Strona główna » Ekstraklasa powalczy w Olsztynie!

Ekstraklasa powalczy w Olsztynie!

by Maciej Cylupa

W najbliższy weekend w Olsztynie odbędzie się kolejna, przedostatnia runda Żeglarskich Klubowych Mistrzostw Polski czyli Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Regaty pod nazwą Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego odbędą się na jeziorze Ukiel z bazą na Plaży Miejskiej, a udział weźmie 18 załóg z całego kraju

Sezon Ekstraklasy wchodzi w decydująca fazę, bo przed załogami ostatnie 2 rundy, obie na Warmii i Mazurach w Olsztynie i Sztynorcie. Czy zmiana akwenów z morskich na mniejsze, śródlądowe spowoduje znaczące zmiany w tabeli? Na czele rankingu plasuje się Yacht Club Gdańsk, aktualni WiceMistrzowie Polski pod wodza Igora Tarasiuka, którzy w tym sezonie jeszcze nie wygrali regat, ale równe pływanie daje im 3 pkt przewagi nad konkurentami. Za sterem drugiej załogi w rankingu w YKP Szczecin zobaczymy ponownie Patryka Zbroję , dla którego będzie to drugi start w sezonie po Sopocie i szansa na zaatakowanie pozycji lidera. Tyle samo punktów ma młoda załoga HRM Racing, która w Olsztynie może być groźna, co pokazała w Gdyni finiszując na 3 miejscu. Kolejne miejsca dzielą pojedyncze punkty, ale na pewno każda z załóg z czołowej 10 ma szanse na zwycięstwo w całych regatach. Yacht Club Sopot w swoim najmocniejszym składzie z Tytusem Butowskim za sterem i Pogoń Szczecin tym razem z Tadeuszem Kubiakiem na pewno mają ambicje zwycięzców, szczególnie po wygranej Pogoni z Gdyni. Zagadką będzie postawa zwycięzców pierwszej rundy Lubelskie YKP Lublin, którzy w Gdyni popłynęli dużo słabiej plasując się dopiero na 11 miejscu i spadając w rankingu na 6 miejsce. Niespodzianką jest dopiero 7 miejsce obrońców tytułu Mistrzów Polski i to 3 krotnie zdobytego czyli załogi YKP Gdynia Rafała Sawickiego. Tegoroczny sezon nie układa się po ich myśli i miejsca 3 oraz 10 w poprzednich rundach stawiają ich w trudnej sytuacji przed obroną tytułu. Do lidera tracą 7 punktów a przed nimi jeszcze wielu konkurentów, których bez wygranej w Olsztynie ciężko będzie dogonić i wyprzedzić.

Z uwagą warto będzie obserwować żeńską załogę Sztorm Grupy, najlżejszy skład w stawce, co może być tym razem atutem w przeciwieństwie do regat w Gdyni , gdzie dziewczyny zajęły odlegle miejsce. Nie mniej ciekawie jest na dole tabeli w strefie zagrożonej spadkiem. Sytuacja Junga OKŻ oraz Polsportów jest bardzo trudna i tylko doskonały wynik w Olsztynie może im pomóc w utrzymaniu w lidze. Nie mniejszą presję na sobie mają kolejne 4 załogi Iskry Gdynia, AZS Politechniki Gdańskiej które musza szukać punktów aby wyprzedzić sklasyfikowane przed nimi AWFiS Gdańsk i UKS Żeglarz Wrocław i uciec ze strefy spadkowej.

Ranking Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej przed 3 rundą:

1. Yacht Club Gdańsk 32 pkt

2. YKP Szczecin 29 pkt

3. HRM Racing Yacht Club 29 pkt

4. Yacht Club Sopot 28 pkt

5. Pogoń Szczecin 26 pkt

6. Lubelskie YKP Lublin 26 pkt

7. YKP Gdynia 25 pkt

8. Nowy Sztynort GGR 23 pkt

9. Sailing Legia Warszawa 23 pkt

10. AZS WAT Warszawa 21 pkt

11. Sztorm Grupa 18 pkt

12. OnLemon Rockstars Racing 17 pkt

13. UKS Żeglarz Wrocław 12 pkt

14. AZS AWFiS Gdańsk 9 pkt

15. AZS Politechnika Gdańska 9 pkt

16. KS Iskra Amw 7 pkt

17. Polsporty.pl Sailing 5 pkt

18. Olsztyński Klub Żeglarski 3 pkt

Pełne wyniki z całego sezonu dostępne na stronie www.ligazeglarska.pl oraz w systemie trackingowym https://polishleague2023.sapsailing.com

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/kanalzeglarski na YouTube będzie można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami. Na antenach telewizji sportowych Canal+Sport i SportklubTV wyemitowane będą 15 minutowe relacje z regat w Olsztynie.

Organizatorzy regat wraz z Fundacją Przyszłość Dla Dzieci przygotowali w Bazie regat na Plaży Miejskiej OSIR Ukiel wiele atrakcji dla kibiców i odwiedzających. Będzie strefa aktywnego wypoczynku (zajęcia fitness), będzie strefa edukacji (przyczepa edukacyjna Lasów Państwowych, symulator dachowania WORD Olsztyn oraz symulator żeglowania jachtem Optimist dla dzieci zorganizowany przez Junga Olsztyński Klub Żeglarski)oraz będzie możliwość odbycia rejsów jachtami i motorówkami. Przy okazji regat, zbierane będą fundusze na rehabilitację dzieci. Wstęp do strefy jest bezpłatny.

Regaty Copernicus Grand Prix o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego wspierane są przez Urząd Marszałkowski. Patronatem Honorowym regaty objęli Wojewoda Artur Chojecki, Marszałek Województwa Marek Brzezin i Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Regaty są współorganizowane z OSiR Olsztyn oraz Fundacją Przyszłość dla dzieci.

Partnerem Głównym regat w Olsztynie jest Samorząd Województwa Warmińsko Mazurskiego.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Warmia-Mazury.

Partnerami Ligi są: OSIR Olsztyn, Odyssey Dealer Group, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Magic Marine, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.
Kontakt do organizatorów:
Mail: info@ligazeglarska.pl
www.ligazeglarska.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment