Strona główna » Rejsy Roku PZŻ 2020 to kolejne szczecińskie sukcesy i akcenty

Rejsy Roku PZŻ 2020 to kolejne szczecińskie sukcesy i akcenty

by ZOZŻ

„Nagroda „Rejs Roku – Srebrny Sekstant” 2020 w tym roku bez głównego laureata! To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku. Decyzja jury Nagrody podyktowana jest wpływem pandemii koronawirusa na żeglarską rzeczywistość.

Większość zaplanowanych projektów nie odbyło się. Inne, nawet jeśli doszło do rozpoczęcia, w znaczący sposób zmieniły swój przebieg, niektóre miały wręcz charakter „ucieczki” przed zarazą. W tym wyjątkowo ubogim, z powyższych powodów żeglarskim sezonie, Jury rozpatrywało dziewięć kandydatur. Po przeprowadzeniu ich analizy i dyskusji, postanowiono odejść od tradycyjnego podziału nagród. W zaistniałych okolicznościach, po rozważeniu wszelkich argumentów, podjęto trudną decyzję o nie przyznawaniu głównej nagrody Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020. Podczas obrad Jury zdecydowało o przyznaniu czterech równorzędnych Wyróżnień RR 2020, oraz dwóch tradycyjnych Nagrodach Specjalnych: PZŻ i Bursztynowej Róży Wiatrów Prezydenta Gdańska (…)

Źródło: pya.org.pl

*****

Wśród Wyróżnionych 2020 znaleźli się dwaj nasi kapitanowie – Andrzej Górajek i Marek Rajtar, którzy zorganizowali i poprowadzili jacht „Ocean B” w pięcioetapowej wyprawie ze Szczecina, wokół Svalbardu z zamknięciem pętli w Longyearbyen, stolicy archipelagu. Podczas tej wyprawy, 7 września 2020 r., polska załoga jachtu „Ocean B” przekroczyła pod żaglami w drodze w stronę bieguna 82°37’N, pokonując dotychczasowy polski rekord w żegludze jachtem na północ.. Dzień później osiągnęli 84°17′31″N, 29°52′74″E, ustanawiając nowy rekord Polski!

Kpt. A. Górajek jest armatorem dwóch oceanicznych jachtów „Ocean A” i „Ocean B”, bazujących na przystani Centrum Żeglarskiego  i specjalizuje się w dalekich rejsach arktycznych…

Na zdjęciach Kapitanowie Górajek (z lewej) i Rajtar (z prawej)

 

Były też inne szczecińskie akcenty, w tym Wyróżnienie 2020 dla polonijnego kapitana Tadeusza Natanka, z Kanady, za rodzinny rejs na 15-metrowym katamaranie „Promyk”, na trasie ponad 10 tys. Mm, z Toronto, rzeką Św. Wawrzyńca przez wschodnie wybrzeże USA, archipelag Bahamów, Martynikę, Atlantyk, do Kołobrzegu. Jak relacjonował kpt. Wojtek Jacobson, ich transatlantycka wyprawa zakończyła się w naszych portach, odwiedzinami m.in. Trzebieży i Szczecina, w Camping Marinie, i ostatecznie w Kołobrzegu. Wcześniej, w 2006 r., kpt. T. Natanek prowadził jacht „Nekton” (port macierzysty Szczecin), przez NW Passage, płynąc równolegle do jachtu „Stary” z JK AZS Szczecin, z wrocławską załogą akademicką (Srebrny Sekstant 2006 r.).

Dla odmiany Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów” przyznano Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej, za dwa niecodzienne rejsy niewielkim 6-metrowym odkryto pokładowym jachtem, pierwszy z Gdyni do Świnoujścia, drugi jako jesienny spływ Wisłą z Krakowa do Gdańska. Przypomnę, że Szymon (na zdjęciu), członek JK Kamień Pomorski, to rekordzista świata w transatlantyckich i wokółziemskich rejsach najmniejszym jachtem „Atlantic Puffin”, wielokrotnie nagradzany międzynarodowymi i krajowymi nagrodami żeglarskimi, m.in. Żeglarz i Rejs Roku 2017 i 2018 ZOZŻ i Szczecina. Z kolei Nagrodą Specjalną PZŻ wyróżniono Waldemara Heflicha, redaktora naczelnego miesięcznika „Żagle”, przyjaciela ZOZŻ, wielokrotnie goszczącego w naszym Okręgu. To m.in. z jego inicjatywy nasz Szczeciński Program Edukacji Morskiej, realizowany wtedy przez ZOZŻ, został w 2011 r. uhonorowany prestiżową Nagrodą im. L. Teligi, którą wręczał nam wtedy razem z wieloletnim Sekretarzem PZŻ, i sekretarzem Jury Nagród Rejsów Roku, ś.p. Zbigniwem Stosio, także i naszym Przyjacielem… (obaj na zdjęciu) (WS).

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym. Życzymy kolejnych dalekich rejsów, i kolejnych sukcesów, w sezonie 2021 roku… Prezes i Zarząd ZOZŻ…

Zdjęcia: Wiesław Seidler

Pełny komunikat Jury Rejsów Roku PZŻ 2020 (PDF w nowej zakładce).

Galeria

Powiązane artykuły

Leave a Comment