Strona główna » Złoty Dzwon 2019 dla naszego Szlaku! PZŻ aktywny na targach BOATSHOW 2019

Złoty Dzwon 2019 dla naszego Szlaku! PZŻ aktywny na targach BOATSHOW 2019

by ZOZŻ

2 ZSzZNagroda Specjalną PZŻ Złoty Dzwon 2019 dla Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego!!! Gratulujemy! Jej wręczenie było jednym z głównych punktów tegorocznej edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow, które odbyły się w Łodzi w dniach 9 – 11 listopada br. Były też spotkania ze znanymi żeglarzami, prezentacje premierowych jachtów oraz bezpłatne warsztaty i szkolenia. Swoją obecność na targach zaznaczył również PZŻ

Tradycyjnie już podczas Boatshow, przyznano Nagrodę Specjalną PZŻ Złoty Dzwon. Trafia ona do firm i organizacji, które w ostatnim roku wyróżniły się w działaniach na rzecz żeglarstwa lub turystyki wodnej. W tym roku prezes PZŻ Tomasz Chamera wręczył nagrodę przedstawicielom Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. To sieć nowych i zmodernizowanych portów i przystani jachtowych na Pomorzu Zachodnim, zlokalizowanych nad Odrą, nad jeziorem Dąbie, w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego oraz na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to najkrótsza droga wodna z Berlina do Skandynawii. Skomunikowana jest też z drogami wodnymi Wielkopolski i prowadzi aż do Gdańska.

– Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to kompleksowy ponadregionalny produkt turystyczny, który diametralnie zmienił oblicze żeglarstwa w tym regionie. Szlak daje bardzo szerokie możliwości żeglowania. Akweny są zróżnicowane, pełne urokliwych zakątków, a dla spragnionych prawdziwej morskiej przygody – także niełatwych wyzwań. Porty i przystanie mają przyjazną, nowoczesną, świeżo zmodernizowaną infrastrukturę, z bogatym zapleczem usługowym. Są zlokalizowane w miejscowościach o dużych walorach turystycznych. oferujących bogate możliwości ciekawego spędzenia czasu – mówi łTomasz Chamera, prezes PZŻ. Można tu pływać przez wiele dni, podróżując od portu do portu, doskonaląc swoje umiejętności na różnorodnych akwenach, o różnym stopniu trudności. Odległość pomiędzy nowoczesnymi i atrakcyjnymi portami nie przekraczają 20-30 mil morskich, to jest kilku godzin spokojnej żeglugi. Daje to możliwość kierowania się w ciągu jednego dnia do następnego portu docelowego na szlaku i umożliwia bezpieczne, turystyczne żeglowanie nie tylko wytrawnym żeglarzom, lecz także mniej doświadczonym pasjonatom żeglarstwa, nawet z rodzinami.

Targi były też okazją do spotkań przedstawicieli PZŻ ze stowarzyszeniami różnych klas żeglarskich i organizatorami regat amatorskich. Jednym z tematów poruszanych podczas tych spotkań była Amatorska Licencja Sportowa Zawodnika. – Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem. Korzyści są obustronne. PZŻ będzie mógł oszacować w miarę dokładną liczbę amatorskich żeglarzy sportowych, będzie też łatwiejszy kontakt. Z kolei posiadacz licencji będzie uprawniony do startu w licencjonowanych przez PZŻ regatach amatorskich. Będzie miał również prawo do przystąpienia do ubezpieczenia OC zawodnika zawartego przez PZŻ, prawo do otrzymywania tytułów honorowych, takich jak mistrz Polski i kilka innych przywilejów. Koszt takiej licencji byłby symboliczny i wyniósłby zaledwie 10 zł rocznie – mówił Jarosław Bazylko, wiceprezes PZŻ ds. śródlądowych (…)

Targi były także okazją do rozmów na temat przyszłorocznych regat o Puchar Prezesa PZŻ. Jest to nowa impreza żeglarska, która ma na celu pokazać jak duży jest amatorski ruch sportowy. Odbędzie się ona na wiosnę przyszłego roku i jest przeznaczona dla zwycięzców rozgrywek lokalnych w obecnym sezonie. Zainteresowanie regatami jest spore, do tej pory zgłosiło się już 14 załóg. Termin i miejsce jeszcze nie są znane, wstępnie jednak ma to być Mrągowo, w kwietniu lub maju 2020 r. Podczas targów odbyły się także spotkania komisji szkolenia PZŻ, podczas których omawiane były bieżące sprawy dotyczące regulaminów, systemów i procedur przeprowadzania egzaminów.
Niewątpliwą atrakcją targów była możliwość obejrzenia najnowszych jednostek pływających. Prezentowane były pełnomorskie jachty żaglowe, luksusowe motorówki, łodzie turystyczne oraz houseboaty (…)

Materiał prasowy: pya.org.pl Zdjęcia: marinas,pl W. Seidler

Powiązane artykuły