Strona główna » Dobra praca – Jachtowy Kapitan? Pierwsze zawodowe egzaminy w gdyńskiej Szkole Morskiej

Dobra praca – Jachtowy Kapitan? Pierwsze zawodowe egzaminy w gdyńskiej Szkole Morskiej

by ZOZŻ

2 Kapitan i PierwszyPierwsze w historii szkolnictwa morskiego w Polsce egzaminy na dyplom żeglarza zawodowego, na poziomie zarządzania w dziale pokładowym na jachtach, odbyły się
8 stycznia br. w Szkole Morskiej w Gdyni

Czterech absolwentów ukończonego w Szkole kursu przygotowawczego pokonało wszelkie trudności egzaminacyjne i oczekuje na wydanie dyplomów kapitańskich, pozwalających na prowadzenie jachtów komercyjnych o pojemności do 500 GT. Niektórzy z nich będą zabiegali o najwyższe uprawnienia kapitańskie, do 3000 GT, gdyż spełniają żądane warunki.
Jeden z uczestników kursu powiedział: „Nareszcie są. Polskie dyplomy wydawane przez Urząd Morski, które będą uznawane przez inne bandery. Nie są jednak łatwe do zdobycia. Egzamin przed CMKE jest dużo trudniejszy niż żeglarze PZŻ mogliby przypuszczać. W zdaniu egzaminu pomógł kurs przygotowawczy zorganizowany przez Szkołę Morską w Gdyni, której sprzęt i wykwalifikowana kadra szkoli na co dzień oficerów i kapitanów floty handlowej. Kurs jest przeprowadzany przez specjalistów w swoich dziedzinach, z użyciem symulatora mostka nawigacyjnego i ECDIS. Jest możliwość dorobienia brakujących kursów typu ARPA czy GMDSS, także na miejscu, w gdyńskiej Szkole Morskiej, która zapewnia również pomoc i wsparcie w kwestiach formalnych i papierologii. Nie mam żadnych wątpliwości, że bez kursu przygotowawczego nie dałbym rady zdać egzaminu w Urzędzie Morskim”.

Policealna zawodowa Szkoła Morska w Gdyni oferuje już kolejny kurs, tym razem przygotowujący do egzaminu na dyplom jachtowego kapitana na jachtach o pojemności brutto do 200 GT. Jest on skierowany do posiadaczy patentów kapitana motorowodnego lub jachtowego. Szkoła Morska w Gdyni (nie mylić z byłą gdyńską WSM, potem AM, i obecnym Uniwersytetem Morskim), jest niepubliczną szkołą policealną powstałą w Gdyni w 1998 r., z połączenia dwóch ośrodków szkoleniowych: Morskiego Ośrodka Szkoleniowego „M&N”, i „AGMOR” Morskiego Centrum Szkolenia. Szkoła kształci marynarzy i oficerów statków morskich o profilu mechanicznym, nawigacyjnym i elektrycznym, oraz pracowników gospodarki morskiej, a także prowadzi różne kursy specjalistyczne. Od lipca 1998 Szkoła posiada międzynarodowy certyfikat jakości ISO 9001:2000, w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń o profilu morskim. Więcej o Szkole na: www.morska.edu.pl

PS: Wielu polskich żeglarzy i kapitanów – jachtowych i motorowodnych, od lat zasila światową profesjonalną kadrę komercyjnych jachtów i żaglowców. Takie kursy jak powyższe to kolejna szansa dla ich następców… (WS)

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Powiązane artykuły