Strona główna » Mistrzostwa Europy Juniorów w klasie ILCA 4 w Dziwnowie

Mistrzostwa Europy Juniorów w klasie ILCA 4 w Dziwnowie

by Marcin Raubo

Już dzisiaj w Dziwnowie rozpoczynają się Mistrzostwa Europy Juniorów w klasie ILCA 4. Na starcie pojawi się ponad 350 żeglarzy i żeglarek. Polskę reprezentować będą 23 zawodniczki, a wśród chłopców na starcie stanie aż 38 naszych reprezentantów. Mistrzostwa Europy będą miały charakter otwarty, gdyż na liście startowej są również żeglarze m.in. Indii oraz Stanów Zjednoczonych.

W regatach wystartują zawodnicy i zawodniczki, którzy swoich sił próbują już na większych „laserach”. Natalia Nadrzewia (Uczniowski Klub Sportowy „Zalew Kielce”), na co dzień żeglująca w klasie ILCA 6, to dwukrotna mistrzyni Polski (w kategorii U17 oraz w sprincie). Z większego żagla przesiądzie się również Aleksandra Borucka (AZS Sailing Team Poznań), która w ubiegłym roku regaty tej samej rangi w Travemünde zakończyła na 15 miejscu. W sierpniu wywalczyła srebrny medal podczas EuroCupu w Dziwnowie.
W kategorii chłopców o najlepsze miejsca na podium powalczy 217 zawodników, w tym 38 biało-czerwonych. Sklasyfikowani zostaną również zawodnicy do lat 16, w tej kategorii rywalizować w Dziwnowie będzie 115 uczestników. W regatach weźmie udział m.in. Tymoteusz Wysocki (Nauticus YC Olsztyn), który na ostatnich zawodach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego potwierdził swoją kwalifikację na ISAF – Youth Sailing World Championships w klasie ILCA 6. Zawodnik z Olsztyna w ubiegłym roku podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Travemünde rywalizację zakończył na piątym miejscu.
W kategorii U16 wystartują mistrzowie z ostatnich regat o Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej: Maciej Dudek (Nauticus YC Olsztyn) i Gustaw Zalewski (TKŻ Toruń) oraz Jakub Rusiniak (Nauticus YC Olsztyn). Trzeci z wyżej wymienionych zwyciężył w ubiegłorocznych regatach rangi EuroCup.
Pierwszy sygnał startowy zaplanowany jest w poniedziałek, 20 czerwca o godzinie 11:00. Instrukcja Żeglugi zakłada rozegranie 12 wyścigów. Po trzech dniach rywalizacji nastąpi podział na flotę złotą oraz srebrną.
Regaty można śledzić na stronie:
Patronem regat jest miasto Dziwnów.pl, a impreza jest współfinansowana z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

Powiązane artykuły

Leave a Comment