Strona główna » Fregata „El-Mellah” – nowa „choreniówka” Budzi zachwyt w żeglarskim świecie

Fregata „El-Mellah” – nowa „choreniówka” Budzi zachwyt w żeglarskim świecie

by ZOZŻ

El Mellah 2019Nowoczesny żaglowiec „El-Mellah”, zbudowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, zawinął ostatnio do Anglii, w ramach rejsu szkolnego. Jak relacjonuje portal The News: „Gdy żaglowiec wpływał do Portsmouth, liczna publiczność była zachwycona widokiem” (czytaj więcej).

„El-Mellah” zawinął do Portsmouth, w ramach pięcioetapowego rejsu szkolnego, ze 126 marynarzami i 84 stażystami na pokładzie. Fregata „El-Mellah” jest wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, jednostka powstała na zamówienie Marynarki Wojennej Algierii, stając się tym samym okrętem szkolnym. Algierczycy docenili umiejętności pracowników polskiej stoczni i doświadczenie projektanta Zygmunta Chorenia i to właśnie im powierzyli budowę tej niezwykłej jednostki. Dalej, jest to tysięczny statek zwodowany w stoczni Remontowa Shipbuilding 7 listopada 2015 r., takiego statku w tej stoczni jeszcze nie budowano, a jego nowa załoga szkoliła się na „Darze Młodzieży”, pod czujnym okiem wykładowców z Akademii Morskiej w Gdyni. Zdobyte umiejętności pozwoliły jej teraz bezpiecznie wyruszyć do Algierii.

Żaglowiec – trzymasztowa fregata – ma 110 m długości, 14,5 m szerokości, oraz 3 tys. m kw. ożaglowania. Prędkość pod żaglami, przy wietrze o sile 6 stopni Beauforta, wynosi około 17 węzłów. Jej stalowy grotmaszt ma 54 m wysokości, a bezanmaszt jest jednocześnie kominem, i w ten sposób projektanci, czyli biuro projektowe Choreń Design & Consulting, uniknęli uciążliwego odprowadzania spalin poprzez boczne wydechy, umieszczone na poziomie pokładu.

„El-Mellah” to kolejny żaglowiec Zygmunta Chorenia, jednego z najwybitniejszych konstruktorów żaglowców na świecie. Na swoim koncie ma on kilkadziesiąt jednostek żaglowych, wśród nich m.in. takie znane jak: „Aleksander von Humboldt”, „Fryderyk Chopin”, „Royal Clipper”, „Mir”, „Dar Młodzieży” i „Flying Clipper”. Fregata „El-Mellah”, oprócz zadań szkoleniowych, będzie pełniła także funkcje reprezentacyjne, uczestnicząc m.in. w międzynarodowych zawodach i regatach. Czy w tej roli odwiedzi kiedyś Polskę, gdzie została zbudowana? „El-Mellah”, czyli po arabsku „żeglarz”, dołączył do najszybszych i największych żaglowców szkolnych świata.

Źródło: .gospodarkamorska.pl 05.07.2019

Powiązane artykuły