Strona główna » Energa Nord Cup Gdańsk przeszły do historii

Energa Nord Cup Gdańsk przeszły do historii

by ZOZŻ

W ubiegły weekend zakończyły się regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk. Na Zatoce Gdańskiej w ciągu 17 dni ścigało się ponad tysiąc zawodników. Akwen w Górkach Zachodnich nie zawiódł i zapewnił uczestnikom wspaniałe żeglarskie warunki.

 

 

 

 

Najlepszy akwen w Polsce?

W tym roku impreza obchodziła swoje 18-ste urodziny i chętnych do żeglarskiego świętowania nie zabrakło, przybyło aż 1012 zawodników na 727 łodziach! Zarówno organizatorzy, Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Górki Zachodnie, jak sponsor tytularny Energa z Grupy Orlen mają powody do zadowolenia.

– Górki Zachodnie w Gdańsku to jeden z najlepszych akwenów w Polsce. Często tu wracamy na treningi i super się tu pływa. Jest bardzo różnorodnie – można spotkać potężne fale, a innym razem zupełnie płaską wodę od lądu. – chwaliły warunki do żeglowania zawodniczki z klasy 29-er, Antonina Ołowiak i Agata Gabrysiak z Nauticus YC Olsztyn.

 

 

Regaty dla każdego

Różnorodnie na ENERGA NORD CUP Gdańsk było nie tylko jeśli chodzi o pogodę. Podczas bardzo udanych regat ścigały się zarówno małe, jednoosobowe łódki, jak i duże morskie jednostki. Odbywały się przybrzeżne, krótkie wyścigi jak i wymagające, długodystansowe zmagania.

– W tym roku gościliśmy zawodników z Polski, z Czech, Litwy, Łotwy, Grecji, Cypru, Wielkiej Brytanii, USA a nawet z Chin! – wyliczał Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat. – Cieszymy się, że żeglarze lubią wracać na ENERGA NORD CUP Gdańsk. Dla najmłodszych jest to niepowtarzalna okazja do zmierzenia się z morskimi warunkami i podziwiania starszych kolegów. Doświadczonym żeglarzom gwarantujemy solidny trening i możliwość rywalizacji na świetnym poziomie.

W sumie podczas 17 dni rozegranych zostało 166 wyścigów w 23 klasach. Zwycięzcy zawodnicy odebrali 274 pucharów i 24 medale Mistrzów Polski. Odbyły się Mistrzostwa Polski klasy Słonka, Długodystansowe Mistrzostwa Polski w klasie Delphia 24 OD oraz Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC Double Handed. Obsługę wydarzenia zapewniło 48 osób z teamu organizacyjnego.

 

 

Pełen wachlarz warunków

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 rozpoczął się przy słabym wietrze i jachty morskie rozpoczęły rywalizację na spokojnie podczas długodystansowego Orvaldi B8 Race.
Na dystansie 122 mil morskich wystartowało 19 załóg, w tym 10 załóg dwuosobowych. W kategorii ORC A zwyciężył jacht Oceanna, a w kategorii ORC B Double Scotch, który był także pierwszy w kategorii Double Handed. Kategorię Open wygrał jacht Eveline. Orvaldi B8 Race był także częścią Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC Double Handed. Mistrzem Polski ORC DH został jacht Czarodziejka z Tomaszem Konnakiem za sterem.

Bardzo licznie na starcie ENERGA NORD CUP Gdańsk stawiła się w tym roku klasa ILCA. Udział w rywalizacji w klasach ILCA 7, 6 i 4 wzięło 200 zawodników i zawodniczek z 9 krajów.

– To moje 7 regaty NORD CUP z rzędu, 5 razy już stanąłem na podium i teraz po raz trzeci udało mi się wygrać. – cieszył się po odebraniu nagrody za 1 miejsce w klasie ILCA 7 Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa) – Bardzo podobała mi się ta edycja, bo był cały przekrój warunków wiatrowych; od bardzo silnego wiatru do bardzo słabego, kiedy to wyścigi były przerywane. Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu w tych regatach było równe pływanie zarówno przy silnym jak i słabym wietrze.

 

 

Ścigali się z pomysłodawcą wyścigu

Zawodnicy klas 420 i L’Equipe zaczęli regaty nieśpiesznie ze względu na brak wiatru, deszcze i burze, natomiast trzeciego dnia zaplanowanych wyścigów wiało już tak mocno, że trzeba się było zmobilizować, żeby dotrwać do końca. W ten sam weekend odbywał się równolegle Pantaenius NORD CUP Classic dla jachtów morskich w klasach Open, ORC i KWR oraz Długodystansowe Mistrzostwa Polski w klasie Delphia24 OD, które wygrał jacht 2Fast4You ze skipperem Piotrem Mańczakiem.

W ramach rywalizacji Pantaenius NORD CUP Classic jachty morskie wystartowały w długodystansowym wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. W tym roku wziął w nim udział także sam pomysłodawca idei rywalizacji łączącej wiele klas żeglarskich, Mateusz Kusznierewicz. Relację z wyścigu na jachcie Aspire, którym płynął wraz z załogą i skipperką Magdą Kwaśną, można zobaczyć tutaj https://www.facebook.com/NORDCUP/videos/1285198958767463.
Pierwsza na mecie w Bursztynowym Pucharze Neptuna, podobnie jak w Orvaldi B8 Race, zameldowała się załoga Sailing Factory ze skipperem Jackiem Chabowskim.

 

 

Najmłodsi jak zwykle najdzielniejsi

W tym roku podczas VECTOR SAILS CUP na wody Zatoki Gdańskiej wypłynęły 292 Optimisty. Morskie warunki w Gdańsku dla wielu z najmłodszych żeglarzy są nie lada wyzwaniem. Zmienny i porywisty wiatr, duża fala i niespodziewane szkwały sprawiły zawodnikom sporo kłopotów, ale też dużo frajdy. Samo ukończenie wyścigów przy takich warunkach to powód do zadowolenia, a osiągnięcie dobrego wyniku w takiej flocie to podwójny sukces. Po zakończeniu regat i wręczeniu trofeów rozlosowano dodatkowe żagle od Vector Sails oraz torby od Code Zero.

 

 

Ostatni weekend regat

W ostatnich dniach regat odbyły się Mistrzostwa Polski klasy Słonka oraz rywalizacja w klasach 29er, 49erFX i 49er. Mistrzami Polski w klasie Snipe zostali Jan Sibilski i Bartosz Napierała z ŻLKS Poznań.
Dla wymagających klas olimpijskich 49-er i 49er FX weekendowe wyścigi w Górkach Zachodnich były szybkim przygotowaniem do Mistrzostw Świata, które odbędą się za dwa tygodnie w Niemczech. Kadra juniorska przyjechała do Gdańska z trenerami, trenowali precyzję i szybkość pokonania trasy.

 

Nagroda dla wyjątkowego zawodnika

Od 2013 roku na koniec regat NORD CUP wręczane także wyróżnienie dla najlepszej załogi lub zawodnika w całych regatach. Jest to nagroda uznaniowa, dla wyjątkowych żeglarzy. W tym roku komisja postanowiła przyznać nagrodę ufundowaną przez Helly Hansen Mikołajowi Łobodzie pływającemu w klasie Open Skiff. Mikołaj, młody, bo zaledwie czternastoletni żeglarz, otrzymał ją za spektakularne wyniki sportowe. Podczas wyścigów pokonał 48 łódek wygrywając ze swoimi starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami.

 

Posprzątali dla środowiska

Żeglarze rywalizowali nie tylko na wodzie! W pięciu etapach konkursu EKO LIGA ENERGA NORD CUP Gdańsk wzięło udział 85 uczestników. W słusznym celu zebrali ponad 4000 litrów (4 kontenery) zebranych odpadów zalegających na plaży i w okolicznych lasach Górek Zachodnich. Dzięki sponsorowi konkursu Helly Hansen najbardziej wytrwali otrzymali nagrody w postaci czapeczek. Jeden najszczęśliwszy z najlepszych zbieraczy otrzyma deskę SUP ufundowaną przez Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów.

– Cieszymy się, że pogoda dopisała. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział, sponsorom za wsparcie i gratulujemy zwycięzcom!– mówił podczas zakończenia regat Tomasz Sawukinas, sędzia główny. – Zapraszamy za rok!

 

EKO LIGA ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023

 

Szczegółowe wyniki regat można znaleźć na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2023/results

 

 

 

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH i GŁÓWNYCH WYŚCIGACH

ORVALDI B8 RACE 23-24 czerwca

KLASA ORC A
1 miejsce: „Oceanna” POL 4719, skipper Zenon Jankowski
2 miejsce: „Konsal” POL 0004YY, skipper Ryszard Drzymalski
3 miejsce: „Cloud Nine” POL 000LE1, skipper Maciej Komorowski

KLASA ORC B
1 miejsce: „Double Scotch” POL 22140, skipper Robert Wilkowski
2 miejsce: „Czarodziejka” POL 9658, skipper Tomasz Konnak
3 miejsce: „Pallas” POL 929, skipper Tomasz Sontowski

KLASA OPEN
1 miejsce: „Eveline” USA DL4307AN, skipper Zbigniew Skoczylas
2 miejsce: „ScampOne” POL 14263, skipper Wojtek Miętka
3 miejsce: „Dancing Queen” POL 000JRR, skipper Jerzy Matuszak

 

WYŚCIG O BURSZTYNOWY PUCHAR NEPTUNA 1-2 lipca

1 miejsce: „Sailing Factory” POL000KTM, skipper Jacek Chabowski – najlepsi w kategorii jachtów jednokadłubowych powyżej 12 metrów
2 miejsce: „Aspire” POL 17, skipper Magdalena Kwaśna – najlepsi w kategorii jachtów jednokadłubowych 8-10 metrów
3 miejsce:”She M” POL 5999, skipper Tomasz Kaczmar – najlepsi w kategorii jachtów wielokadłubowych
Zwycięzcy pozostałych kategorii:
jachty jednokadłubowe 10-12 metrów – „Hedaa” POL 41000, skipper Rafał Sosnowski
jachty jednokadłubowe 6,5-8 metrów – „2Fast4You” POL 31, skipper Piotr Mańczak
jachty jednokadłubowe poniżej 6,5 metrów – „Preste 18” POL 006, skipper Dominik Kasprzak

Pantaenius NORD CUP CLASSIC 1-2 lipca

ORC A
1 miejsce: „Aspire” POL 17, skipper Magdalena Kwaśna
2 miejsce: „Duży Ptak” POL 5215, skipper Mariusz Sarnowski
3 miejsce: „Sailing Factory” POL000KTM, skipper Jacek Chabowski

ORC B
1 miejsce: „Czarodziejka” POL 9658, skipper Tomasz Konnak
2 miejsce: „Neoprofil” POL 9668, skipper Piotr Adamowicz
3 miejsce:”Double Scotch” POL 22140, skipper Robert Wilkowski

OPEN
1 miejsce: „Eveline” USA DL4307AN, skipper Zbigniew Skoczylas
2 miejsce: „Purga” POL 6536, skipper Kajetan Kilanowski
3 miejsce: „Preste 18” POL 006, skipper Dominik Kasprzak

MISTRZOSTWA POLSKI:

MORSKIE ŻEGLARSKIE MISTRZOSTWA POLSKI ORC DH 23-25 czerwca
1 miejsce: „Czarodziejka” POL 9658, skipper Tomasz Konnak
2 miejsce: „Pallas” POL 929, skipper Tomasz Sontowski
3 miejsce: „Konsal” POL 0004YY, skipper Ryszard Drzymalski

DŁUGODYSTANSOWE MISTRZOSTWA POLSKI D24OD 1-2 lipca
1 miejsce: „2Fast4You” POL 31, skipper Piotr Mańczak
2 miejsce: „Star Telekom” POL 12, skipper Waldemar Sałata
3 miejsce: „FLOTA-ONLINE” POL 1, skipper Paweł Tarnowski

MISTRZOSTWA POLSKI SNIPE 7-9 lipca
1 miejsce: Jan Sibilski i Bartosz Napierała (ŻLKS Poznań)
2 miejsce: Dawid Marczak i Bartosz Pędziński (ŻLKS Poznań)
3 miejsce: Jakub i Ewa Kulesza (ŻLKS Poznań)

wyścigi 24-26 czerwca
Klasa Finn:
1 miejsce: Andrzej Romanowski (OŚ AZS Poznań)
2 miejsce: Bartosz Szydłowski (Sailing Legia)
3 miejsce: Tadeusz Bartlewski (SKŻ Sopot)

Klasa Open Skiff:

do lat 12
1 miejsce: Jan Waśkiewicz (Klub Żeglarski Horn Kraków)
2 miejsce: Mikołaj Posyniak (Akademia Żeglarstwa Prestige)
3 miejsce: Franciszek Niziołek (Akademia Żeglarstwa Prestige)

do lat 15
1 miejsce: Mikołaj Łoboda (Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia)
2 miejsce: Piotr Kuźniarski (KŻ Horn Kraków)
3 miejsce: Mikołaj Głowa (KŻ Horn Kraków)

do lat 17
1 miejsce: Hubert Staroń (KŻ Horn Kraków)
2 miejsce: Piotr Kuźniarski (KŻ Horn Kraków)
3 miejsce: Kacper Sprengler (Sopocki Klub Żeglarski)

Klasa Europa
mężczyźni
Damian Sieczkowski (ŻLKS Poznań)
Sylwester Bączek (Jacht Klub Koszalin)
Vincent Wojtkowiak (Klub Żeglarski Kotwica) – najlepszy także w U20M
kobiety
Weronika Folmer (Klub Sportowo-Turystyczny „Elektryk” Grudziądz)
Agnieszka Kiełczewska (Jacht Klub Wielkopolski)
Barbara Bartkowiak (OŚ AZS Poznań) – najlepsza także w U20K

Klasa Hobie Cat 14
Paweł Janusz Gutek (ProSport Klub Żeglarski)
Maria Fornalczyk (KŻ ProSport Ustka)
Paweł Pestka (KŻ Neptun Szczecinek)

Klasa Hobie Cat 16
Tomasz Mostowski i Marta Mostkowska (Sail & Ski Klub Warszawa PHCA)
Jakub Wyroba i Jacek Kwiatkowski (Klub Sportowy KN Lider Kraków PHCA)
Makary Gałka i Veronika Didenko (UKS Navigo Sopot) – najlepsi także w U21

Klasa Nacra 15
Józef Krasowski i Michał Trafalski (UKS Navigo Sopot)
Franciszek Wołyniec i Jarosław Stella (UKS Navigo Sopot)
Nela Dźwigalska i Mikołaj Figura (UKS Navigo Sopot)

KLASA ILCA, wyścigi 27-29 czerwca
Klasa ILCA 4 – mężczyźni
1 miejsce: Julijs Kaugars LAT (JSS) – najlepszy także w U16 i U18 mężczyzn
2 miejsce: Piotr Trella (Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia)
3 miejsce: Karol Gaj (TS Kuźnia Rybnik – sekcja żeglarska)
Klasa ILCA 4 – kobiety
1 miejsce: Martyna Stachowiak (ŻLKS Poznań – Klasa ILCA) – najlepsza także w U16 i U18 kobiet
2 miejsce: Asta Aperaviciute LTU (Kauno sporto mokykla „Bangpūtys“)
3 miejsce: Nina Mirowska (AZS Uniwersytet Warszawski)

Klasa ILCA 6 – mężczyźni
1 miejsce: Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin ” Optymist ” Laser ” 420 ” 470 „)
2 miejsce: Tymoteusz Wysocki (KS AZS AWFIS Gdańsk – Sekcja Żeglarska) – najlepszy w U19 mężczyzn
3 miejsce: Igor Mirowski (AZS Uniwersytet Warszawski)

Najlepszy w U17 mężczyzn został Mikołaj Majchrzycki (ŻLKS Poznań)

Klasa ILCA 6 – kobiety
1 miejsce: Alicja Akulicz (ŻLKS Poznań) – najlepsza także w U19 kobiet
2 miejsce: Leja Savickate LTU (Bangputys)
3 miejsce: Julia Wróblewska (Yacht Klub Polski Gdynia)

Najlepsza w U17 kobiet została Ema Kuodyte LTU (Buriavimo mokykla Žiemys)

Klasa ILCA 7
1 miejsce: Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa)
2 miejsce: Oskar Ponto (KS AZS AWFiS Gdańsk) – najlepszy także w U21
3 miejsce: Juliusz Hebel CYP (NOLA)

Najlepszy w U19 został Marek Szczepankowski (SEJK Pogoń Szczecin)

wyścigi 30 czerwca – 2 lipca

Delphia 24OD
1 miejsce: Waldemar Sałata, Piotr Przybylski, Grzegorz Goździk, Bolesław Płachecki POL 12
2 miejsce: Paweł Tarnowski, Rafał Trzciński, Dominik Rosiński POL 1
3 miejsce: Piotr Mańczak, Artur Janowski, Krzysztof Sutowski, Łukasz Sokołowski POL 31

Klasa 420

U19M/mix
1 miejsce: Adam Turczynowicz, Patryk Ulaczyk (Energa Giżycka Grupa Regatowa)
2 miejsce: Michał Jaroszek, Filip Lenart (KSW Baltic)
3 miejsce: Szymon Stencel, Kacper Janowicz (KS AZS AWFIS Gdańsk – Sekcja Żeglarska)

U19K
1 miejsce: Weronika Marszalik, Marta Juńczyk (Nauticus YC Olsztyn)
2 miejsce: Alicja Kurpiewska, Hania Gębicka (MKS „Dwójka” Warszawa) – najlepsze też w U17
3 miejsce: Pola Kostuch, Marianna Dryja (K.S. Spójnia-Warszawa)

U15 – najlepsze były Karolina Gajda i Ida Młynarczyk (UKS Barnim Goleniów / Centrum Żeglarskie Szczecin)

L’EQUIPE
1 miejsce: Gabriela Kiewisz, Maja Wiszniewska (Nauticus YC Olsztyn)
2 miejsce: Wojciech Markwart, Marta Piesik (Nauticus YC Olsztyn)
3 miejsce: Mateusz Grabowski, Jan Kubiak (Chojnicki Klub Żeglarski)

4-6 lipca, VECTOR SAILS CUP, klasa OPTIMIST A i B

GRUPA A

Chłopcy
1 miejsce: Maciej Szafkowski (KS „Baza” Mrągowo)
2 miejsce: Bartosz Żmudziński (Chojnicki Klub Żeglarski)
3 miejsce: Tomasz Zawadka (Yacht Klub Polski Gdynia)

Dziewczęta
1 miejsce: Blanka Sójkowska (KS AZS AWFIS Gdańsk – Sekcja Żeglarska)
2 miejsce: Antonina Dziekańska (Energa Giżycka Grupa Regatowa)
3 miejsce: Zofia Brdulak (Energa Giżycka Grupa Regatowa)

GRUPA B

Chłopcy
1 miejsce: Wiktor Kruszyński (Yacht Klub Stal Gdynia) – najlepszy także do lat 11 wśród chłopców
2 miejsce: Samuel Bac Cardenas (TS Kuźnia Rybnik – sekcja żeglarska)
3 miejsce: Paweł Kuchowicz (Grupa Regatowa – Poznański Klub Morski LOK)

Najlepszy do lat 9 wśród chłopców – Adam Gruźlewski (PKM LOK Poznań)

Dziewczęta
1 miejsce: Maria Januszewska (Yacht Klub Stal Gdynia) – najlepsza także do lat 11 wśród dziewczyn
2 miejsce: Lena Herba (Yacht Klub Stal Gdynia)
3 miejsce: Lila Klewenhagen (AZS Sailing Team Poznań)

Najlepsza do lat 9 wśród dziewczyn – Maja Kostrzewa (Energa Giżycka Grupa Regatowa)

7-9 lipca, klasy 29er, 49er, 49erFX i Korsarz

Mistrzostwa Polski Snipe

1 miejsce: Jan Sibilski i Bartosz Napierała (ŻLKS Poznań)
2 miejsce: Dawid Marczak i Bartosz Pędziński (ŻLKS Poznań)
3 miejsce: Jakub i Ewa Kulesza (ŻLKS Poznań)

49er
1 miejsce: 49er Team Butowski/Machowski (KS AZS AWFIS Gdańsk – Sekcja Żeglarska / MKS Dwójka Warszawa)
2 miejsce: Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (Chojnicki Klub Żeglarski / KS AZS AWFIS Gdańsk)
3 miejsce: Mateusz Gwoźdź i Szymon Cierzan (Yacht Klub Polski Gdynia / UKS Navigo Sopot)

49erFX
1 miejsce: CzapskaRajchert.49FX.Sailing (K.S. Spójnia-Warszawa)
2 miejsce: Marcelina Marsi Korszon i Magdalena Skórnóg (Nauticus YC Olsztyn)
3 miejsce: Klara Sobczak i Anna Zwara (CHKŻ Chojnice / MKŻ Arka Gdynia)

29er Mężczyźni
1 miejsce: Filip Rostek i Michał Karnacewicz (Nauticus YC Olsztyn) – najlepsi także U19M
2 miejsce: Bartosz Peczka i Jan Chylarecki (Golden Boats Academy Warszawa) – najlepsi także w U17
3 miejsce: Gustaw Kwiek i Leon Sapijaszko (Golden Boats Academy Warszawa)

29er Kobiety
1 miejsce: Kaja Śledzińska i Marianna Gębicka (Golden Boats Academy Warszawa) – najlepsze także w U19K
2 miejsce: Antonina Ołowiak i Agata Gabrysiak (Nauticus YC Olsztyn)
3 miejsce: Jagoda Glinecka i Emilia Kulisiewicz (Golden Boats Academy Warszawa)

Korsarz
1 miejsce: Wojciech Wójtowicz i Łukasz Wójcik (YC Politechniki Lubelskiej)
2 miejsce: Milena Maciuszko i Anna Baran (Sailing Legia / Korsarska Flota Północ)
3 miejsce: Robert i Grzegorz Kobela (Lubelska Grupa Regatowa)

 

Zapraszamy na:

Youtube: https://www.youtube.com/user/NordCupTV/videos
Instagram: https://www.instagram.com/energa_nord_cup_gdansk/
Facebook: https://www.facebook.com/NordCup
Stronę: https://www.nordcup.pl

 

Zdjęcia: Bartosz Modelski

Powiązane artykuły

Leave a Comment