Strona główna » Pyromagic 2019. Dwudzieste regaty samotników i załóg dwuosobowych

Pyromagic 2019. Dwudzieste regaty samotników i załóg dwuosobowych

by ZOZŻ

Polonez Cup 2019Od kilku lat festiwalowi Pyromagic towarzyszą regaty samotników i załóg dwuosobowych. W tym roku zawody Baltic Polonez Cup Race zostaną zorganizowane po raz dwudziesty. (czytaj więcej)

Polonez Cup Race to zawody skupiające najlepszych żeglarzy samotników i załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Zawodnicy wypływają w samotne rejsy na trasę Świnoujście – Christianso – Świnoujście i walczą „O Puchar Poloneza” w długim wyścigu non stop. W Szczecinie od czterech lat podczas festiwalu Pyromagic organizowane są krótkie starty na Odrze, wzdłuż Wałów Chrobrego. Tegoroczne regaty Pyromagic (krótkie) rozpoczynają się 10 sierpnia, o godz. 12.00. Dalsza część regat odbędzie się w Świnoujściu (wyścigi średnie w Zatoce Pomorskiej), i zostanie zwieńczona kultowym wyścigiem „O Puchar Poloneza” (wyścigi długie). W tym roku w ramach Polonez Cup Race w Szczecinie, oprócz zmagań samotników zaplanowano także filmowe produkcje o tematyce żeglarskiej. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć dwie projekcje: dokument „Kapitan” oraz film „Samolub”. Żeglarskie kino startuje w sobotę 10 sierpnia o godz. 16, w Starej Rzeźni. Wstęp darmowy.

Historia

Inicjatorami samotnego ścigania się na Bałtyku byli kapitanowie Jerzy Siudy i Kazimierz Jaworski, którzy 1 czerwca 1973 roku urządzili „prywatne” samotne regaty na trasie Zatoka Pomorska – Christianso – Zatoka Pomorska. Wypłynęli na jachtach tego samego typu Taurus dla uczczenia rejsu dookoła świata kapitana Krzysztofa Baranowskiego jachtem Polonez. Była to pierwsza edycja kontynuowanych w latach kolejnych Regat Samotników o Puchar Poloneza. Kapitan Krzysztof Baranowski na jachcie „Polonez” był honorowym uczestnikiem II Regat w roku 1974. W roku 1977 regaty odbyły się po raz pierwszy w obsadzie międzynarodowej.
Nagroda

Nagrodą główną, o którą walczą samotnicy, jest wieczysty, przechodni „PUCHAR POLONEZA” ufundowany przez dyrektora Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonia Teligi. Puchar otrzymuje kapitan jachtu, który w najkrótszym czasie przeliczeniowym pokonał trasę regat. W 2010 roku, podczas reaktywacji Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza (po 27 latach przerwy w organizacji tych regat), historyczny Puchar Poloneza został przekazany organizatorowi przez żonę ostatniego trzykrotnego zwycięzcy Jerzego Madei – Panią Ewę Madeję. Wręczany jest do dziś.

Zgłoszenia

Zgłoszenia do wyścigów krótkich i średnich trwają do dnia startu. Więcej informacji na www.regaty-poloneza.pl

Szczegóły: http://www.fajerwerki.szczecin.eu/
Z poważaniem, Celina Wołosz Rzecznik Prasowy ŻSTW tel. kom. +48 517 423 577

Krzysztof Krygier Organizator Regat http://portalzeglarski.com/news_polonezcup_regaty-poloneza,7477.html

Powiązane artykuły