Strona główna » Dzisiaj Joanna Pajkowska zakończy swój rejs!!! Wielkie powitanie w Plymouth i w TVN24!

Dzisiaj Joanna Pajkowska zakończy swój rejs!!! Wielkie powitanie w Plymouth i w TVN24!

by ZOZŻ

1 Asia ZOZZNajprawdopodobniej już dzisiaj, czyli w niedzielę rano 28 kwietnia 2019 roku Joanna Pajkowska wróci na pokładzie „Fanfana” z niezwykłego samotnego rejsu non stop dookoła świata! Dwa dni temu Pani Kapitan informowała, że do mety w Plymouth Mayflower Marina pozostało mniej niż 300 Mm, możemy się więc spodziewać, że po 218 dniach samotnego rejsu zakończy tam swoją wspaniałą przygodę. Powrót Asi i „Fanfana” do Plymouth będzie relacjonowany „na żywo” w TVN24 przez cały dzień, przez ekipę TVN24, która już nagrywa tam potrzebne materiały. Jak podpowiada j.kpt. Andrzej Armiński, organizator i sponsor jej poprzednich rejsów, Asia planuje na 15 maja oddanie jachtu właścicielowi w Marinie Krosin, i być może odwiedzi w międzyczasie Świnoujście, Trzebież i Szczecin? Już dzisiaj gratulujemy fantastycznego sukcesu, wpisującego się w przypadające właśnie 95-lecie PZŻ, i czekamy w kraju!!! (WS)

Ten końcowy odcinek rejsu Asi odbywał się znowu w warunkach sztormowych, chociaż po poniedziałkowym sztormie z wiatrem 48 węzłów, późniejsze sztormy są znacznie słabsze, słabsze niż przewidywała początkowa prognoza – rzędu 8º w skali Beauforta: „Nie jest źle, dużo lepiej niż było w poniedziałek. Wieje do 36 węzłów, fale nie takie wielkie.” – pisała Asia.
Prognozy przewidywały bardzo silny sztorm, z wiatrem w porywach do 70 węzłów, na piątek/sobotę rano na wejściu do Kanału La Manche, na szczęście ten niż przesuwał się bardziej na północ, i Asia donosiła w piątek rano: „Już nie zwalniam, ten niż z południowej Irlandii przesuwa się bardziej na N, u mnie ma być „tylko” 36 węzłów w porywach. Wczoraj, czwartek, nie było źle, dużo lepiej niż w ostatni poniedziałek. Upały się skończyły, mokro i zimno. Piątek rano, poniżej 300 mil do Plymouth. Niedziela rano bardzo prawdopodobna.”

Przypomnijmy, że w latach 2008-2009 Joanna opłynęła już samotnie świat dookoła, inną trasą, z Panamy na zachód i do Panamy, w 198 dni. Wówczas płynęła 8,5-metrową łódką „MantraASIA”, zaprojektowaną i zbudowaną przez Andrzeja Armińskiego. Rejs był zaplanowany jako non-stop, jednak silny sztorm koło Przylądka Dobrej Nadziei zmusił Asię do szukania schronienia w Port Elizabeth. Tym razem Asia podjęła próbę na jachcie „Fanfan” – jest to 40-stopowa (12.18m) aluminiowa łódka, zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR, w latach 80-tych XX w. Jacht udostępnił Asi niemiecki żeglarz Uwe Röttgering; oboje razem wygrali na nim w 2017 roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe TWOSTAR. Asia wypłynęła w ten samotny rejs 23 września 2018, właśnie z Mayflower Marina w Plymouth w Anglii, gdzie dzisiaj będzie powitana. Brawo Asia!!!

Autorzy: Aleksander Nebelski (mąż Asi), i Cezary Spigarski 2019-04-26
Zdjęcia: Wiesław Seidler

Polecany artykuł: Joanna Pajkowska: Samotnie non stop dookoła świata [WYWIAD]:

 

Powiązane artykuły