Strona główna » Jak bezpiecznie żeglować 2019 Radioklub SP1KNJ doradza i zaprasza

Jak bezpiecznie żeglować 2019 Radioklub SP1KNJ doradza i zaprasza

by ZOZŻ

1 DSz w sztormieWitam serdecznie, przypominam, że nasz szczeciński Radioklub SP1KNJ wznowił działalność, pod patronatem Centrum Motorowodnego ,,ŚLIZG”, na Bulwarze Gdańskim 5. Wznowiliśmy też szkolenie radiooperatorów GMDSS, oraz służmy informacjami i pomocami technicznymi w zakresie łączności i alarmowania. Właśnie podsyłam wszystkim zainteresowanym żeglarzom ostatnie ważne wytyczne Dyrektora Urzędu Morskiego Szczecin – gospodarza naszego akwenu. Oprócz znanych światowych kanonów żeglugi jest sporo aktualnych informacji i zaleceń lokalnych, które szanujący się jachtsmen, żeglujący na wodach UMS, powinien znać i stosować (jeżeli nie chce być „przekonywany” mandatem, za ich nieznajomość). Szczególnie ZALECAM kolegom dokładne zapoznanie się z nowymi zasadami meldowania ruchu i odbioru NX i WX, a także z wytycznymi co do łączności, wg ,,Poradnika UMS….”, w tym ze SPECJALNYMI KANAŁAMI VHF, oraz numerami telefonicznych ,,skrzynek” zgłoszeniowych ruchu statków i jachtów.

 Zalecam również zapoznanie się z aktualnymi środkami lokalnego ostrzegania (jak aktywny reflektor radarowy), i alarmowania MOB, na fali VHF/AIS. Uaktywnienie takiego AIS-a uruchamia alarm dźwiękowy na statkach, w zasięgu do 5Nm, oraz wyświetla na ploterach swój MMSI, pozycję, dystans i namiar. Więcej – na stronach USA Costguardu.

Wybrane i zalecane załączniki – 17 x – do pobrania.
Z pozdrowieniami
Prezes Klubu, Ryszard Cielecki tel. (600) 694-332, (91) 430-32-60 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szczecin, lipiec 2019

Powiązane artykuły