Strona główna » Kot Umbriaga stanął w Alei Żeglarzy

Kot Umbriaga stanął w Alei Żeglarzy

by ZOZŻ

kotPo 65 latach legendarny kot Umbriaga powrócił do Szczecina. Rzeźba kociego żeglarza została odsłonięta po godzinie 12:00. W uroczystościach, które odbyły się na szczecińskich bulwarach wziął udział prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. Figura kota żeglarza stanęła pomiędzy rzeźbami kpt. Kazimierza Haski i kpt. Ludomira Mączki na Bulwarze Piastowskim. Rzeźba została wykonana z brązu i ma 135 cm wysokości. Autorem figury jest Paweł Szatkowski.

Kot Umbriaga wrócił i zostanie w Szczecinie na stałe. Cieszę się, że to kolejny morski akcent na naszych przepięknych bulwarach – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
O godz. 11:00 uroczystości rozpoczął festyn, w którym udział wzięły dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli oraz żeglarze. Był koncert muzyki szantowej, malowanie twarzy, gry, zabawy i bezpłatna wata cukrowa oraz popcorn. Podczas festynu zaśpiewany został premierowy utwór pod tytułem „Umbriaga – kot żeglarz” w wykonaniu zespołu IGA’cki Band.
W samo południe dzieci wraz z prezydentem Szczecina powitały Umbriagę, który po 65 latach powrócił z rejsu dookoła świata. Rzeźbę razem z przedszkolakami odsłonił „kot” w marynarskim mundurku.

Kot Umbriaga to jedna z legendarnych postaci szczecińskiego żeglarstwa. 65 lat temu podczas postoju zszedł na ląd i nie powrócił już na jacht. Od tamtej chwili minęło już wiele lat. Do dzisiaj jego postać wspominają najstarsi żeglarze. Mało kto dzisiaj wie, że rudy kot to postać autentyczna. Pod koniec lat 40. XX wieku zamieszkał na przystani jachtowej Akademickiego Związku Morskiego w Szczecinie. Ludzie nadali mu imię Umbriaga zaczerpnięte z włoskiego filmu granego wtedy w kinach  – powiedział Piotr Owczarski, pomysłodawca utworzenia Alei Żeglarzy.

Od 2016 r. kot Umbriaga patronuje jednej z Nagród Żeglarskich Szczecina – Nagrodzie Kota Umbriagi dla dzieci popularyzujących żeglarstwo.
Aleję Żeglarzy na nadodrzańskim Bulwarze Piastowskim utworzono w 2013 roku. To wizytówka Szczecina pokazująca związki miasta oraz Pomorza Zachodniego z morzem. W tym miejscu upamiętniani są m.in.: ludzie morza, legendarne żaglowce, jachty i statki.  

Mateusz Lipka
rzecznik miasta ds. żeglarstwa i turystyki

Powiązane artykuły