Strona główna » Liga Mistrzów w Sopocie

Liga Mistrzów w Sopocie

by ZOZŻ

Liga Mistrzów w Sopocie !

25 zespołów z 11 krajów spotka się w Sopocie na regatach Sailing Champions League, czyli żeglarskiej Lidze Mistrzów. Historyczne pierwsze regaty tej rangi potrwają od czwartku do niedzieli przy sopockim Molo, a stawką regat jest awans do lipcowego finału i walkę o tytuł Klubowego Mistrza Świata.

 

Najlepsze załogi z każdej ligi krajowej mają prawo startu w Lidze Mistrzów. System doskonale znany z wielu dyscyplin sportowych jak piłka nożna czy siatkówka. Żeglarska Liga Mistrzów to 23 kraje i setki zrzeszonych zespołów klubowych, które co roku walczą o awans do rozgrywek ligowych i tytuł najlepszego żeglarskiego klubu na Świecie. Samo prawo startu już jest osiągnięciem bo tylko najlepsze 3, 4 lub 5 klubów po każdym sezonie dostaje taką szansę. Z Polski w regatach w Sopocie zobaczymy 5 klubów YKP Gdynia, Yacht Club Gdańsk, Sailing Legia Warszawa, Yacht Club Sopot i KW Garland Gliwice, który dołączył do stawki na zasadzie dzikiej karty w ostatniej chwili.

W Sopocie w czwartek 15 czerwca na starcie zobaczymy 25 zespołów klubowych z Austrii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i oczywiście Polski. 11 z nich uzyska prawo startu w Finale Ligi w Travemunde, w lipcu. To pierwsze historyczne regaty Ligi Mistrzów w Polsce po wielu latach rozgrywania jej w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii czy Rosji. Dzięki staraniom organizatorów Polskiej Ligi Żeglarskiej, impreza debiutuje w Polsce i to w najlepszym możliwym miejscu w Sopocie przy molo, czyli najlepszej trybunie żeglarskiej w skali Europy.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy historii będą używali jachtów typu RS21, dostarczanych przez organizatorów. Do tej pory wszystkie regaty tej rangi odbywały się na jachtach J70, powszechniej używanych na świecie w ligach krajowych. Klasa RS21 jest najnowszą i tylko parę Lig jej używa w tym Polska Liga Żeglarska.

11 miejsc premiowanych awansem wydaję się dość dużą liczbą na 25 startujących, ale trzeba zwrócić uwagę, że konkurencja będzie bardzo mocna. Przyjadą załogi z 10 krajów będące w nich w ścisłej czołówce jak Mistrz Danii Royal Danish Yacht Club, wicemistrz Niemiec Verein Seglerhaus am Wannsee czy wicemistrz Finlandii Brando Seglare. Na pewno polskie czołowe kluby czeka ciężka walka o miejsce w finale, jednak na pewno maja początkową przewagę wynikającą ze znajomości jachtów RS21. Przewaga to w miarę rozgrywania regat zacznie zanikać, bo doskonali konkurenci szybko będą adaptować się do nowego dla nich sprzętu.

Na pewno czeka nas wyjątkowe żeglarskie święto, w 4 dni planowanych jest rozegranie 45 wyścigów a wszystko to będzie doskonale widoczne z sopockiego mola. Regaty potrwają 4 dni, codziennie od 10 rano. Zakończenie regat planowane jest w niedzielę, 18 czerwca o godz 16.00.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://scl2023.sapsailing.com/

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Regat są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Miasto Sopot – gospodarz regat.
Partnerami Regat są: Odyssey Dealer Group, STBU, Winnica Turnau, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Yetiz i Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są: MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

#scl #plz #ligazeglarska

Kontakt do organizatorów:
Mail: info@ligazeglarska.pl
www.ligazeglarska.pl

Powiązane artykuły

Leave a Comment