Strona główna » 1. Liga zaczyna sezon w Sztynorcie!

1. Liga zaczyna sezon w Sztynorcie!

by ZOZŻ

1. Liga zaczyna sezon w Sztynorcie!

18 załóg 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej rozpoczyna tegoroczne zmagania w Sztynocie podczas Memuak Grand Prix, pierwszej rundy sezonu. Regaty odbędą się na jeziorze Dargin a ich przebieg można śledzić na żywo również w Internecie.

Wyjątkowo w tym sezonie, Polska Liga Żeglarska rozpoczyna rywalizację od załóg pierwszoligowych. Dodatkowo inauguracja sezonu odbędzie się na Mazurach w Nowym Sztynorcie, po raz pierwszy w 10 letniej historii Ligi.

1 Liga to przedsionek Ekstraklasy, najwyższej klasy rozgrywkowej, o awans do której zawodnicy będą walczyć przez 4 dwudniowe rundy w Sztynorcie, Sopocie, Gdyni i Szczecinie. 4 najlepsze załogi zdobędą awans, a 4 najgorsze będą relegowane do Lig Regionalnych na sezon 2025. Na pewno tegoroczna stawka 1. Ligi będzie bardzo wyrównana i trudno jest wytypować faworytów.

„Konia z rzędem temu co wytypuje dzisiaj, przed pierwszymi regatami załogi, które awansują. Według mnie, realnie o awans może powalczyć nawet 10 załóg w tym wszyscy spadkowicze z Ekstraklasy, część załóg beniaminków i parę załóg z doświadczeniem pierwszoligowym” – ocenia Maciek Cylupa, organizator i komentator Ligi – „Nie spodziewam się dominacji żadnej z załóg i myślę, że walka o awans będzie się toczyć do ostatnich regat, a pewnie do ostatniego wyścigu, jak to najczęściej w Lidze bywa.”

Wśród ekip walczących o czołowe miejsce na pewno znajdzie się Garland Gliwice z doświadczonym i utytułowanym Markiem Stańczykiem za sterem, który w brawach Giżyckiej Grupy Regatowej wygrał Ekstraklasę w 2019 roku. Również załoga Mariny Niesulice z Piotrem Kotwickim celuje w awans, szczególnie po zeszłorocznym 5 miejscu, w którym pokazała, że potrafi wygrywać. Podobnie SLAVA Racing z utytułowanym Piotrem Mańczakiem czy UKS Navigo z Robertem Janeckim. Wśród załóg, które spadły z Ekstraklasy mocną walkę zapowiada żeńską załogą Sztorm Grupy w lekko zmienionym składzie. Sterników zmieniły też pozostali spadkowicze, czyli Olsztyński Klub Żeglarski z Antoniną Janowczyk za sterem oraz ISKRA AMW Gdynia z Maciejem Sapiejką.

Również wśród beniaminków należy upatrywać załóg, które powinny włączyć się do walki o czołowe miejsce. Są to zwycięzcy zeszłorocznej 2 Ligi, załoga Onboard z Szymon Jabłkowskim oraz Port Mechelinki z Michałem Strusińskim oraz BSA Flota Gdynia Kuby Wiedehefta.

Lista Startowa 1. Ligi na sezon 2024

 1. KS AMW Iskra Gdynia
 2. Sztorm Grupa Warszawa
 3. Olszytyński Klub Żeglarski
 4. KS Marina Niesulice
 5. SLAVA Racing
 6. KW Garland Gliwice
 7. Yacht Club Białołęka
 8. Spirit Sailing Team UKS Navigo
 9. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej
 10. Stowarzyszenie PPJK
 11. Yacht Club Sopot 2
 12. Odyssey Sailing Club
 13. KŻ Hals Gostynin
 14. Etisoft 2KMM Sailing Team
 15. Onboard Sailing
 16. Port Mechelinki
 17. BSA Flota Gdynia
 18. Yacht Klub Polski Warszawa

Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na nowej oficjalnej stronie Polskiej Ligi Żeglarskiej:  www.ligazeglarska.pl

Na stronie organizatorzy zapraszają do zabawy w typowanie wyników z każdej rundy, patronem jest BETFAN który ufundował nagrody dla najlepszych typujących.

Dodatkowo organizatorzy przy współpracy z Dr Irena Eris ustanowili nagrodę dla najlepszej żeglarski lub załogi żeńskiej w każdej rundzie.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2024.sapsailing.com

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski na YouTube można znaleźć podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Z regat przygotowane będą 15 minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.

Sponsorem Regat są MEMUAK i Nowy Sztynort

Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska

Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment