Strona główna » Start zgłoszeń do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2019

Start zgłoszeń do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2019

by ZOZŻ

Organizatorzy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej rozpoczęli zbieranie zgłoszeń do przyszłorocznej Ekstraklasy Żeglarskiej. Do końca listopada można zgłosić swój udział. Z wstępnych deklaracji wynika że chętnych do startu jest dużo więcej niż kiedykolwiek w 4 letniej historii PEŻu. Ekstraklasa rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ.

W ostatnim, najlepszym w ocenach uczestników sezonie Ligi wystartowało 13 klubów. Rywalizacja odbyła się w 4 rundach w Szczecinie, Sopocie, Gdyni i Świnoujściu i zamknęła się w okresie zaledwie 2 miesięcy od lipca do września.

„Tegoroczna forma skumulowania regat co 2 lub 3 tygodnie w okresie wakacyjnym sprawdziła się doskonale. Udział w kolejnym sezonie potwierdzili praktycznie wszyscy tegoroczni uczestnicy co potwierdza dobry kierunek rozwoju. Co ciekawe, mamy dodatkowe zgłoszenia z wielu stron. Dlatego zaczynamy cały proces naboru dużo wcześniej niż w latach ubiegłych. Musimy określić realną ilość chętnych do startu tak aby przygotować format ścigania, a być może nawet uruchomić 2 ligę” – komentuje Maciek Cylupa, organizator Ekstraklasy.

W przypadku zgłoszenia więcej niż 12 zespołów, organizatorzy przewidują zorganizowanie w kwietniu lub maju eliminacji do Ekstraklasy, a dla pozostałych uruchomienie oddzielnych rozgrywek 2 ligi. Jednak finalna decyzja zapadnie po zakończeniu zgłoszeń i określeniu ilości zainteresowanych zespołów.

Zasady rywalizacji są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Wpisowe do regat pozostanie na poziomie podobnym do obecnego czyli ok. 5 tyś złotych za całość ligi czyli 4 regaty dwudniowe wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia)

„Jest to bardzo ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w Ekstraklasie wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, zakupu żagli i wymiany osprzętu” – podsumowuje Cylupa.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski a pierwsze cztery kluby Ligi otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo.

Organizatorzy opracowali już wstępny kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2019:

13-14.07 Gdynia
28-29.07 Szczecin
10-11.08 Świnoujście
31-1.09 Sopot

Organizatorem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour) przy współpracy GSC Yachting i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Zgłoszenia można dokonać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiązane artykuły