Strona główna » Podwójne regaty sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej!

Podwójne regaty sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej!

by ZOZŻ

Onboard Sailing Poznań, Port Mechelinki oraz BSA Flota Gdynia awansują do 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej . W dniach 14-15.10.2023 na wodach jeziorach Sztynorckiego oraz Dargin rozegrany został ostatni etap tegorocznie Polskiej Ligi Żeglarskiej. W podwójnych regatach – IV rudzie 2. Ligi PLŻ oraz Finale Lig Regionalnych udział wzięło łącznie 19 zespołów na 17 jachtach. Były to największe (pod względem ilości jachtów) regaty w formacie ligowym w tym sezonie, a zwyciężyły je odpowiednio BSA Flota Gdynia oraz MKS Marina Niesulice.

Po raz pierwszy w historii Polskiej Ligi Żeglarskiej, rozegrane zostały podwójne regaty na dwóch niezależnych flotach klasy RS21 dostarczanych przez organizatorów. Na 9 jachtach ligowych zobaczyliśmy załogi w Finale Lig Regionalnych natomiast na sztynorckiej flocie 8 jachtów załogi drugoligowe. Rywalizacja odbyła się na tej samej trasie, a większość wyścigów można było oglądać bezpośrednio z pomostów Portu Nowy Sztynort, co sprawiło, iż była ona widowiskowa jak nigdy dotąd.

Zawodnicy 2. Ligi PLŻ walczyli przede wszystkim o trzy miejsca premiowane awansem na wyższy poziom rozgrywkowy. Realne szanse miało, aż pięć zespołów i to właśnie między nimi toczyła się walka o zwycięstwo. Od początku bardzo dobrze żeglowali gospodarze z Jacht Klub Nowy Sztynort pod wodzą Pawła Ejsmonta, dorównywała im ekipa BSA Flota Gdynia Jakuba Wiedehefta oraz Port Mechelinki z Michałem Strusińskim na czele. Poniżej oczekiwań spisywał się Onboard Sailing, czyli liderzy 2. Ligi po trzech rundach. Warunki były bardzo wymagające, gdyż wiatr osiągał momentami siłę zdecydowanie ponad 30 węzłów. Z tego powodu, po starcie regat na jeziorze Dargin, po wzroście wiatru w sobotę w połowie dnia, organizatorzy przenieśli rywalizację na mniejsze i osłonięte jezioro Sztynorckie. Ostatecznie po rozegraniu łącznie 20 wyścigów przez dwa dni, najwięcej powodów do radości miała ekipa z Gdyni, gdyż wygrywając finałową rundę zapewnili sobie awans na rok 2024. Na drugim biegunie znalazła się ekipa ze Sztynortu, która mimo świetnych regat i drugiego miejsca, w całej lidze uplasowała się na czwartym miejscu i pozostanie w 2. Lidze na kolejny sezon. Onboard Sailing Poznań zakończył regaty na czwartym miejscu, a to wystarczyło do utrzymania pozycji lidera rankingu i również pewnego awansu. Stawkę zespołów premiowanych awansem uzupełnił zespół Port Mechelinki. Zwycięska załoga Baltic Shipping Agency Flota Gdynia płynęła w składzie Jakub Wiedeheft, Antonina Janowczyk, Tymon Gajdziński, Piotr Kurek i Szymon Janiak,

Wyniki IV rundy 2. Ligi, Sztynort:

 1. BSA Flota Gdynia 41 pkt
 2. Jacht Klub Nowy Sztynort 44 pkt
 3. Port Mechelinki 52 pkt
 4. Onboard Sailing 53 pkt
 5. YKP Warszawa 60 pkt
 6. AZS Poznań Sailing Team 83 pkt
 7. YKP Szczecin 2 89 pkt
 8. Regatta Business Poland 89 pkt
 9. Symfonia Racing 105 pkt
 10. Hear Studio Sailing Team 112 pkt

Końcowe wyniki sezonu 2023 2. Ligi po rozegraniu 4 rund. Pierwsze 3 kluby awansują do 1. Ligi na sezon 2024.

 1. Onboard Sailing 38 pkt
 2. Port Mechelinki 37 pkt
 3. BSA Flota Gdynia 37 pkt
 4. Jacht Klub Nowy Sztynort 34 pkt
 5. YKP Warszawa 33 pkt
 6. YKP Szczecin 2 21 pkt
 7. KS Puchar Soliny 15 pkt
 8. Regatta Business Poland 13 pkt
 9. Symfonia Racing 12 pkt
 10. R2 Sailing Team 11 pkt
 11. Hear Studio Sailing Team 8 pkt
 12. AZS Poznań Sailing Team 6 pkt

Równolegle z zawodami 2. Ligi obył się Finał Lig Regionalnych. Wzięły w nim udział najlepsze załogi z regionalnych lig żeglarskich. Zobaczyliśmy czołówkę Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej, Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej oraz Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Zdecydowane zwycięstwo odniosła załoga KS Marina Niesulice pod dowództwem Piotra Kotwickiego, która aż o 15 punktów wyprzedziła drugich w klasyfikacji Stripes & Co. Sailing Club z Filipem Kobielskim na sterze oraz trzecich The Barking Dogs & Mouwing Kittens Pawła Czoczysa. Zwycięstwo Niesulic nie było zaskoczeniem, bo to załoga z największym doświadczeniem w regatach ligowych i tegoroczna czołówka 1. Ligi. Pozostali finaliści to najlepsze załogi z każdej ligi regionalnej, co potwierdziło poziom startujących załóg. Cieszy udział wielu nowych klubów i zawodników, wielu z nich miało okazję ścigać się po raz pierwszy na jachtach RS21 i rywalizować na poziomie ogólnopolskim.

Wyniki II Ogólnopolskiego Finału Lig Regionalnych, Sztynort.

 1. KS Marina Niesulice – 52 pkt
 2. Stripes & Co. Sailing Club – 67 pkt
 3. The Barking Dogs and Mouwing Kittens – 72 pkt
 4. Jachtklub Wielkopolski Poznań – 75 pkt
 5. Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej – 83 pkt
 6. Omida Logistics Gdańsk – 103 pkt
 7. Sportgas Sailing Team – 104 pkt
 8. AWF Poznań – 114 pkt
 9. SKŻ Powidz – 143 pkt

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można było zobaczyć i odtworzyć na platformie SAP Sailing pod linkiem: 2 Liga: https://polishleague2023.sapsailing.com
Finał regionalny: https://finalregionalny2023.sapsailing.com
Podsumowanie rywalizacji dostępne jest na social mediach Polskiej Ligi Żeglarskiej oraz na Youtubie na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/@kanalzeglarski
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Nowy Sztynort

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Flora Development Piotra4, Garmin, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Winnica Turnau, Bryt Sails, Żaglownia Panaś, SAP Sailing, Harken, Gertis, Stowarzyszenie Wiatrowskaz, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

#plz #ligazeglarska #ocs #genWarmiiiMazur #olsztyn

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment