Strona główna » Wieści spod żagli

Wieści spod żagli

by Wiesław Seidler

Sezon 2021 za nami – teraz nowe wyzwania, i nowe rejsy…

Ogólnopolski sezon PZŻ 2021 i nasz okręgowy praktycznie za nami, naznaczony niestety czarnym cieniem pandemii koronawirusa, skutkiem której letnie IO Tokio 2020 odbyły się de facto w 2021 roku… Wróciła z nich z oczekiwanym srebrnym medalem nasza najlepsza olimpijka Agnieszka Skrzypulec, teraz po raz kolejny pretenduje do tytułu Najlepszego Sportowca Ziemi Szczecińskiej 2021. Trzymamy kciuki! Działo się też sporo innych wydarzeń w naszym żeglarskim świecie – o których już pisaliśmy – teraz jeszcze kilka aktualności…

  • 67. Plebiscyt Sportowy „Kuriera Szczecińskiego” –  głosowanie trwało do 1 grudnia br. Przypomnę, że Agnieszka Skrzypulec, wraz z Jolantą Ogar (obie na zdjęciu), jest też na liście 20 nominacji w 87. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego, na Najlepszego Sportowca Polski 2021!  ! Jesteśmy za! Trzymamy kciuki za kolejne tytuły i sukcesy – okręgowe, krajowe i międzynarodowe – naszej „srebrnej” Agnieszki!!!
  • Bursztynowe Kotwice 2021w listopadzie  br. odbyła się w Dziwnowie druga już finałowa uroczystość przyznania certyfikatów Bursztynowych Kotwic, tym razem za sezon 2021, dla najlepszych marin i przystani jachtowych, wchodzących w skład Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Organizatorem rankingu jest Związek Portów i Przystani Jachtowych; mariny oceniane są w skali od jednej do pięciu „bursztynowych kotwic”. Najwyższe noty i certyfikaty z pięcioma Bursztynowymi Kotwicami otrzymały: Marina Solna w Kołobrzegu, Marina Dziwnów, Marina Basen Północny w Świnoujściu, Marina Lubczyna, oraz miejska North East Marina Szczecin. Po cztery Bursztynowe Kotwice otrzymały: Marina Wolin, Marina Trzebież, Marina SEJK Pogoń, i Marina Nowe Warpno.
    Zachodniopomorski Szlak Żeglarski obejmuje już  ponad trzydzieści portów i przystani jachtowych, na Odrze, jeziorze Dąbie, Zalewie Szczecińskim i Bałtyku. Znany jest dobrze w żeglarskim świecie, jako atrakcyjny i dynamicznie  rozwijający się region żeglarski w Polsce. Tak np. aktualnie wdrażana jest kompleksowa modernizacja żeglarskiego Basenu Północnego w Świnoujściu, jednej z najważniejszej przystani na polskim wybrzeżu Bałtyku.
  • Goleniowski TTS laureatem „Zrobione w Szczecinie” – TTS należy do wiodących w kraju i Europie producentów luksusowych jachtów, o czym już pisaliśmy na naszej stronie. Znana firma Technologie Tworzyw Sztucznych, będąca częścią Grupy Hanse Yachts, działa na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego, znajdującego się jednak w obszarze metropolitarnym Szczecina, stąd takie wyróżnienie. Tytuł laureata „Zrobione w Szczecinie” trafił w sumie do 20 najlepszych firm produkcyjnych i usługowych, które tym samym stały się ambasadorami Szczecina. Po raz pierwszy w historii uhonorowana została firma z branży jachtowej, wyróżniona za luksusowy jacht motorowodny Sealine S330. Także inne jachty czy łodzie motorowe tej firmy odznaczają się najwyższą jakością i są doceniane na całym świecie. Gratulujemy! Przypomnę, że w Szczecinie z kolei powstał Balticdesign Institute, nowoczesne biuro projektowo-badawcze, w którym powstawać będą projekty najnowocześniejszych jachtów i łodzi motorowych.
  • Polska wśród wiodących w świecie producentów i eksporterów jachtów – Polska jest ósmym na świecie i piątym w Europie eksporterem jachtów oraz innych rekreacyjnych i sportowych jednostek pływających – poinformowali ostatnio analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. To właśnie polskie stocznie jachtowe – najczęściej nowe, podobnie jak TTS –   produkują rocznie ok. 22 tys. jachtów motorowych i żaglowych, zarówno luksusowych, jak i dla początkujących żeglarzy, z czego aż 95 proc. trafia na eksport. Specjalizują się głównie w gotowych jachtach motorowych, do 9 m długości, ale realizują także indywidualne kontrakty, na  większe jachty.
  • Dyrektor UM w Szczecinie zastępcą przewodniczącego EMSA Board – podczas 62. posiedzenia Rady Administracyjnej EMSA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego), kpt.ż.w. Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie (na zdjęciu),  jednogłośnie został mianowany zastępcą przewodniczącego Rady. Funkcję dyrektora UM w Szczecinie pełni od 1 lipca 2017 roku. Jest absolwentem szczecińskiej Akademii Morskiej; swoją karierę w administracji morskiej rozpoczął w 2007 roku, był m.in. zastępcą dyrektora departamentu gospodarki morskiej w Min. GMiŻŚ. Przez dwa lata pracował też w EMSA. Przypomnę,  że m.in. promował też nasz projekt SBO 2019 „Zakotwicz w Szczecinie”.
  • Dalekie plany i dalekie szczecińskie rejsy w sezonie 2022 – władze Szczecina dały już „zielone światło” na wokółziemski, młodzieżowy rejs „Daru Szczecina”. Zgodnie z planem wyprawa ma rozpocząć się w sierpniu 2022 roku i zakończyć dwa lata później (o czym już pisaliśmy). Dla odmiany na dalekie arktyczne wody ma zamiar wyruszyć Grzegorz Węgrzyn, tym razem zakupionym w Holandii jachtem „Regina R II”. Poprzedni – „Regina R.” – stracił na Pacyfiku, przy próbie samotnego opłynięcia świata. Życzymy wszystkim szerokiej wody i bezpiecznej żeglugi…

     Zdjęcia: W. Seidler i archiwum ZOZŻ

Powiązane artykuły

Leave a Comment