Do końca listopada można zgłosić swój udział. Z wstępnych deklaracji wynika że chętnych do startu jest dużo więcej niż kiedykolwiek w 4 letniej historii PEŻu. Ekstraklasa rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ.

W ostatnim, najlepszym w ocenach uczestników sezonie Ligi wystartowało 13 klubów. Rywalizacja odbyła się w 4 rundach w Szczecinie, Sopocie, Gdyni i Świnoujściu i zamknęła się w okresie zaledwie 2 miesięcy od lipca do września.

„Tegoroczna forma skumulowania regat co 2 lub 3 tygodnie w okresie wakacyjnym sprawdziła się doskonale. Udział w kolejnym sezonie potwierdzili praktycznie wszyscy tegoroczni uczestnicy co potwierdza dobry kierunek rozwoju. Co ciekawe, mamy dodatkowe zgłoszenia z wielu stron. Dlatego zaczynamy cały proces naboru dużo wcześniej niż w latach ubiegłych. Musimy określić realną ilość chętnych do startu tak aby przygotować format ścigania, a być może nawet uruchomić 2 ligę” – komentuje Maciek Cylupa, organizator Ekstraklasy.

W przypadku zgłoszenia więcej niż 12 zespołów, organizatorzy przewidują zorganizowanie w kwietniu lub maju eliminacji do Ekstraklasy, a dla pozostałych uruchomienie oddzielnych rozgrywek 2 ligi. Jednak finalna decyzja zapadnie po zakończeniu zgłoszeń i określeniu ilości zainteresowanych zespołów.

Zasady rywalizacji są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Wpisowe do regat pozostanie na poziomie podobnym do obecnego czyli ok. 5 tyś złotych za całość ligi czyli 4 regaty dwudniowe wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia)

„Jest to bardzo ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w Ekstraklasie wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, zakupu żagli i wymiany osprzętu” – podsumowuje Cylupa.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski a pierwsze cztery kluby Ligi otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo.

Organizatorzy opracowali już wstępny kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2019:

13-14.07 Gdynia
28-29.07 Szczecin
10-11.08 Świnoujście
31-1.09 Sopot

Organizatorem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour) przy współpracy GSC Yachting i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Zgłoszenia można dokonać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiązane artykuły