Strona główna » 100 lat Marynarki Wojennej RP. Wystawa na Jasnych Błoniach.

100 lat Marynarki Wojennej RP. Wystawa na Jasnych Błoniach.

by ZOZŻ

2Już 28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Józef Piłsudski powołał oficjalnie do życia Polską Marynarkę Wojenną. Od wtorku 27 listopada br. na naszych Jasnych Błoniach można podziwiać wystawa poświęconą 100-leciu Polskiej Marynarki Wojennej. Przypomnę, ze z końcem października, właśnie z okazji 100-lecia MW RP, po raz kolejny podziwialiśmy przy Wałach Chrobrego okręty bojowe i szkolne RP

Wystawa „100 lat Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej” stanowi zbiór opowieści o dziejach Polskiej Marynarki Wojennej, zebranych i opisana na 40 planszach (na zdjęciach). Trudno byłoby opisywać działalność Marynarki Wojennej RP bez wcześniejszego rysu historycznego, dlatego też plansze wystawy przedstawiają funkcjonowanie MW w okresie od bitwy w Zatoce Świeżej (1463 r.), do wybuchu II wojny światowej (1939 r.). Dzięki wystawie z okazji 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej PR możemy o niej dowiedzieć się bardzo wiele. Na planszach umieszczono m.in. informacje o twórcach MW RP, o działaniach flotylli rzecznych MW podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., czy o monitorach gdańskich. Ponadto można poznać historię Zaślubin Polski z morzem, czy Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Wystawa prezentuje także najwybitniejsze osobowości, które zapisały się na kartach historii MW RP, podobnie jak nasze historyczne jednostki wojenne, m.in. ORP „Grom”, ORP „Błyskawica”, ORP „Orzeł” i ORP „Sęp”.

Autorem wystawy jest dr Tomasz Neubauer, kierownik Działu Historyczno-Naukowego w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Za organizację wystawy odpowiada Centrum Żeglarskie w Szczecinie. Wystawę będzie można podziwiać na Jasnych Błoniach do lutego 2019 r.

Informacja: Celina Wołosz Rzecznik Prasowy CŻ

PS. Główne bazy i porty wojenne MW RP to Gdynia, Hel, Kołobrzeg i Świnoujście, z pomocniczymi w Ustce i Dziwnowie. To właśnie okręty wojenne 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia najczęściej wizytują Szczecin podczas Dni Morza, rocznicowych wizyt, ćwiczeń bojowych na Zatoce Pomorskiej, czy finałów międzynarodowych regat TTSR. Udostępniane są wtedy do zwiedzania, goszcząc na pokładach m.in. dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Edukacji Morskiej (jak na zdjęciach). Częstym gościem przy Wałach Chrobrego jest też żaglowiec szkolny MW RP – barkentyna ORP „Iskra” (na zdjęciu), na pokładzie której realizowane są m.in. coroczne bałtyckie rejsy szkoleniowe z uczniami – laureatami ogólnopolskich konkursów Ligi Morskiej (w tym również ze Szczecina i Pomorza Zachodniego), a swego czasu były także rejsy z laureatami naszego Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej (WS).

Zdjęcia: Centrum Żeglarskie i Wiesław Seidler

Powiązane artykuły