Strona główna » Wizyta okrętów MW w Szczecinie. Zwiedzanie i obchody 100-lecia MW RP

Wizyta okrętów MW w Szczecinie. Zwiedzanie i obchody 100-lecia MW RP

by MarcinMilke

wodnikTrzy okręty z 3. Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego w Gdyni są z wizytą w Szczecinie, od poniedziałku do środy, w dn. 22-24 października br. Wizyta okrętów związana jest z obchodami 100 – lecia utworzenia Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Dwa z nich będzie można zwiedzać – w wtorek i w środę. Także na środę zaplanowano uroczystości związane ze 100-leciem utworzenia Marynarki Wojennej RP. Okręty wypłyną ze Szczecina 24 października

Od poniedziałku 22 października br. składają wizytę w Szczecinie trzy okręty MW; są to: ORP „Gen. T. Kościuszko”; ORP „Wodnik”, i żaglowiec szkolny ORP „Iskra”. Okręty cumują przy Nabrzeżu Pasażerskim (ORP „Wodnik” oraz ORP „Iskra”), oraz przy Nabrzeżu Polskim (ORP „Gen. T. Kościuszko”). Dwa pierwsze okręty udostępnią swoje pokłady dla mieszkańców; zwiedzanie będzie możliwe we wtorek, w godz. 13.00-17.00, oraz w środę w godz. 9.00-12.00. Na środę zaplanowano też uroczystości związane ze 100-leciem utworzenia Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. otwarcie wystawy.
Jednostki te należą do 3. Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego, która jest uderzeniowym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. O jej sile stanowią fregaty, okręty podwodne i okręty rakietowe wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych i Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne znajdują się natomiast w strukturach Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Grupy Okrętów Rozpoznawczych i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i Morska Jednostka Rakietowa), oraz za logistyczne zabezpieczenie działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Ponad trzy tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni, oraz w jednostkach na półwyspie helskim, w Siemirowicach oraz w Ustce (więcej o wizycie i okrętach na stronie www.centrumzeglarskie.pl).

Celina Wołosz rzecznik prasowy 517 423 577 Centrum Żeglarskie

Powiązane artykuły