Strona główna » Światowy match racing zaczyna się w Szczecinie!

Światowy match racing zaczyna się w Szczecinie!

by Maciej Cylupa

Rozgrywane od 2008 regaty żeglarskie Szczecin Match Race od lat są jedną z najważniejszych i najmocniej obsadzonych imprez Pucharu Świata w sezonie. Tegoroczna edycja, która rozegrana będzie od 18 do 20 czerwca znowu postawi poprzeczkę bardzo wysoko tym bardziej, że będzie to pierwsza inauguracyjna runda najbardziej prestiżowej serii meczowej na świecie World Match Racing Tour.

Na starcie zobaczymy 12 starannie wyselekcjonowanych i zaproszonych ekip z 7 krajów. Będzie to wyjątkowa okazja aby zobaczyć w akcji absolutną czołówką światową, bo do Polski, na szczecińskie Dąbie przyjeżdża nr 1 światowego rankingu, Szwajcar Eric Monnin wraz ze swoją załogą Capvis Swiss Match Race Team. Obok niego zobaczymy jeszcze 4 sterników z czołowej 10 rankingu, Maxime Mesnila z Francji, Mati Seppa z Estonii oraz naszego lokalnego mistrza Patryka Zbroję.

Kolejne załogi to również bardzo uznane i mocne nazwiska m.in. Chris Poole ze Stanów Zjednoczonych, Jeppe Borch i Emil Kjaer z Danii czy David Champan z Australii, z których każdy może pokusić się o niespodziankę i wygraną z wyżej rozstawionymi faworytami.

Na starcie nie zabraknie też innych Polaków. Zobaczymy Piotra Harasimowicza i młodzieżowego medalistę Mistrzostw Europy Igora Tarasiuka z HRM Racing Team oraz wracającego do meczowego ścigania wice mistrza polski Szymona Jabłkowskiego.

Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 11 wyścigach. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok 60 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Organizatorzy regat zapewniają 6 jednakowych regatowych jachtów TOM28. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Lista Startowa Szczecin Match Race 2021

nr Sternik Kraj Ranking
1 Eric Monnin SUI 1
2 Maxime Mesnil FRA 4
3 Mati Sepp EST 7
4 Patryk Zbroja POL 8
5 Jeppe Borch DEN 11
6 Chris Poole USA 12
7 Emil Kjaer DEN 25
8 Piotr Harasimowcz POL 27
9 Szymon Jabłkowski POL 37
10 Igor Tarasiuk POL 56
11 David Chapman AUS 86
12 Bernardo Low-Beer BRA 225

Regaty odbywają się na jeziorze Dąbie z bazą w Centrum Żeglarskim, od piątku do niedzieli od godz. 10.00 do wieczora. Zakończenie regat planowane jest w niedzielę o godz. 1600.

Z regat prowadzona będzie transmisja video wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na Facebooku Polish Match Tour oraz na Youtubie na kanale OCS

Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Siblo Polska i Sail Szczecin

Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Harken Polska, Ava Marine, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Kontakt do organizatorów:

Maciej Cylupa
mail: maciek@polishmatch.pl
tel: 783 00 83 83

www.polishmatch.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment