Strona główna » Wsparcie żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Dla Świnoujścia, Wolina i Dziwnowa

Wsparcie żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Dla Świnoujścia, Wolina i Dziwnowa

by ZOZŻ

dni wolinaŚwinoujście, Wolin i Dziwnów – do tych naszych nadmorskich miejscowości i marin
trafiło unijne wsparcie, w tym największe z RPO WZ 2014-2020. Mniejsze środki
powędrują tym razem także z PO RYBY 2014-2020, i właśnie trzech beneficjentów 14 sierpnia br. podpisało umowy z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą, na łączne unijne wsparcie w wysokości blisko 600 tys. zł, w tym będą też dwie inwestycje żeglarskie

Świnoujście otworzyło nową przystań w dzielnicy Łunowo
Nowa turystyczna żeglarska infrastruktura powstała w Świnoujściu, gdzie w dzielnicy Łunowo na blisko 5 tys. m kw. wybudowano przystań dla 60 jachtów, dzięki unijnemu wsparciu z RPO WZ 2014-2020. Oficjalne otwarcie mariny odbyło się w sobotę, 17 sierpnia 2019 roku. Nowoczesna infrastruktura powiększa bazę unikatowego na skalę Europy naszego Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. – Dzielnica Łunowo potrzebowała takiej właśnie infrastruktury turystyczno-wypoczynkowej. To piękne, choć wciąż mało odkryte miejsce. Teraz będzie tu można odpocząć, złapać bliski kontakt z naturą orz doznać niezapomnianych wrażeń – tak świnoujską inwestycję ocenił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Nowa przystań żeglarska na Łunowie (na zdjęciu), to pięć pomostów dla 60 jachtów, oraz 20 innych, mniejszych jednostek pływających, np. skuterów czy łodzi. To także obiekt sanitarno-administracyjny, z toaletami, natryskami oraz tarasem widokowym na dachu budynku. Całość uzupełnia slip do wodowania łodzi, wiata rowerowa oraz wiata grillowa. Koszt budowy wyniósł ostatecznie 6,3 mln zł, w tym nijne wsparcie przyznane przez Urząd Marszałkowski to ponad 1,8 mln zł. – Przystań ma służyć żeglarzom, ale nie tylko. Ma być miejscem integracyjnych spotkań i rekreacji – przyznał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Projekt wpisał się w założenia 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.9 „Rozwój zasobów endogenicznych”.

Remont mostu obrotowego w Wolinie
We wschodniej części Wolina znajduje się jeden z kilku istniejących w Polsce mostów obrotowych. – Obracany jest on silnikami elektrycznymi, których mechanizmy są mocno wyeksploatowane. Ich zły stan techniczny grozi wyłączeniem możliwości sterowania mostem i trwałym zamknięciem toru wodnego na Dziwnej. – mówił Adam Celiński, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie. Na mocy podpisanej 14 sierpnia br. umowy z pomocą przyjdą środki unijne, które pozwolą na remont elementów mostu. Tym samym zostanie zwiększona częstotliwość otwierania toru wodnego na Cieśninie Dziwna, i wzrośnie jego atrakcyjność dla użytkowników Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
PS: Dwa pozostałe mosty nad Dziwną są niestety stałe, i nadal blokują możliwośc przejścia pod nimi większych jachtów żaglowych (WS)

Bezpieczniej w Dziwnowie
Klub Sportów Wodnych BALTIC to działający w Dziwnowie klub sportowy z sekcją żeglarską.- Ta sekcja to miejsce stworzone z potrzeby organizacji przestrzeni dla młodych adeptów żeglarstwa. Z myślą o nich prowadzimy w Dziwnowie szkółkę żeglarską, szkolimy uczestników regat, jak również sami jesteśmy organizatorem zawodów na wodzie. Na swoim koncie mamy przygotowanie regat rangi Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata – informował Arkadiusz Lenkowski z Klubu Sportów Wodnych BALTIC.
Ze względu na to, że klub rozwija się i chce przyjmować kolejnych członków, potrzebny jest sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo na wodzie podczas szkoleń żeglarskich, a także podczas regat. Dzięki unijnym środkom klub zakupi ponton z silnikiem zaburtowym, baterię słoneczną, oraz przyczepkę do transportu jachtów.

autor: pc/UMWZ gospodarkamorska.pl

Zdjęcie: Urząd Miejski w Świnoujściu/wzp.pl

Powiązane artykuły