Strona główna » Wieści spod żagli – 15 marca 2019… Jeszcze raz Rejsy Roku, szkolenia, plany…

Wieści spod żagli – 15 marca 2019… Jeszcze raz Rejsy Roku, szkolenia, plany…

by ZOZŻ

1 Asia ZOZZWiosna i nowy Sezon ZOZŻ 2019 coraz bliżej, a właściwie ciągle trwa. Przypomnę, że aktualnie zmaga się samotnie z oceanami nasza najlepsza „wokółziemska” żeglarka Joasia Pajkowska, na Karaibach pozostaje żaglowiec „Fryderyk Chopin”, a „Dar Młodzieży” zamknął już wokółziemską pętlę w Rejsie Niepodległości, wraca do kraju… Pomyślnych wiatrów, w sezonie 2019, dla niej i dla wszystkich żeglarzy! O czym jeszcze warto pamiętać u progu Sezonu 2019…

– Kobieta u steru – po latach męskiej dominacji szczeciński Klub Kapitanów Jachtowych ma od stycznia 2019 nowy Zarząd, z Prezesem panią j.kpt. Urszulą Teodorczyk, Wice-Prezesem jest Henryk Kałuża, Sekretarzem Władysław Łącki, a Skarbnikiem Mirosław Szymiec (wszyscy na zdjęciu). Członkowie i goście Klubu spotkali się z tej okazji – noworocznie – w gościnnym Klubie „Pod Masztami” w Akademii Morskiej…

– Otwarte Szkolenie Sędziów PZŻ 2019 – Kolegium Sędziów PZŻ i Pomorskie Okręgowe Kolegium Sędziów, przy współpracy z PZŻ i PoZŻ, serdecznie zapraszają sędziów sportowych oraz zawodników na otwarte i bezpłatne szkolenie z przepisów regatowych, które odbędzie się w sobotę w dniu 23 marca 2019 roku. Szkolenie rozpocznie się o godzinie 11:00, w siedzibie PoZŻ (budynek Yacht Klubu Polski Gdynia), w Gdyni przy Al. Jana Pawła II 11 – wejście od strony Skweru Kościuszki. Zgłoszenie za pomocą formularza zgłoszeniowego, wszelkie pytania na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

– „Dar Młodzieży” opłynął świat w 298 dni! – powracający z wielkiego rocznicowego Rejsu Niepodległości „Dar Młodzieży” zamknął wokółziemską pętlę na wodach Kanału Angielskiego, po 298 dniach podróży – w dn. 13 marca 2019, ok. godz. 21.10 UTC, co obwieściła statkowa syrena. Żaglowiec przeciął linię swojego kursu z początkowego etapu rejsu, gdy płynął wtedy pomiędzy Bremerhaven i Bordeaux. Za rufą pozostawił już 22 porty na czterech kontynentach (w tym Szczecin – na zdjęciu), przed dziobem jeszcze tylko Londyn i macierzysta Gdynia, gdzie ma być uroczyście powitany 28 marca!

– Port Jachtowy Trzebież – zespół redakcyjny portalu Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego – marinas.pl – zaprasza do lektury marcowego newslettera, a w nim nowości, m.in. nt. Portu Jachtowego Trzebież (do pobrania).

– Pantaenius Jacht Foto 2019 – była to już ósma odsłona żeglarskiej „fotorywalizacji”, rozstrzygnięta w Warszawie 3 marca 2019, podczas targów Wiatr i Woda. Wyniki i najlepsze fotografie są na nowej stronie konkursowej www.yachtfoto.pl Tradycyjnie wśród nagrodzonych zdjęć znalazły się też prace zachodniopomorskie, m.in. laureatkę Nagrody Publiczności została Iwona Lamkowska, za zdjęcie „Wspomnienie” zrobione nad Jeziorem Dąbie. Nagrodę Specjalną w kategorii „Najlepsze zdjęcie regatowe” odebrał Marek Karbowski, za zdjęcie „Na bramce”, zrobione podczas Pucharu Dziwnowa w klasie Optimist. Również Nagrodę Specjalną, ale w kategorii motorowodnej, zdobył Bartosz Góral, za zdjęcie „Kto pierwszy ten…”, z RIBem ścigającym się z pogłębiarką przy wejściu do portu w Darłowie. Organizatorzy już zapraszają do zgłaszania prac z sezonu 2019, w kolejnej edycji!

– Asia na Atlantyku, w rejonie „Końskich Szerokości”- Joanna Pajkowska (na zdjęciu), która 23 września 2018 rozpoczęła samotny rejs non-stop dookoła świata, szczęśliwie pokonała już wszystkie trzy przylądki, i jest z powrotem na Atlantyku! Po zmaganiach z ciężkimi sztormami w rejonie Przylądka Horn i Falklandów, Kapitan Asia i jej „Fanfan” żeglują teraz w tropikach, w rejonie znanym jako „Końskie Szerokości” (między S 30º a N 30º). „Fanfan” wciąż żegluje w wiatrach słabych, bajdewindowych, czyli w dziób. Jej rejs śledzi i relacjonuje na bieżąco Aleksander Nebeski. Pomyślnych wiatrów!

– Kursy motorowodne w Centrum Żeglarskim – czas wypłynąć na wody Jeziora Dąbie i wziąć udział w szkoleniach motorowodnych, które rozpoczęły się już 8 marca, i będą organizowane co miesiąc, aż do listopada. Cały kurs zakończy się egzaminem na patent; zdobyć go mogą osoby od 14. roku życia. Koszt szkolenia to 500 zł; egzamin 250 zł, patent 50 zł. Zapisy drogą elektroniczną, przez zakładkę „E-REKRUTACJA”, na stronie internetowej CŻ: www.centrumzeglarskie.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
– Szkolenia dla marynarzy i żeglarzy – szeroką gamę profesjonalnych kursów oferuje szczeciński Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej, z siedzibą w gmachu Urzędu Morskiego, na Placu Batorego. Pełna oferta w załączeniu (do pobrania).

– Za dwa miesiące Puchar PZŻ – już po raz czwarty Krynica Morska będzie areną zmagań o prestiżowy Puchar PZŻ, w dniach 9-12 maja 2019 roku. Jest to flagowa impreza PZŻ, w której regularnie bierze udział cała krajowa czołówka., w tym i ZOZŻ.

– Pierwsze Morskie Mistrzostw Świata World Saling – Międzynarodowa Federacja Żeglarska World Sailing podała termin nowych regat – Morskich Mistrzostw Świata World Saling, które odbędą się w październiku 2020 roku na Malcie (więcej o tych regatach na stronach „Żagli” i gospodarkamorska.pl).

Wybrał i zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły