Strona główna » Nie ma silnych na Patryka! Patryk Zbroja obronił tytuł w Szczecinie

Nie ma silnych na Patryka! Patryk Zbroja obronił tytuł w Szczecinie

by ZOZŻ

Patryk 2019 1Zakończyły się podwójne regaty Polish Match Tour w Szczecin. Przez cztery dni rywalizacja odbywała się na jeziorze Dąbie, piąty finałowy dzień rozegrano na Odrze w centrum miasta. Udział wzięło 13 zespołów z Danii, Estonii, Brazylii, Szwecji, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Rozegrano podwójne regaty – WarmUp grade3 oraz Szczecin Match Race grade2, w obu triumfował Patryk Zbroja i jego team, pozostając niepokonanym w Szczecinie przez cztery ostatnie imprezy! Brawo Patryk!!! (czytaj więcej).

Pierwsze regaty, to tradycyjna rozgrzewka czyli WarmUp. Z uwagi na tylko dwudniową rywalizację, regaty mają rangę Grade3, mimo że stawka zawodników przewyższała wymaganie na Grade2. Od samego początku świetnie radził sobie Patryk, wygrywając 10 z 11 wyścigów i pewnie awansując do półfinałów. Za nim walkę o 2. miejsce stoczyli Rafał Sawicki oraz niespodziewanie dobrze pływający Matt Whitfield z Wielkiej Brytanii. Obaj zakończyli eliminacje z 9 wygranymi. Do zajęcia 4. miejsca chętnych było już bardzo dużo, bo zaciętą walkę do ostatniego wyścigu stoczyli Jabłkowski, Harasimowicz, Kling (SWE), Pierroz (FRA) i Eriksson (FIN), którą ostatecznie wygrał ten pierwszy gromadząc 6 pkt, tyle samo co pozostali i raptem 1 więcej niż finalnie ósmy Fin. Półfinały to pewna wygrana 2-0 Patryka z Jabłkowskim i emocjonujący mecz Sawickiego z Brytyjczykami, z którego zwycięsko, po błędzie Sawickiego wychodzi Whitfield wygrywając 2-1. W meczu o 3. miejsce podrażniony Sawicki nie dał szans Jabłkowskiego, a w dużym Finale Patryk nie bez trudu 2-1 pokonał Whitfielda wygrywając regaty WarmUp.

To co się działo w czasie pierwszych regat, przy silnym porywistym wietrze, było tylko przedsmakiem emocji w drugich regatach, czyli Szczecin Match Race. Do stawki zawodników dołączył 6. sternik świata, Mati Sepp i pierwszego dnia zszedł z wody niepokonany. W siódmej serii wyścigów (flighcie) w wyniku kolizji Patryka i Sawickiego zostały uszkodzone dwa maszty, z czego jeden złamany. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, ale zawody trzeba było kontynuować już tylko na czterech jachtach. Mimo tego, w ciągu dwóch dni udało się rozegrać Round Robin, czyli eliminacje każdy z każdym, łącznie 66 wyścigów! Walka o drugie i pierwsze miejsca, premiowane bezpośrednim awansem do półfinałów, stoczyła się między francuzem Pierroz, Patrykiem, Seppem i młodym Duńczykiem Jeppe Borchem, wzmocnionym na te regaty przez słynnego duńskiego meczowca Joachima Aschenbrennera. Wygrali, mimo karnego punktu za stratę masztu, Patryk i Pierroz. Pozostali dostali szansę awansu poprzez ćwierćfinały, do których awansował jeszcze Harasimowicz, pokonując w decydującym wyścigu Jabłkowskiego.

W niedzielę akwen regat zmieniono z jeziora Dąbie na Odrę, w samym centrum Szczecina. W trudnych warunkach, przy zmiennej sile i kierunku wietru, nie udało się dokończyć ćwierćfinałów, przy stanie 1-1 w obu meczach Harasimowicz – Borch i Sepp – Whitfield, natomiast udało się rozegrać półfinały. Patryk wybrał jako przeciwnika młodego Francuza i był to dobry wybór, bo Polacy wygrali 2-0, a Borch z Seppem po dwóch zaciętych pojedynkach nie pozbawionych błędów, stoczyli zacięty pełen emocji mecz decydujący o awansie do finału. Wygrali Duńczycy i oni zmierzyli się z Patrykiem w finale, a Pierroz z Seppem w meczu o miejsce trzecie.

Ostatecznie Polacy w składzie Patryk Zbroja, Maciek Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz i Marcin Zubrzycki, reprezentujący KS Dobra Marina ze Szczecina, zwyciężyli również w tych regatach.

Klasyfikacje końcowe:
Szczecin Match Race, 3-5 maja, Grade 2:
1. Patryk Zbroja – Klub Sportowy Dobra Marina
2. 2. Jeppe Rørholm Borch – Team Faraway DEN
3. 3. Aurélien Pierroz – MatchAgain by Normandy Elite Team – FRA

PMT WarmUp, 1-2 maja, Grade 3:
1. Patryk Zbroja – Klub Sportowy Dobra Marina
2. Matt Whitfield – Dragon Racing
3. Rafał Sawicki – Sawicki Racing

Szczecin Match Race był pierwszą tegoroczną rundą prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League, skupiającego wybranych 12 regat z pięciu kontynentów.
Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin, a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Zawsze jeden z dni wyścigowych odbywa się na jednym z najbardziej spektakularnych akwenów w Polsce, czyli na Odrze między Wałami Chrobrego i Wyspą Grodzką, przybliżając żeglarstwo sportowe mieszkańcom miasta.

Organizatorem regat są: Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat jest Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej, oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Z regat prowadzona był transmisja video na żywo na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour. Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, D.A.D – Texet Polska oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos – Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com.
Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z siedmiu imprez, rozgrywanych w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.
:
Autor: pc gospodarkamprska.pl 07.05.2019
Zdjęcie: Gwidon Libera www.polishmatch.pl

Powiązane artykuły