Strona główna » Podwójny finał w Sztynorcie

Podwójny finał w Sztynorcie

by ZOZŻ

10 załóg 2. Ligi rozegra czwartą finałową rundę w ramach Polskiej Ligi Żeglarkiej, która zdecyduje o awansach do 1 Ligi, natomiast 9 kolejnych załóg wyłonionych z Lig Trójmiejskiej, Warszawskiej i Wielkopolskiej rozegra swój finał o miano Mistrza Lig Regionalnych. Podwójne regaty odbędą się w Sztynorcie w dniach 14-15 października.

Po raz pierwszy w historii Polskiej Ligi Żeglarskiej, rozegrane zostaną podwójne regaty na dwóch niezależnych flotach. Na 9 jachtach ligowych zobaczymy załogi w Finale Lig Regionalnych natomiast na sztynorckiej flocie 8 jachtów zobaczmy załogi drugoligowe. Rywalizacja odbędzie się na tej samej trasie, ale w osobnych startach.

10 załóg biorących udział w tegorocznych drugoligowych zmaganiach stoczy walkę o 3 miejsca premiowane awansem do 1.Ligi. Największe szanse mają liderzy z Onboard Sailing, którzy wygrali dwie z trzech rund i maja 4 punkty przewagi nad czwartą załogą, pierwszą niepremiowaną awansem. To spora zaliczka, ale jak pokazał zeszłotygodniowy finał Ekstraklasy, nie może ona uśpić czujności liderów. O kolejne 2 miejsca walczyć będą aż 4 załogi. Port Mechelinki, BSA Flota Gdynia, YKP Warszawa i Jacht Klub Nowy Sztynort. Te załogi dzieli raptem 4 punkty, a ostatni ma 2 punkty do premiowanego miejsca medalowego, to oznacza że kolejność finałowych regat może być kolejnością rankingu całego sezonu. Emocji na pewno nie zabraknie, bo prognozy są silno wiatrowe, co prawdopodobnie spowoduje przeprowadzanie wyścigów na małym Jeziorze Sztynorckim a z tym wiąże się duża dynamika zmian siły i kierunku wiatru.

Reasumując, w rankingu przed finałową rundą, na czele 5 załóg, z których każda ma realna szanse na zajęcie jednego z 3 najwyższych miejsc premiowanych awansem do 1. Ligi na sezon 2024.
Ranking 2. Ligi przed finałem:

 1. Onboard Sailing 31 pkt
 2. Port Mechelinki 29 pkt
 3. BSA Flota Gdynia 27 pkt
 4. YKP Warszawa 27 pkt
 5. Jacht Klub Nowy Sztynort 25 pkt
 6. YKP Szczecin 2 17 pkt
 7. KS Puchar Soliny 15 pkt
 8. R2 Sailing Team 11 pkt
 9. Symfonia Racing 10 pkt
 10. Regatta Business Poland 10 pkt
 11. Hear Studio Sailing Team 7 pkt
 12. AZS Poznań Sailing Team 1 pkt

Innowacją będzie rozegranie równolegle finału dla najlepszych załóg z 3 regionalnych Lig żeglarskich – Trójmiejskiej, Wielkopolskiej I Warszawskiej. 9 zaproszonych załóg zostało wyłonionych przez cały sezon rozgrywek prowadzonych odpowiednio w Sopocie, Poznaniu na jeziorze Kierskim i na Zegrzu na Zalewie Zegrzyńskim. Będzie to unikalna okazja do wspólnej rywalizacji załóg, które do tej pory w większości ze sobą nie pływały, a dla załóg z Ligi Warszawskiej będzie to też pływanie na nowych jachtach RS21. Trudno jest przewidzieć wynik takiej rywalizacji, choć na pewno faworytem powinna być załoga z KS Marina Niesulice, zwycięzcy Ligi Wielkopolskiej z dużym doświadczeniem I sukcesami w 1. Lidze.
Lista startowa Finału Lig Regionalnych:

 1. MKS Marina Niesulice
 2. JKW Poznań
 3. AWF Poznań
 4. The Barking Dogs and Mouwing Kittens
 5. Omida Logistics Gdańsk
 6. Sportgas Sailing Team
 7. Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej (PR3)
 8. Stripes & Co. Sailing Club
 9. SKŻ Powidz

Start regat codziennie o 1030. Planowanych jest rozegranie ok 30 krótkich, 10-12minutowych wyścigów w systemie przesiadkowym na dostarczonych przez organizatora jednakowych jachtach RS21. Wstęp do bazy regat w Nowym Sztynorcie jest darmowy.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: 2 Liga: https://polishleague2023.sapsailing.com
Finał regionalny: https://finalregionalny2023.sapsailing.com
Podsumowanie rywalizacji będzie dostępne na social mediach Polskiej Ligi Żeglarskiej oraz na Youtubie na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/@kanalzeglarski
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Nowy Sztynort

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Piotra4, Garmin, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Gertis, Stowarzyszenie Wiatrowskaz, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

#plz #ligazeglarska #ocs #genWarmiiiMazur #olsztyn

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment