Strona główna » Kto awansuje, kto spada? Finał 1 Ligi przed nami

Kto awansuje, kto spada? Finał 1 Ligi przed nami

by ZOZŻ

W najbliższy weekend w Sztynorcie 18 załóg startujących w 1. Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra finałową rundę sezonu 2023. Najlepsze cztery załogi awansują do Ekstraklasy, a cztery najgorsze czeka relegacja do 2. Ligi na sezon 2024. Regaty odbędą się na jeziorze Dargin, planowanych jest rozegranie 30 krótkich dynamicznych wyścigów.

1 Liga to drugi z trzech poziomów Polskiej Ligi Żeglarskiej. Jest to przedsionek najwyższego poziomu czyli Ekstraklasy, do którego co sezon awansują cztery najlepsze załogi z 1 Ligi, a ich miejsca zajmują „spadkowicze” z Ekstraklasy. Wprowadzony kilka lat temu w Lidze Żeglarskiej system jest doskonale znany z innych dyscyplin sportowych. Czołówka tabeli to załogi SportVita Gliwice i Albatros Wolin, które powinny miedzy sobą powalczyć o zwycięstwo w całym sezonie. Za nimi załogi Ocean Challenge oraz Kościańskiego Klubu Żeglarskiego, które maja dość bezpieczną przewagę na piątym w tabeli klubie z Białołęki. 7 pkt starty dla załogi Bartka Rominieckiego to bardzo duża strata, ale nie niemożliwa do nadrobienia. Przy słabszej postawie załogi z Kościana i doskonałej żegludze Yacht Club Białołęka, zmiana w rankingu jest jeszcze możliwa. Kolejne załogi nie będą już raczej w stanie włączyć się do walki o awans, ale też są bezpieczne jeśli chodzi o zagrożenie spadkiem.

Strefa spadkowa to załogi Etisoft, SKZ Powidz i MEW Inex, która mają aż 11-14 pkt straty do 14, bezpiecznego miejsca zajmowanego przez Odyssey Sailing Club. Sklasyfikowana na 15 miejscu Grupa Regatowa Powidz jako jedyna ma realne szanse powalczyć o utrzymanie w Lidze, pod warunkiem bardzo dobrego występu, miejsca w górnej części tabeli i liczeniu na potknięcie Odysseya.

Z ciekawostek warto wspomnieć o zmianach w załogach i powrocie do Ligi dwóch znakomitych żeglarzy, Karola Górskiego w barwach SLAVA Racing oraz Piotra Kowalewskiego w barwach MEW Inex Micro Class. Start w regatach w sobotę o 1030, zakończenie w niedzielę o 1600.

Czołówka rankingu 1. Ligi po 3 rundach:

 1. SportVita Ski&Sail Gliwice 51 pkt
 2. UKS Albatros Wolin 50 pkt
 3. Ocean Challenge Sailing Club 47 pkt
 4. Kościański Klub Żeglarski 43 pkt
 5. Yacht Club Białołęka 36 pkt
 6. KS Marina Niesulice 34 pkt
 7. KW Garland Gliwice 31 pkt
 8. SLAVA Racing 30 pkt
 9. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej 29 pkt
 10. Yacht Club Sopot 2 29 pkt
 11. PPJK 24 pkt
 12. Spirit Sailing Team UKS Navigo 24 pkt
 13. KŻ Hals Gostynin 22 pkt
 14. Odyssey Sailing Club 21 pkt
 15. Metikam Grupa Regatowa Powidz 15 pkt
 16. Małe Elektrownie Wodne Inex 10 pkt
 17. Marina Militare SKŻ Powidz 10 pkt
 18. Etisoft 2KMM Sailing Team 7 pkt

Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/kanalzeglarski na YouTube będzie można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można na żywo śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Organizatorzy regat wraz ze Szkołą Żeglarstwa Gertis i Stowarzyszeniem Wiatrowskaz zapraszają kibiców do śledzenia regat, jest możliwość rejsu z Portu Sztynort na trasę regat specjalnie podstawionym statkiem.

Z regat przygotowane będą 15 minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Nowy Sztynort

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Piotra4, Garmin, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Gertis, Stowarzyszenie Wiatrowskaz, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

#plz #ligazeglarska #ocs #genWarmiiiMazur #olsztyn

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

www.ligazeglarska.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment