Strona główna » Joasia płynie do Plymouth. Stamtąd ruszy samotnie non-stop dookoła świata!!!

Joasia płynie do Plymouth. Stamtąd ruszy samotnie non-stop dookoła świata!!!

by ZOZŻ

1 Asia ZOZZPrzed nią kolejne wielkie żeglarskie wyzwanie – znana polska żeglarka Joanna Pajkowska pożegnała 5 września 2018 roku Gdynię i na pokładzie jachtu s/y „Fanfan!” wyruszyła w kierunku angielskiego Plymouth. Stamtąd „nasza” pani kapitan niebawem rozpocznie samotny rejs non-stop dookoła świata, prowadzący trasą wokół Trzech Wielkich Przylądków – Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn, bez zawijania do portów i bez pomocy z zewnątrz!!!
Pożegnanie miało wyjątkową oprawę, gdyż naszą Asię żegnali w Gdyni nie tylko przyjaciele, ale także przedstawiciele władz miasta i PoZŻ, a także zebrane na kei załogi polonijne z całego świata, uczestniczące w zakończeniu Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego, zorganizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jacht „Fanfan!” to wykonany z aluminium holenderski slup Atlantic 40, który ma już za sobą zarówno rejs dookoła świata, jak i udział w transatlantyckich regatach OSTAR oraz TWOSTAR.

Asia ma z Wielkim Kręgiem niedokończone rachunki, gdyż nie po raz pierwszy podejmuje się tego trudnego i niebezpiecznego zadania; w latach 2008-2009 opłynęła już samotnie świat dookoła, jednak planowany rejs non-stop został przerwany przez sztorm, który zmusił ją wtedy do zatrzymania się na kilka godzin w Port Elisabeth. Teraz według założeń jej wielka wokółziemska samotna epopeja ma potrwać 200 – 220 dni, co będzie można śledzić na bieżąco w Internecie na stronie www.asiapajkowska.pl (więcej na stronach „Żagli” i Biuletynu Gospodarki Morskiej).

PS: Przypomnę, że Joanna to obecnie najbardziej opływana i doświadczona „wokółziemska” polska żeglarka, ma już za sobą dwukrotne opłynięcie świata, a także wielokrotne rejsy transatlantyckie, i szereg najważniejszych nagród żeglarskich – międzynarodowych, krajowych i okręgowych, w tym Rejsów Roku i innych. Jest też „naszą” szczecińską żeglarką, dotychczasowe największe oceaniczny sukcesy odnosiła na jachtach „Mantra” i „Cabrio 2”, projektowanych i zbudowanych przez kpt. Andrzeja Armińskiego (oboje na zdjęciu), który też sponsorował wiele jej wyczynów. Wielokrotnie gościła też i startowała w różnych regatach w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Asia – trzymamy kciuki! Pomyślnych wiatrów!

Zebrał: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły