Strona główna » Regaty o Puchar Magnolii 2021 bez s/y „Magnolii”

Regaty o Puchar Magnolii 2021 bez s/y „Magnolii”

by Wiesław Seidler

22-23 maja na wodach Zalewu Szczecińskiego odbędą się Regaty o Puchar Magnolii. Do 14 maja przyjmowane są elektroniczne zapisy dla jachtów balastowych.

Regaty o Puchar Magnolii mają swoją długą historię. Od blisko dwudziestu lat odbywają się na wodach Jeziora Dąbie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Patronką regat jest słynna szczecińska Magnolia – ponad 50-letni jacht zbudowany w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej. Ta jednomasztowa jednostka typu Vega, której kadłub został wykonany z drewna, jest własnością Miasta Szczecin. Sezon 2020 był ostatnim sezonem Magnolii na wodzie, w tym roku nie zostanie już zwodowana, jednak zależy nam na kontynuacji Regat o Puchar Magnolii.

Tegoroczne zawody rozegrane zostaną na Zalewie Szczecińskim, a bazą dla jachtów będzie Marina w Trzebieży. Wszyscy uczestnicy w ramach wpisowego będą mieli zagwarantowany bezpłatny postój w Marinie Trzebież od piątku do niedzieli.
Regaty zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
W regatach może wziąć udział każdy jednokadłubowy jacht morski, zdolny do żeglugi na akwenie regat. Regaty zostaną rozegrane w następujących klasach:

  • ORC
  • KWR I, KWR II
  • OPEN I – do 8 m, OPEN II – od 8,01

Podział na grupy może być inny. Klasy KWR I i KWR II mogą być połączone w jedną. Ostateczny podział na grupy nastąpi po zgłoszeniu jachtów i zostanie podany na liście startowej.

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia będą przyjmowane drogą mailową: regaty@centrumzeglarskie.pl do dnia 14.05.2021 r., a po tym terminie w biurze regat na przystani Port Jachtowy Trzebież w dniach: 21.05.2021 r. w godzinach: 18.00-20.00 oraz 22.05.2021 r. w godzinach 08.00 – 08:30.
Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.centrumzeglarskie.pl w zakładce Regaty.

Zawiadomienie PDF


Obok „Daru Szczecina” i „Zrywa” jest trzecim pełnomorskim miejskim jachtem naszego miasta, i jednym z najbardziej zasłużonych w dziejach polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.

Nasza s/y „Magnolia” to drewniana jednostka typu Vega, zwodowana w 1966 roku w byłej Morskiej Stoczni Jachtowej im. L. Teligi na Golęcinie. Do sezonu 2020 roku dumnie reprezentowała Szczecin na wodzie, od początku w barwach Ośrodka Morskiego Pałacu Młodzieży, obecnego Centrum Żeglarskiego (CŻ). Na jej pokładzie wyszkoliły się tysiące młodych adeptów żeglarskiego Szczecina. Ma za sobą bujną historię, m.in. w 1975 roku, ze śp. kpt. Zdzisławem Paską, odbyła załogowy rejs do Archangielska, zawijając w drodze powrotnej do Murmańska, pokonując w 62 dni ponad 5 tys. Mm! Było to pierwsze od 1917 roku wpłynięcie jachtu zagranicznego na morskie wody byłego ZSRR. Zaledwie trzy lata później „Magnolia” opłynęła Islandię, ponownie w stylu niewyobrażalnym dla dzisiejszych żeglarzy – bez silnika i bez GPS!!!
„Magnolia” startowała później w wielu regatach, zlotach i rejsach, organizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą. Kilkukrotnie – z sukcesami – reprezentowała też Szczecin na atlantyckich i bałtyckich trasach wielkich międzynarodowych regat i imprez, w tym OpSail i w „tolszipach”. Uczyła morza wielu wspaniałych polskich żeglarzy, wielu nadaj ją pamięta, a we wrześniu 2016 r. świętowała swoje Złote Gody, które były swoistym nostalgicznym wspólnym rejsem przez minionych 50 lat jachtu. Spotkali się wtedy w świetlicy CŻ byli i obecni załoganci i kapitanowie Jubilatki, w tym m.in. żyjący jeszcze wtedy Zdzisław Paska, i śp. Danuta Kopacewicz, matka chrzestna „Daru Szczecina”, i kolejni jej kapitanowie – m.in. Mieczysław Ircha czy Jerzy Szwoch, i ich następcy, już wychowankowie CŻ – jak Mateusz Szubski, i najmłodszy – Przemek Dziarnowski (na zdjęciach)…

Niestety, sezon 2020 roku był dla „Magnolii” ostatnim na wodzie, chociaż podobnie jak inne zachowane Vegi może jeszcze pływać długie lata, co dobrze świadczy o kunszcie polskich szkutników. Na razie pozostaje na lądzie, a ewentualny jej powrót na wodę wymaga kosztownego generalnego remontu, czyli sporych nakładów ze strony miasta i gminy Szczecin, będącej właścicielem jachtu. Czy są szanse na jej uratowanie, podobnie jak ponad 100-letniego „Nadira”, czy „Poloneza”? Może jednak znajdzie się ktoś – np. spośród jej byłych wychowanków i z byłej maszoperii – kto nie pozwoli, aby jej zasługi nie tylko przypominały Regaty o Puchar Magnolii, ale aby „Magnolia” nadal pływała po morzach i oceanach przez kolejne dziesięciolecia?
Właśnie Centrum Żeglarskie zaprasza na tradycyjne tegoroczne Regaty o Puchar Magnolii 2021, dla jachtów balastowych, które odbędą się w dniach 22-23 maja, na wodach Zalewu Szczecińskiego, z bazą w Marinie Trzebież (komunikat i zawiadomienie w załączeniu). Wśród jachtów uczestniczących w regatach zabraknie niestety s/y „Magnolii”, ale może będzie to okazja nie tylko do wspomnień o niej, ale i do zainteresowania się jej dalszym losem, i podjęcia ewentualnych działań, by pływała nadal, pod Biało-Czerwoną, i pod banderką Szczecina pod salingiem?

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: trochę z dziejów „Magnolii” – czy to już tylko wspomnienia?

Galeria

Powiązane artykuły

Leave a Comment