Strona główna » Podsumowanie sezonu w klasach sportowych

Podsumowanie sezonu w klasach sportowych

by Maciej Cylupa

Chociaż na naszych wodach widać jeszcze trenujących zawodników, musimy pogodzić się z faktem, że sezon wyczynowy się zakończył. Jako żeglarze sportowi, na szczęście, nie odczuliśmy mocno uciążliwości związanych z pandemią. Jedynie początek sezonu mieliśmy ograniczony, włącznie z zakazem trenowania, który ustąpił z początkiem maja. Od tego momentu sezon biegł już swoim rytmem i wygłodniali żeglowania zawodnicy i trenerzy szybko zapomnieli o ograniczeniach.

W ostatnich latach, imprez regatowych w kraju i zagranicą jest dużo dla wszystkich klas, dlatego bywały tygodnie, kiedy nie było czasu rozpakować przyczep, bo wyjazd na następne regaty już w czwartek. Kiedy jednak był czas na trenowanie, pięknie oglądało się młodych żeglarzy na pięknych wodach naszego regionu. Począwszy od Opimista, poprzez Windsurfing, Lasera, 420tki, ISY, Europy, 505-tki i inne klasy zawodnicy w każdym wieku trenowali, a później reprezentowali w zawodach swoje kluby i miasta. Wielu z tych ambitnych żeglarzy osiągnęło wspaniałe rezultaty, a emocji których dostarczyli swoim trenerom i rodzicom, z pewnością wystarczy na całą zimę.

Oczywiście najwięcej emocji i radości dostarczyła nam Agnieszka Skrzypulec SEJK Pogoń, a jej olimpijski srebrny medal jest największym sukcesem w polskim żeglarstwie od wielu lat. Duma nas rozpiera, że to właśnie zawodniczka, urodzona, wyszkolona i mieszkająca w naszym regionie, przynosi chlubę polskiemu sportowi. Aga, jesteś Wielka, a Twoja postawa jest i będzie przykładem i inspiracją dla wielu zawodników.

Wielu z nich już bierze przykład z Mistrzyni, dlatego przypomnijmy ich największe osiągnięcia w minionym sezonie:

W klasie Optimist:

– Filip Harasimowicz-Krysztofiak KSW Baltic Dziwnów – Mistrz Polski Juniorów Młodszych

– Aleksandra Boborwska KSW Baltic Dziwnów – 4 miejsce Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych

Członkowie Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata: Michał Jaroszek i Filip Harasimowicz-Krysztofiak, obydwaj z KSW Baltic Dziwnów.

Serdeczne gratulacje dla trenera Arka Lenkowskiego, który od wielu lat realizuje swoją trenerską pasję, a wyniki jego zawodników napawają dumą. Zdobywają medale, wygrywają regaty regionalne i ogólnopolskie oraz zajmują wysokie miejsca w rankingach klasy Optimist.

W klasie Laser:

– Puchar PZŻ, Krynica Morska, Radial: 1 miejsce Filip Miłoszewski SEJK Pogoń, Standard: 1 miejsce Jakub Rodziewicz SEJK Pogoń, 3 miejsce Mikołaj Silny SEJK Pogoń

– Puchar Pucka, 4.7: 1 miejsce Maciej Cymerman Centrum Żeglarskie, 3 miejsce Oskar Sawicki Centrum Żeglarskie, Radial: 1 miejsce Filip Miłoszewski SEJK Pogoń, 6 miejsce Maksymilian Burdziej Centrum Żeglarskie, 3 miejsce w kategorii kobiet Anna Brzozowska Centrum Żeglarskie, Standard: 3 miejsce Maksymilian Cymerman SEJK Pogoń, 4 miejsce Wojciech Antoniak Centrum Żeglarskie

– Nord Cup, Gdańsk, Standard: 1 miejsce Mikołaj Silny SEJK Pogoń, 2 miejsce Jakub Rodziewicz SEJK Pogoń, Radial dziewcząt: 3 miejsce Wanda Szylińska Centrum Żeglarskie

– Mistrzostwa Europy Juniorów Radial, Kastela, Chorwacja: 13 miejsce Filip Miłoszewski SEJK Pogoń, 43 Maksymilian Burdziej Centrum Żeglarskie

– Puchar PSKL, Puck, 4.7: 1 miejsce Oskar Sawicki Centrum Żeglarskie, 13 Maciej Cymerman Centrum Żeglarskie, Radial: 3 miejsce (U17) Wanda Szylińska Centrum Żeglarskie, 6 miejsce Filip Miłoszewski SEJK Pogoń, 10 miejsce Maksymilian Burdziej Centrum Żeglarskie

–  Mistrzostwa Europy w klasie Laser 4.7, Travemunde: w kategorii U16: 9 miejsce Maciej Cymerman Centrum Żeglarskie, 16 miejsce Oskar Sawicki Centrum Żeglarskie

– Puchar Europy, Dziwnów, Standard: 1 miejsce Jakub Rodziewicz SEJK Pogoń, w kategorii U19: 2 miejsce Filip Miłoszewski SEJK Pogoń, 3 miejsce Maksymilian Burdziej Centrum Żeglarskie

– Mistrzostwa Polski 4.7, Puck: 1 miejsce Oskar Sawick Centrum Żeglarskie,  4 miejsce Maciej Cymerman Centrum Żeglarskie

– Mistrzostwa Polski w Sprintach, Gdańska, Radial: 1 miejsce Filip Miłoszewski SEJK Pogoń, 6 miejsce Maksymilian Burdziej Centrum Żeglarskie, dziewczęta: 5 miejsce Wanda Szylińska Centrum Żeglarskie

– Mistrzostwa Polski klas olimpijskich, Gdańsk: 1 miejsce Tadeusz Kubiak SEJK Pogoń, 2 miejsce Jakub Rodziewicz SEJK Pogoń, Mikołaj Silny SEJK Pogoń 1 miejsce w kat. młodzieżowiec. W kategorii junior: 4 miejsce Maksymilian Burdziej Centrum Żeglarskie.

Szkolenie w klasie Laser od lat zakorzenione jest w naszym regionie, a osiągnięć jest bardzo dużo. Klasa ta w Szczecinie objęta dodatkowym wsparciem Regatowej Reprezentacji Szczecina, projektem miasta, który wspiera najlepszych żeglarzy regatowych. Gratulacje i podziękowania za włożoną pracę, dla trenerów Roberta Siluk i Tadeusza Kubiaka, który w tym roku już jako trener i jeszcze jako zawodnik.

Windsurfing:

Karolina Lipińska Centrum Żeglarskie:

– 14 miejsce Mistrzostw Świata w RSX

– 2 miejsce Puchar Ergo Hestia w IQ Foil

– 2 miejsce Mistrzostw Polski Seniorów w klasie IQ Foil

Jakub Guźlecki Centrum Żeglarskie:

– 2 miejsce w Formuła Foil Juniorów Młodszych, Puck

– 1 miejsce BIC Techno 6.8 w Pucharze PZŻ, Krynica Morska

– 4 miejsce Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Bic Techno 293

– 7 miejsce Mistrzostwa Europy Tallin

– 4 miejsce Mistrzostwa Świata, Bic Techno 293

Serdeczne gratulacje. Chociaż windsurfing nie jest tak popularny w zachodniopomorskim, jak Optimist czy Laser, mamy nadzieję, że osiągnięcia, szczególnie młodego Kuby, zachęcą do uprawiania tej dyscypliny dzieci i młodzież.

Klasa 420:

Dwie załogi z KSW Baltic Dziwnów, mają się czym pochwalić.

Jeremi Dąbrowski & Mikołaj Bazyli, zakończyli sezon na 3 miejscu w kwalifikacji Pucharu Polski U17 mężczyzn, a w trakcie sezonu zdobyli:

– Mistrzostwa Europy Wschodniej Giżycko – 1 miejsce U17 i 3 miejsce U19

– Mistrzostwa Świata Sanremo – 27 Miejsce U17 Open i 22 Miejsce U17

– Puchar PZŻ Krynica – 2 miejsce U17

– Ecoregaty Mrzeżyno 2 miejsce Open 1 mjejsce U17

Joanna Cymerman & Małgorzata Górnisiewicz, kończą sezon na 4 miejscu w kwalifikacji kobiet U 19 Pucharu Polski, a inne sukcesy w swojej kategorii to:

– Mistrzostwa Polski Klas Nieolimpijskich 5 miejsce

– Mistrzostwa Europy Wschodniej 4 miejsce

– Puchar PZŻ 4 miejsce

– Mistrzostwa Warszawy 1 miejsce

– ECO regaty o puchar burmistrza Trzebiatowa 1 miejsce

– uzyskały również kwalifikacje na ME i MŚ

Klasa 470:

Weronika Jaroszek wraz ze swoim załogantem zdobywa 6 miejsce Mistrzostw Polski w kategorii młodzieżowiec. To pierwszy rok Weroniki na 470-tce, wcześniej ścigała się z powodzeniem na 420-tce.

Dobrze, że klasy dwuosobowe wracają w naszym województwie, bo przecież to w nich upatrywać będziemy następców Agnieszki.

Powyższe zestawienia pokazują, że możemy być dumni i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Pamiętajmy, że te sukcesy to zasługa nie tylko zawodników, ale również ich trenerów i rodziców. Bardzo Wam dziękujemy.

Podsumowując, w naszym regionie, mamy zróżnicowanie w priorytetach i kierunkach działalności klubów. Pomimo kilkudziesięciu klubów, zajmujących się szkoleniem dzieci i młodzieży, tylko kilkanaście regularnie uczestniczy w regatach. Wiele rzeczy ma na to wpływ. Począwszy od stawianych przez klub priorytetów, poprzez brak odpowiedniej kadry, a skończywszy na aspekcie finansowym klubów i rodziców. Optymizmu dodaje fakt, że w wielu klubach przybywa dzieci, chcących rozpocząć żeglarską przygodę. Choć żeglarstwo jest piękne w każdym swoim wymiarze, wierzę, że w najbliższych latach jeszcze więcej naszej młodzieży będzie się ścigać w tym pięknym sporcie.

Artur Burdziej

Powiązane artykuły

Leave a Comment