Strona główna » Burzliwa historia jachtu Polonez. Podniesienie bandery i nowy rozdział.

Burzliwa historia jachtu Polonez. Podniesienie bandery i nowy rozdział.

by ZOZŻ

Jacht Polonez to jedna z najbardziej rozpoznawalnych legend polskiego żeglarstwa. Znany jest przede wszystkim dzięki samotnemu rejsowi Kapitana Krzysztofa Baranowskiego w regatach OSTAR’72, a następnie wokół globu w latach 1972-73.

Został zbudowany w szczecińskiej Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi przez Edwarda Hoffmanna i Kazimierza „Kubę” Jaworskiego. Ze Szczecinem był od początku związany m.in. nosząc nazwę miasta na rufie jako portu macierzystego. Po słynnym rejsie losy jachtu były dość kręte: od intensywnego eksploatowania przez  Jacht Klubu szczecińskiej Wyższej Szkoły Morskiej po spokojny prawie dwudziestoletni odpoczynek w hali przy ul. Przestrzennej w Szczecinie przechodząc przez ręce różnych właścicieli, którzy kolejno próbowali przebudować Poloneza na jacht turystyczny.

Dzięki dużemu zaangażowaniu Kapitana Bruno Salcewicza udało się pozyskać inwestora – warszawską firmę developerską i dokończyć przebudowę podnosząc uroczyście banderę w czerwcu  2008 roku. Przez kilka lat na jachcie odbywały rejsy rekreacyjne dla właściciela po czym Polonez trafił do trójmiasta i utknął na lądzie w Narodowym Centrum Żeglarskim na blisko 2 lata.

Dzięki działaniom Kapitana Filipa Gruszczyńskiego i Kapitana Tomasza Bielińskiego Polonez powrócił do żeglowania startując przez kolejne lata w regatach żaglowców The Tall Ships Races 2014 – 2016. Trudna sytuacja finansowa właściciela nie pozwoliła na dalszą pomyślne użytkowanie jachtu i w 2016 roku jacht ponownie został uziemiony na przystani Marina Club przy ul. Przestrzennej w Szczecinie i wystawiony na sprzedaż.

W 2018 roku jacht znowu zmienił właściciela. Nowy armator, członek YKP Szczecin, przeprowadza gruntowny remont właśnie w Szczecinie przy ulicy Przestrzennej pod okiem prawdziwego mistrza szkutnictwa Witomierza Witkowskiego oraz kapitanów Krzysztofa Baranowskiego i Filipa Gruszczyńskiego.

Dnia 4 lipca 2020 roku odbyło się w YACHT KLUBIE POLSKI SZCZECIN uroczyste podniesienie bandery YKP oraz proporca YKP. Na Komendę Kapitana Krzysztofa Baranowskiego banderę przekazaną przez Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego podnosił odpowiedzialny za prowadzenie przebudowy Kapitan Filip Gruszczyński natomiast proporzec YKP przekazany przez Komandora YKP Szczecin Marcina Raubo podnosił armator jachtu Polonez Maciej Skomorowski.

RELACJA Radia Szczecin – ZDJĘCIA i FILM

W sezonie żeglarskim 2020 Poloneza można spotkać w portach Polskiego wybrzeża odbywającego rejsy testowe przed planowaną dłuższą wyprawą.

Tekst: Kpt. Filip Gruszczyński

Powiązane artykuły

Leave a Comment