Strona główna » Polska Liga Żeglarska debiutuje w Olsztynie

Polska Liga Żeglarska debiutuje w Olsztynie

by Maciej Cylupa

Przez najbliższe dwa kolejne weekendy na jeziorze Ukiel w Olsztynie zostaną rozegrane trzecie rundy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Rywalizację w dniach 19-20 sierpnia rozpocznie 18 załóg startujących w 1 Lidze, Ekstraklasa pojawi się tydzień później. Regaty pod nazwą Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego będą miały bazę na Plaży Miejskiej, a towarzyszyć im będzie wiele atrakcji dla kibiców.

Sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej wchodzi w drugą, decydująca fazę. Załogi 1 Ligi walczą o awans do Ekstraklasy lub bronią się przed spadkiem do 2 Ligi. W rankingu uformowała się czwórka kandydatów do awansu do Ekstraklasy (SportVita Gliwice, Albatros Wolin, Ocean Challenge Sailing Club i Kościański Klub Żeglarski) którą dzieli 5 punktowa przewaga nad kolejnymi zespołami m.in. Yacht Club Sopot, Yacht Club Białołęka i Garland Gliwice. Białołęka w Gdyni zdobyła doskonałe 2 miejsce i na pewno ma ambicje walki o miejsce w czołowej 4 premiowane awansem. Podobne plany na pewno ma Garland Gliwice z utytułowanym Markiem Stańczykiem za sterem, którzy w Gdyni popłynęli poniżej oczekiwań. Ciekawym będzie postawa załóg Yacht Club Sopot 2 w której w roli sternika popłynie Olsztynianin Jarosław Radzki, który zna ten akwen bardzo dobrze co powinno być sporym atutem.

Czołówka rankingu po 2 rundach:

  1. SportVita Ski&Sail Gliwice 34 pkt
  2. UKS Albatros Wolin 32 pkt
  3. Ocean Challenge Sailing Club 31 pkt
  4. Kościański Klub Żeglarski 29 pkt
  5. Yacht Club Sopot 2 24 pkt
  6. Yacht Club Białołęka 23 pkt
  7. KW Garland Gliwice 22 pkt
  8. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej 21 pkt
  9. Odyssey Sailing Club Warszawa 19 pkt
  10. KS Marina Niesulice 19 pkt

W piątek odbędą się oficjalne treningi, w których każda załoga ma 4 godziny do dyspozycji aby zapoznać się z akwenem. Start regat w sobotę o 1030, zakończenie regat w niedzielę o 1600. Organizatorzy regat wraz z Fundacją Przyszłość Dla Dzieci przygotowali w Bazie regat na Plaży Miejskiej OSIR Ukiel wiele atrakcji dla kibiców i odwiedzających. Będzie strefa aktywnego wypoczynku (zajęcia fitness), będzie strefa edukacji (przyczepa edukacyjna Lasów Państwowych, symulator dachowania WORD Olsztyn oraz symulator żeglowania jachtem Optimist dla dzieci zorganizowany przez Junga Olsztyński Klub Żeglarski)oraz będzie możliwość odbycia rejsów jachtami i motorówkami. Przy okazji regat, zbierane będą fundusze na rehabilitację dzieci. Wstęp do strefy jest bezpłatny.

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/kanalzeglarski na YouTube będzie można codziennie znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można na żywo śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Ponadto organizatorzy przygotują 15 minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Regaty Copernicus Grand Prix o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego wspierane są przez Urząd Marszałkowski. Patronatem Honorowym regaty objęli Wojewoda Artur Chojecki, Marszałek Województwa Marek Brzezin i Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Regaty są współorganizowane z OSiR Olsztyn oraz Fundację Przyszłość dla dzieci.

Partnerem Głównym regat w Olsztynie jest Samorząd Województwa Warmińsko Mazurskiego.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Warmia-Mazury.

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Magic Marine, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

#plz #ligazeglarska #ocs #genWarmiiiMazur #olsztyn

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

www.ligazeglarska.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment