Strona główna » Podsumowanie I rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie

Podsumowanie I rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie

by ZOZŻ

Zakończyły się zmagania zawodników 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Dwa dni ścigania i 26 rozegranych wyścigów wyłoniło liderów, którymi okazali zwycięzcy kwietniowych kwalifikacji, załoga Lubelskie YKP Lublin.

 

Informacja prasowa

Znakomita passa YKP Lublin

Zwycięzca kwalifikacji do 1 Ligi zwycięża też w pierwszej rundzie. Lubelskie YKP Lublin ze sternikiem Tymonem Sadowskim wygrało regaty w Sopocie z przewagą 3 punktów nad HRM Racing i zostało liderem 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej.

W dniach 4-5 czerwca w Sopocie odbyła się pierwsza runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Na linii startu stanęły cztery załogi, które w poprzednim sezonie nie utrzymały się w Ekstraklasie, dziesięć załóg z pozycji od piątej do czternastej w 1 Lidze oraz cztery załogi awansujące na ten poziom rozgrywek z kwietniowych kwalifikacji.

Faworytami regat byli ligowi debiutanci. Załogi Lubelskie YKP Lublin i Rockstars Racing pewnie wygrały kwalifikacje prezentując ekstraklasowy poziom żeglarstwa, więc komentatorzy obstawiali pewne podium dla obu załóg. Początek był jednak bardzo trudny. Rockstars Racing Aleksa Michalskiego zaliczyło na falstart w drugim wyścigu i dwa szóste miejsca w dwóch kolejnych, co zepchnęło ich aż na granicę strefy spadkowej. Również lubelska załoga Tymona Sadowskiego miała problemy. Przez pierwszą część soboty zmagali się z problemami z prędkością jachtu i nie wygrali żadnego z pierwszych siedmiu wyścigów.

Rewelacyjnie rozpoczęła regaty załoga Akademii Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej. Asem w rękawie okazał się rezerwowy sternik, Arkadiusz Sendlewski, który świetnie czuł się w warunkach równego, bryzowego wiatru. Dwa wygrane wyścigi na początek i kolejne udane spowodowały, że przez większość dnia liderowali stawce. Bardzo dobrze i równo pływała załoga HRM Racing z Gustawem Micińskim za sterem, która w żadnym wyścigu regat nie spadła poniżej czwartego miejsca.

Nierówno pływały w pełni żeńskie załogi. Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Ocean Challenge Ladies Sailing Team i Interdoor UKS Navigo wygrały pierwszego dnia po dwa wyścigi, ale to sopocka załoga Navigo spisała się najlepiej na domowym akwenie, zaliczając tylko jeden gorszy wyścig i trzymając kontakt z liderami po pierwszym dniu.

Drugi dzień rozpoczął się od słabego, choć stabilnego wiatru i pierwszą cechę utrzymał do końca rywalizacji, a brak stabilności zaczął sprawiać problemy Komisji Regatowej pod wodzą Mai Szafarzyńskiej. Po sprawnym pierwszym dniu i rozegraniu rekordowych 18 wyścigów, drugi okazał się wyzwaniem. Przy bardzo zmiennych warunkach rozegrano 8 wyścigów, które zadecydowały o końcowej klasyfikacji.

Mistrzami słabego wiatru okazała się załoga Lubelskie YKP Lublin. Faworyci wygrali dwa z czterech niedzielnych wyścigów, a w dwóch przywieźli drugie miejsca gwarantując sobie zwycięstwo w regatach. Pewną formę utrzymała załoga HRM Racing cementując bardzo bezpieczną drugą lokatę. Walka o brązowe medale trwała do końca. Najwięcej stalowych nerwów zachowała załoga Rockstars Racing wyprzedzając o punkt Interdoor UKS Navigo, o dwa punkty Yacht Club Sopot 2 i o trzy Akademię Żeglarstwa. W strefie spadkowej regaty zakończyły załogi Ocean Challenge, Etisoft 2KMM Sailing Team, Laserów Zegrze oraz KS Mariny Niesulice.Kolejna runda 1 Ligi odbędzie się w dniach 16-17 lipca w Gdyni.

Wyniki pierwszej rundy 1 Ligi:

 1. Lubelskie YKP Lublin – 31 pkt
 2. HRM Racing – 34 pkt
 3. Rockstars Racing – 54 pkt
 4. Interdoor UKS Navigo – 55 pkt
 5. Yacht Club Sopot 2 – 56 pkt
 6. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 57 pkt
 7. Polsporty Sailing – 60 pkt
 8. Grupa Regatowa Powidz – 62 pkt
 9. PŻKS Dżygit Białystok – 62 pkt
 10. Kościański Klub Żeglarski – 63 pkt
 11. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 69 pkt
 12. UKS Albatros Wolin – 75 pkt
 13. Slava Racing – 75 pkt
 14. Stowarzyszenie PPJK – 76 pkt
 15. Ocean Challenge Ladies Sailing Team – 79 pkt
 16. 2KMM Sailing Team – 88 pkt
 17. Lasery Zegrze – 88 pkt
 18. KS Marina Niesulice – 94 pkt

Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na YouTube, a duet komentatorów, wraz z Maciejem Cylupą, utworzyła Anna Weinzieher, olimpijska z Londynu 2012.. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com/gwt/Home.html#/event/:eventId=5c27eef8-fb23-409e-b920-97dd42ca7407

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Euvic, Nissan, Efaflex, Yachting Paradise.
Gospodarz: Miasto Sopot.
Partnerami Ligi są: Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Solbud Development, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing i Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.
Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

www.ligazeglarska.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment