Strona główna » Żeglarski Mecz na Odrze 2019 Ostatni wyścig zdecydował o wygranej Niemców

Żeglarski Mecz na Odrze 2019 Ostatni wyścig zdecydował o wygranej Niemców

by ZOZŻ

fot. Jarosław Gaszyński (4)Reprezentacja Niemiec wygrała IV. Żeglarski Mecz na Odrze (Baltic Nations Cup), pomiędzy Polską i Niemcami, rozegrany w Szczecinie w ostatni weekend – 6-7 lipca 2019. O zwycięstwie zdecydował dopiero ostatni, dodatkowy wyścig! (czytaj więcej).

„Mecz na Odrze” to wyjątkowe regaty w trzech dyscyplinach. Regaty odbywają się w formułach flotowej (fleet racing), zespołowej (team racing), i meczowej (match racing), a każdy z krajów reprezentowany jest przez zespół składający się z dwóch załóg czteroosobowych. Za wygraną w każdej dyscyplinie reprezentacja otrzymuje jeden punkt; wygrywa ten zespół, który pierwszy zdobędzie dwa punkty, w trzech dyscyplinach.
Od początku rywalizacji prym wiodły dwie załogi – Krzysztofa Małeckiego z teamu Polska 1, i Jensa Hartwiga z Niemiec (…) Po dwóch wyścigach był remis i do rozstrzygnięcia potrzebny był ostatni, dodatkowy rozstrzygający wyścig. Małecki prowadził wyścig do ostatniej górnej boi zwrotnej z przewagą ok 20 metrów. Wchodzący za nimi na boję Hartwig, zdecydował się na szybki zwrot i żeglugę wzdłuż brzegu Wyspy Grodzkiej, podczas gdy Polacy pożeglowali krótszą, ale bliższą nawietrznego brzegu trasą wzdłuż Wałów Chrobrego. Ryzykowny manewr Niemców się opłacił, dostali więcej wiatru i tuz przed metą dogonili Polaków i weszli na linię mety z przewaga 5 metrów! Tym samym Niemcy odzyskali Puchar Przechodni, zdobywając go po raz drugi w czwartej edycjach regat.

– Świetna rywalizacja. Od początku o wygranej decydowały pojedyncze wyścigi. Nie było dominacji żadnej ze stron. Wygraliśmy team racing minimalnie, a emocje w meczach były niesamowite. Udało się wykorzystać błąd Polaków i mamy Puchar! – skomentował kapitan niemieckiej drużyny Jens Hartwig – To doskonała formuła, która wymaga wszechstronności i doświadczenia. Duża dawka emocji i zabawy.

– Po dobrym początku, potem trochę zabrakło szczęścia i koncentracji, szczególnie w dogrywce meczowej. Trudno, wszystko rozstrzygnęło się na ostatnich 50 metrach przed metą. To najlepiej świadczy jak wyrównane były to zawody – skomentował Krzysztof Małecki, kapitan drużyny Polska 1.
Organizatorami wydarzenia było Centrum Żeglarskie i North East Marina Szczecin. Wykonawcą regat było MT Partners (Polish Match Tour). Mecz Polska – Niemcy – Dania zorganizowany był dzięki projektowi „Baza turystyki żeglarskiej – Port Jachtowy Szczecin, i ZeRUM Ueckermünde – na transgranicznym szlaku wodnym”. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.

Celina Wołosz rzecznik prasowy 517 423 577 Centrum Żeglarskie

Powiązane artykuły