Strona główna » Drugi poziom rozgrywek żeglarskich startuje w Sopocie

Drugi poziom rozgrywek żeglarskich startuje w Sopocie

by ZOZŻ

W poprzedni weekend Polska Liga Żeglarska zainaugurowała sezon startem Ekstraklasy. W nadchodzący – 1 Liga rozpocznie zmagania o awans do Ekstraklasy. Pierwsza z czterech rund cyklu odbędzie się w Sopocie.

W dniach 4-5 czerwca w Sopocie odbędzie się pierwsza runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. 18 klubów z całej Polski zmierzy się ze sobą na wodach wzdłuż sopockiego molo walcząc o jak najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej. Ponadto wygrywając pierwszą rundę jedna z załóg ustawi się w roli faworyta na pozostałą część sezonu rozgrywaną w Gdyni, Szczecinie i Warszawie. W ubiegłym sezonie to właśnie zwycięzca inauguracyjnej rundy tryumfował na koniec sezonu.

Na stawkę 18 klubów składają się 4 spadające z Ekstraklasy, dziesięć którym nie udało się awansować lub udało utrzymać w poprzednim sezonie oraz cztery, które do 1 Ligi weszły z rozegranych w kwietniu kwalifikacji. Ubiegły rok został zdominowany przez cztery załogi, które wypełniły miejsca w tabeli premiowane awansem do Ekstraklasy. Teraz poziom sportowy załóg 1 Ligi będzie bardzo wyrównany.

Faworytami do zwycięstwa będą dwie załogi debiutujące w rozgrywkach. Lubelskie YKP Lublin prowadzone przez Tymona Sadowskiego z Magdaleną Kwaśną w załodze, uczestniczką Igrzysk Olimpijskich pewnie wygrał kwalifikacje i jest na najlepszej drodze do zdominowania pierwszoligowych rozgrywek. Aleksander Michalski, sternik załogi Rockstars Racing, też zapowiada walkę o zwycięstwo w Lidze. Młoda trójmiejska załoga jest w gronie ścisłych faworytów do awansu.

Na tym poziomie rozgrywek zobaczymy aż trzy w pełni żeńskie załogi. Do Interdoor UKS Navigo ze sterniczką Moniką Bronicką i Ocean Challenge Ladies Sailing Team Barbary Mrozowicz, które były w 1 Lidze od zeszłego roku, dołącza spadająca z Ekstraklasy załoga Jachtklub Stoczni Gdańskiej z Mają Remizowicz za sterem.

Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10, zakończenie w niedzielę o 16.

Lista startowa 1 Ligi:

 1. Puchar Polski Jachtów Kabinowych
 2. PŻKS Dżygit Białystok
 3. Jachtklub Stoczni Gdańskiej
 4. UKS Albatros Wolin
 5. HRM Racing
 6. KS Marina Niesulice
 7. Grupa Regatowa Powidz
 8. Interdoor UKS Navigo
 9. Kościański Klub Żeglarski
 10. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej
 11. Yacht Club Sopot 2
 12. Ocean Challenge Ladies Sailing Team
 13. Lasery Zegrze
 14. Etisoft 2KMM Sailing Team
 15. Lubelskie YKP Lublin
 16. Rockstars Racing
 17. Slava Racing
 18. Polsporty Saili

Kibice mogą cieszyć się znakomitym miejscem do oglądania rywalizacji z brzegu, strefą brzegową oraz wydarzeniami towarzyszącymi Lidze. W piątek 3 czerwca, na godzinę 13:30 zaplanowana jest konferencja prasowa organizatora na końcu molo.

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com/ 

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Euvic, Nissan, Efaflex, Yachting Paradise.

Gospodarz: Miasto Sopot.

Partnerami Ligi są: Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Solbud Development, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing I Flota Online.


Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej
 są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

 

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

www.ligazeglarska.pl

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment