Strona główna » Najpopularniejsze regaty w Polsce startują już w weekend!

Najpopularniejsze regaty w Polsce startują już w weekend!

by ZOZŻ

Już 25 czerwca rozpoczną się najpopularniejsze regaty w Polsce – LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021! W tym roku czeka nas 17 dni wyścigów LOTOS Nord Cup bez ani jednego dnia przerwy. Organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk spodziewają się rekordowej frekwencji.

Gdański akwen przyciąga

– Puchniemy! – cieszy się dyrektor sportowy regat Michał Korneszczuk. – W sensie liczby goszczących u nas co roku klas i żeglarzy, ale także z trochę z dumy. Bo 16 lat to już porządna tradycja, a LOTOS Nord Cup Gdańsk wciąż się rozwija! Zapraszamy do Gdańska, bo nasz wychwalany przez uczestników morski akwen kusi i pozwala spróbować swoich sił w najróżniejszych warunkach.

Trasy regatowe zostaną ustawione w pobliżu gdańskich plaż Stogi, Górki Zachodnie oraz Brzeźno, więc będzie można obserwować zmagania zarówno z lądu jak i z wody. Bazą regat tradycyjnie będzie marina Galion w Górkach Zachodnich i tam żeglarzom będzie się można przyjrzeć z bliska.

Rekord do pobicia

Pierwszym wyścigiem, w którym startują jachty morskie, będzie długodystansowy Orvaldi B8 Race.

Start odbędzie się w Górkach Zachodnich w piątek 25 czerwca o godz. 19.00, skąd żeglarze wyruszą w kierunku platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8. Całkowita długość tej trasy to aż 120 Mm.

Zwycięzcą ostatniego wyścigu Orvaldi B8 Race w 2020 roku był jacht SAILING POLAND, który pod dowództwem skippera Macieja Marczewskiego ukończył trasę w rekordowym czasie 14:59:35. Czy w tym roku uda się go pobić? Do startu w tym roku zarejestrował się już między innymi jacht I LOVE POLAND pod dowództwem Grzegorza Baranowskiego, więc wszyscy liczą na moc emocji.

Zatoka kolorowa od żagli

Pierwszy weekend LOTOS Nord Cup Gdańsk to doskonała okazja dla fotoamatorów, gdyż na wodzie będzie bardzo kolorowo. Od soboty będą startować Finn, Europa, 420, 470, Hobie Cat 14 i 16, OK-Dinghy, Open Skiff i RS 21.

W tygodniu na przełomie czerwca i lipca ścigać się będą klasy Laser – Radial, Standard i 4.7, a atrakcje na weekend zapewnią debiutujące na Nord Cup i bardzo widowiskowe wyścigi Open Foil Racing i IQFoil. Rozpoczną się także trwające do poniedziałku regaty dawno nie uczestniczącej w gdańskiej imprezie klasie Techno 298, które będą także eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W ten sam weekend, 3-4 lipca, wystartują kolejne regaty dla jachtów pełnomorskich w ramach Nord Cup Classic w klasach ORC, KWR, OPEN. A w niedzielę będziemy obserwować wyjątkowe wyścigi o Bursztynowy Puchar Neptuna. Podczas 4 krótkich, przybrzeżnych regat możemy z całkiem bliska zobaczyć żeglarzy startujących na jachtach jednokadłubowych, katamaranach, a nawet deskarzy z żaglem lub latawcem.

Najmłodsi do boju

Od 6 do 8 lipca odbywać się będzie Vector Sails Cup. To znaczy, że jak zawsze licznie odwiedzą nas najmłodsi żeglarze i będą dzielnie ujeżdżać morskie fale na swych małych Optimistach. W tym czasie obok nich będzie się także ścigać klasa L’Equipe.

Cała ekipa organizacyjna stoi już w blokach startowych. Nad całą imprezą czuwać będzie doświadczona ekipa sędziowska, którą od 16 lat dowodzi Tomasz Sawukinas.

– Cieszymy się, że w tym roku bez przeszkód możemy organizować nasze regaty.– mówi sędzia główny Tomek Sawukinas. – Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i będziemy świadkami zmagań najlepszych polskich i zagranicznych żeglarzy. Zapraszamy do startów i do kibicowania z łódek i z lądu!

Zapraszamy na:

https://www.nordcup.pl/

https://www.facebook.com/NordCup

Wyniki będą publikowane przez stronę https://www.nordcup.pl/ i platformę Upwind https://www.upwind24.pl/nord-cup-2021

G:\7_Marketing\Nord CUP\2021\2021_nord_cup\poziom\wektor_png\2021_nord_cup_lotos_poziom.png

Organizatorami regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 są AZS Galion i Yacht Club Gdańsk.

Sponsorem tytularnym regat LOTOS Nord Cup Gdańsk jest Grupa LOTOS.

G:\7_Marketing\Nord CUP\2021\stopka_spons_partn.PNG

Powiązane artykuły

Leave a Comment