Strona główna » Mocny początek sezonu w Sztynorcie!

Mocny początek sezonu w Sztynorcie!

by ZOZŻ

Klasa RS21 rozpoczęła tegoroczne zmagania od bardzo mocnego uderzenia, rozgrywając dwudniowe regaty w Sztynorcie w silnym porywistym wietrze. Kategorię Open wygrała załoga Krzysztofa Małeckiego, z Nowego Sztynortu, a w kategorii Corinthians triumfowała załoga Flota Online Pawła Tarnowskiego.

Sobota przywitała 16 załóg z Polski i Litwy silnym ale stabilnym zachodnim wiatrem. Od początku w czołówce mocne tempo narzuciła załoga Krzysztofa Małeckiego z Nowego Sztynortu wygrywając 2 pierwsze wyścigi a w kolejnych trzech meldując się na drugich miejscach obejmując zdecydowane prowadzenia. Mimo silnego wiatru, 3 osobowa załoga, lżejsza od konkurentów była w stanie dotrzymać kroku cięższym załogom w kursach na wiatr, jednocześnie korzystając w przewagi na kursach z wiatrem. Za ich plecami walkę o kolejne miejsca na podium toczyły litewski Orbitos Tadasa Zizysa oraz Yacht Club Gdańsk Igora Tarasiuka. Obie załogi wygrały po 1 wyścigu, ale dalsze miejsca w pozostałych powodowały spora stratę do liderów. Aspiracje do walki o medale pokazały również Flota Online Pawła Tarnowskiego i SportVita Bartka Wójciaka wygrywając odpowiednio 4 i 6 wyścig tego dnia. Zupełnie formy nie mogła odnaleźć załoga obrońcy Pucharu RS21 za sezon 2023 Wiktora Plitko plasując się pod koniec pierwszej dziesiątki. Również najbardziej utytułowany w stawce zawodnik, Mistrz Świata i Europy Raimondas Siugzdinis w swoim pierwszym starcie w klasie RS21 żeglował ze zmiennym szczęściem, plasując się po 1 dniu na 11 miejscu z jednym falstartem na swoim koncie.

Drugi dzień rywalizacji przyniósł jeszcze silniejszy wiatr i bardzo wymagające warunki. W rosnącym wietrze, komisja sędziowska rozpoczęła kolejny wyścig. Z biegiem wyścigu, wiatr przybierał na sile, powodując spore problemy dla mniej doświadczonych załóg. Jednak czołówka walczyła o punkty i mimo szkwałów dochodzących do 35 węzłów, pływała na pełnych żaglach notując rekordy prędkości ponad 19 węzłów. Po raz kolejny, mimo braku wagi, która w tych warunkach była bardzo pożądana, klasę pokazała załoga Małeckiego, meldując się na 3 miejscu po 1 okrążeniu by na 2 okrążeniu wyjść na prowadzenie i zwycięstwem w tym wyścigu przypieczętować wygraną w całych regatach. Wiele czołowych załóg miało problemy z opanowaniem jachtu w silnych nagłych szkwałach ze zmiennym kierunkiem wiatru, ale kunszt pokazały załogi Algirdisa Zizysa i Szymona Szymika dopływając w dobrym stylu na kolejnych miejscach.

Zwycięska załoga Nowy Sztynort płynęła w składzie Krzysztof Małecki, Piotr Małecki i Kacper Kowalski.

W klasyfikacji Corinthians przeznaczonej dla załóg nie profesjonalnych, doskonale pokazała się ekipa Floty Online pływając równo i wygrywając swoją kategorię.

Wyniki 1 rundy Pucharu RS21, Nowy Sztynort Cup:

Open:

 1. Nowy Sztynort Sailing Team – Krzysztof Małecki – 9 pkt
 2. Orbitos – Tadas Żizys (Litwa) – 21 pkt
 3. Yacht Club Gdańsk – Igor Tarasiuk – 25 pkt
 4. SportVita Gliwice – Bartłomiej Wójciak – 29 pkt
 5. Flota Online – Paweł Tarnowski – 32 pkt
 6. WAT Warszawa – Paweł Grabowski – 33 pkt
 7. YKP Gdynia – Szymon Szymik – 33 pkt
 8. Yacht Club Gdańsk – Tomasz Micewicz – 40 pkt
 9. Bestija – Algirdas Zizys (Litwa) – 41 pkt
 10. Team Storm – Raimundas Siugzdinis (Litwa) – 56 pkt
 11. Nowy Sztynort – Wiktor Plitko – 56 pkt
 12. Presto – Vaidas Baiciunas (Litwa) – 65 pkt
 13. TBK Karma – Romas Jakubauskas (Litwa) – 68 pkt
 14. Xiaomi TV3 – Sigitias Babilius (Litwa) – 76 pkt
 15. KZ Hals Gostynin – Witold Reszkowski – 82 pkt
 16. Alfeta – Mantas Sakalauskas (Litwa) – 91

Klasyfikacja Corinthians:

 1. Flota Online – Paweł Tarnowski – 32 pkt
 2. YKP Gdynia – Szymon Szymik – 33 pkt
 3. Bestija – Algirdas Zizys (Litwa) – 41 pkt
 4. Presto – Vaidas Baiciunas (Litwa) – 65 pkt
 5. TBK Karma – Romas Jakubauskas (Litwa) – 68 pkt
 6. Xiaomi TV3 – Sigitias Babilius (Litwa) – 76 pkt
 7. KZ Hals Gostynin – Witold Reszkowski – 82 pkt
 8. Alfeta – Mantas Sakalauskas (Litwa) – 91

Pełne wyniki wraz z przebiegiem wszystkich wyścigów można znaleźć na stronie www.rs21class.pl

Kolejne regaty odbędą się w Sopocie podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta w dniach 11-12 maja.

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Sezon składa się z 5 imprez w Sztynorcie, Sopocie, Gdyni i Gdańsku. RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Światowy kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Australii i w Polsce. Kulminacją tegorocznego sezonu klasy będą wrześniowe Mistrzostwa Świata rozgrywane w Hiszpanii

 

Sponsorem regat jest Nowy Sztynort Osada Wolności

Partner regat RS21 Cup sa: RS Sailing Polska oraz Polski Związek Żeglarski.

Sponsorami nagród jest Piotra 4 – Flora Development oraz Aparthotel Termy Uniejów.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów – email: office@rs21class.pl

Strona internetowa klasy: www.rs21class.pl

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment