Strona główna » Okręgowa, przy Maszcie Maciejewicza!!! Sezon Żeglarski 2019 ZOZŻ otwarty!

Okręgowa, przy Maszcie Maciejewicza!!! Sezon Żeglarski 2019 ZOZŻ otwarty!

by ZOZŻ

1 Sezon 2019Okręgowa, przy Maszcie Maciejewicza!!! Sezon Żeglarski 2019 ZOZŻ otwarty!

Najpierw padły tradycyjne komendy – „Poczet sztandarowy! Proszę o przygotowanie Bandery do podniesienia!”, następnie – „Żeglarze baczność! BANDERĘ staw!”, i na koniec, gdy Biało-Czerwona znalazła się na topie Masztu Maciejewicza – „Sezon Żeglarski Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego 2019 uważam za otwarty!” Tym razem – w niedzielę 5 maja – uroczystość zorganizowana wspólnie z Żeglugą Szczecińską, po raz pierwszy odbyła się na Bulwarze Gdyńskim, na terenie przywracanej na mapę morskiego Szczecina historycznej Łasztowi, i wpisana była w dwudniowy piknik na Wyspie Grodzkiej, w ramach projektu Sail Szczecin – Żeglarski Szczecin

Ta wspólna Inauguracja Sezonu Żeglarskiego ZOZŻ – ŻSTW włączona była w wyjątkowy dwudniowy – w sobotę i niedzielę 4 i 5 maja – festyn rodzinny i weekend żeglarski w miejskiej North-East Marinie na Wyspie Grodzkiej, w ramach którego odbyło się dodatkowo szereg atrakcyjnych wydarzeń. Było więc rozpoczęcie sezonu żeglarskiego Mariny, otwarcie wystawy morskich akwarel Jerzego J. Tyszki w Starej Rzeźni (na zdjęciu), inauguracja projektu Sail Szczecin – Żeglarski Szczecin 2019, oraz regaty Polish Match Tour – Sailing World Cup (o czym piszemy osobno).

Sama uroczystość Inauguracji Sezonu Żeglarskiego, przy Maszcie Maciejewicza, rozpoczęła się od brawurowego tańca żeglarskiego, w wykonaniu przedszkolaków z „morskiego” PP 27 „Żagielek” – przyszłych ludzi morza? Dwójka małych żeglarzy dołączyła też do pocztu sztandarowego, który stanowili ich starsi koledzy z Sekcji Żeglarskiej Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, pod opieką j.kpt. Mariana Preissa, laureaci Międzynarodowej Nagrody Kota Umbriagi, w III. edycji Żeglarskich Nagród Szczecina za 2018 rok. Przy dźwiękach Hymnu Narodowego Biało-Czerwona Bandera RP rozwinęła się ma topie symbolicznego dla naszego morskiego miasta Masztu Maciejewicza…
Prezes ZOZZ Zbigniew Zalewski przypomniał w swoim wystąpieniu rocznicowy dobry sezon żeglarski 2018 roku, wpisany w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości RP, i przedstawił ważniejsze ubiegłoroczne dokonania żeglarzy ZOZŻ, i plany na nowy sezon 2019 roku. Dodał też – „Nie wyobrażam sobie kierowania Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim bez współpracy z Żeglugą Szczecińską. Najważniejsza jest tu promocja całego Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, którego Szczecin jest najistotniejszym ogniwem. Wspólnie z Żeglugą Szczecińską będziemy kreowali i rozwijali promocję wśród nie tylko naszych żeglarzy, ale wszystkich dysponentów na całym wybrzeżu, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Szczecin….”. Zaprosił też wszystkich do „nowego” Portu Jachtowego w Trzebieży, gdzie w sobotę 11 maja odbędzie się Ogólnopolska Inauguracja Sezonu 2019 PZŻ, wpisana w obchodzone właśnie 95-lecie PZŻ. Życzył wszystkim żeglarzom i miłośnikom morza dobrych wiatrów w sezonie 2019, do czego dołączyli też w swoich wystąpieniach dyrektor ŻSTW Ireneusz Nowak, i kpt.ż.w. Włodzimierz Grycner (wszyscy trzej na zdjęciu), który przypomniał też o obchodzonym aktualnie ogólnopolskim Roku Ligi Morskie i Rzecznej…

Na zakończenie uhonorował pamiątkowymi medalami ZOZZ dyrektora ŻSTW Ireneusza Nowaka, j.kpt. Mariana Preissa, przedstawiciela MDK Stargard i Stowarzyszenia „Miedwie”, i dyrektor PP 27 Gabrielę Poleszak. Dalsza część uroczystości miała miejsce na Wyspie Grodzkiej, na scenie Letniej Strefy, gdzie zainaugurowany został wspomniany miejski projekt Sail Szczecin – Żeglarski Szczecin (o czym więcej w relacji Celiny Wołosz), a Prezes
Z. Zalewski i dyrektor I. Nowak podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Żeglugą Szczecińską a ZOZZ, na polu wspólnej promocji żeglarstwa i wydarzeń żeglarskich.

Tymczasem większość żeglarzy już spędzała „majówkę” na wodzie, albo dopiero wodowała swoje jachty. Ten weekend był zresztą „żeglarski” nie tylko w Szczecinie, ale i w wielu innych ponad 45 klubach i przystaniach w naszym Okręgu ZOZZ, zarówno na śródlądziu jak i w marinach nad Zalewem Szczecińskim i na naszym wybrzeżu Bałtyku. Tak np. w sobotę odbyła się Inauguracja Sezonu KŻ „Sztorm” Barlinek, a dla odmiany w szczecińskim Centrum Żeglarskim Inauguracja Sezonu odbędzie się w niedzielę 12 maja. Gospodarze wszystkich kolejnych podobnych uroczystości zapraszają żeglarzy i miłośników żagli…
Tak więc pomyślnych wiatrów, dla wszystkich żeglarzy i klubów – szczecińskich, zachodniopomorskich, krajowych, w Sezonie Żeglarskim 2019 roku…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
*****

Żeglarskie wydarzenia i inicjatywy od teraz w jednym miejscu

5 maja Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia wraz z Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim zainaugurowała sezon żeglarski 2019 oraz przedstawiła nowy projekt Sail Żeglarski Szczecin.
Inauguracja sezonu rozpoczęła się od uroczystego podniesienia bandery na Maszcie Maciejewicza. Przy dźwiękach hymnu Polski biało-czerwona bandera zaczęła powiewać na maszcie. Chwilę później zebrani goście przenieśli się na Wyspę Grodzką, gdzie trwało pierwsze wydarzenie organizowane w ramach nowego projektu Sail Żeglarski Szczecin – Finał Szczecin Match Race.
– Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia ma to szczęście, że opiekuje się środowiskiem żeglarskim, wśród którego Szczecin cieszy się bardzo dobrą opinią. Z jednej strony to zasługa dobrej infrastruktury, w którą cały czas inwestujemy, a z drugiej samych żeglarzy, którzy coraz liczniej i chętniej odwiedzają nasze miasto. Postanowiliśmy spiąć to jednym projektem Sail Żeglarski Szczecin – mówił podczas niedzielnej konferencji Ireneusz Nowak, prezes spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

– W zeszłym roku zauważyliśmy potrzebę zebrania wszystkich żeglarskich imprez i inicjatyw w jedno miejsce, żeby pokazać szczecinianom, mieszkańcom regionu, mieszkańcom Polski, że tych imprez żeglarskich i okołowodnych jest bardzo dużo – mówił Leopold Korytkowski, zastępca dyrektora ds. organizacji imprez ŻSTW.

Sail Żeglarski Szczecin znacznie ułatwi szukanie informacji o wydarzeniach żeglarskich w naszym mieście. Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych będziemy zbierać informacje o kalendarzu imprez żeglarskich, aktualnościach i wiadomościach z żeglarskiego świata. Będzie można tam znaleźć nie tylko terminarz regat, ale także imprez dodatkowych takich jak Dni Morza, koncerty szantowe czy festiwale filmowe. A oprócz tego marynistyczna ekipa będzie obecna na wydarzeniach żeglarskich z leżaczkami i garścią świeżych żeglarskich wiadomości.

– To będą imprezy organizowane przez nas, z naszym współudziałem ale także będą to imprezy organizowane przez zupełnie obce podmioty, o których chcemy informować – dodaje Leopold Korytkowski.
Niedzielna konferencja była także okazją do podpisania porozumienia o współpracy Żeglugi Szczecińskiej z zachodniopomorską delegacją Związku Żeglarskiego. Na mocy podpisanego porozumienia instytucje będą wspierać się wzajemnie przy organizacji żeglarskich wydarzeń.

– Nie wyobrażam sobie kierowania Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim bez współpracy z Żeglugą Szczecińską. Najważniejsza jest tu promocja całego zachodniopomorskiego szlaku, którego Szczecin jest najistotniejszym ogniwem. Wspólnie z Żeglugą Szczecińską będziemy kreowali i rozwijali promocję wśród nie tylko naszych żeglarzy, ale wszystkich dysponentów na całym wybrzeżu, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Szczecin. – mówił Zbigniew Zalewski, prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
Kolejne żeglarskie wydarzenie już w przyszłym tygodniu. 11 maja odbędzie się w trzebieskiej marinie centralne ogólnopolskie Otwarcie Sezonu PZŻ 2019, z kolei 12 maja będzie miała miejsce inauguracja sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarskim, a wraz z nią tradycyjne już regaty. Cały kalendarz wydarzeń znajdziecie na naszej stronie internetowej www.sail.szczecin.eu oraz na Facebook’u – Sail Szczecin.

Celina Wołosz – Rzecznik Prasowy ŻSTW
*****

Bandera na maszt! Rusza sezon żeglarski
Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia zapraszają na inaugurację sezonu żeglarskiego 2019. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę (5 maja) o godz. 11.40 na Bulwarze Gdyńskim przy tzw. maszcie Maciejewicza w Szczecinie.

Najpierw odbędzie się taniec żeglarski w wykonaniu dzieci ze szczecińskiego Przedszkola Publicznego nr 27. Na godz. 12 zaplanowano ceremoniał podniesienia bandery, a następnie wystąpienia prezesów ZOZŻ i ŻSTW.
Później uroczystości przeniosą się do North-East Mariny na Wyspie Grodzkiej. W godz. 11 – 14 postój jachtów w marinie jest bezpłatny.
„Kurier Szczeciński” – 05.05.2019 Fot. Elżbieta Kubowska
*****

Umowa podpisana – wydarzenia żeglarskie w jednym miejscu.
Z nowym projektem „Sail Żeglarski Szczecin” wystartowała w niedzielę Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. Oprócz tego 5 maja br. na Łasztowni przy Maszcie Maciejewicza odbyła się Okręgowa Inauguracja Sezonu 2019 Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Projekt „Sail Żeglarski Szczecin” ma ułatwić wyszukiwanie informacji o wydarzeniach żeglarskich nie tylko w Szczecinie, ale i całym regionie. Będą one umieszczane w postaci kalendarza na internetowej stronie sail.szczecin.eu. Będzie można tam znaleźć nie tylko terminarz regat, ale także kalendarz imprez dodatkowych takich jak Dni Morza, koncerty szantowe czy festiwale filmowe.
Leopold Korytkowski, dyrektor ds. organizacji imprez w ŻSTW, stwierdził podczas konferencji prasowej na Wyspie Grodzkiej, iż w zeszłym roku zauważono potrzebę zestawiania wszelkich takich imprez i inicjatyw, aby m.in. pokazać, że jest ich bardzo dużo i wciąż takich wydarzeń przybywa.

W niedzielę na Wyspie Grodzkiej podpisane zostało także porozumienie o współpracy Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego z Żeglugą Szczecińską Turystyka Wydarzenia. Dzięki temu obie instytucje będą wzajemnie się wspierać się przy organizacji żeglarskich wydarzeń.

– To kolejne porozumienie o rozwoju i promocji, które podpisaliśmy z Żeglugą Szczecińską. Nie wyobrażam sobie, żebym kierował Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim i nie współpracował z tym partnerem. Najważniejsza jest tu bowiem promocja całego Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, którego Szczecin jest najistotniejszym ogniwem – mówił Zbigniew Zalewski, prezes ZOŻŻ.
Dodał on także, że Szczecin należy rozwijać przy Łasztowni, a nie w rejonie deptaku Bogusława. Zbigniew Zalewski przypomniał, że „nie mamy rynku” jak Wrocław czy Kraków, a „najpiękniejsze miejsce” jest właśnie w rejonie bulwarów. – Dobrze, że Łasztownia się rozwija i trzeba to czynić dalej – podkreślił. W niedziele oficjalnie rozpoczął się także sezon żeglarski w North East Marinie.
Na zdjęciu: Podpisanie porozumienia o współpracy przez prezesa zarządu ŻSTW Ireneusza Nowaka oraz prezesa ZOŻŻ Zbigniewa Zalewskiego.

„Kurier Szczeciński” – 05.05.2019 (KaNa) Fot. Karolina NAWROCKA

 

Powiązane artykuły