Strona główna » Polska Liga Żeglarska – 2 runda 1 Ligi

Polska Liga Żeglarska – 2 runda 1 Ligi

by ZOZŻ

 

Druga runda 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra się w Sopocie na wodach wokół Molo. 18 załóg powalczy o cenne punkty do rankingu i awans do Ekstraklasy na sezon 2025. Regaty odbędą się w sobotę i niedzielę 18-19 maja z bazą na końcu sopockiego Molo.

Pierwsza kwietniowa runda w Sztynorcie była najbardziej zaciętą w historii Ligi czołowe miejsca rozdzielały połówki punktów. Jednak warunki nautyczne na Mazurach różnią się skrajnie od Zatoki Gdańskiej, tym bardziej, że prognozy zwiastują silny wschodni wiatr, któremu towarzyszyć będzie tworząca się krótka przybrzeżna fala. Czy te odmienne warunki spowodują duże zmiany w układzie czołówki?

Na pewno czołowe zespoły z rundy inauguracyjnej będą liczyły się w czołówce, ale tym razem mniejsza waga załogi Onboard może być dla nich utrudnieniem. Można spodziewać się, że cięższe załogi Niesulic, Garlanda Gliwice czy Białołęki powinny mieć lekki handicap w tych warunkach. Przeciwnie, damskie załogi Sztorm Grupy, MOWI JSG czy załogi z kobietami w składach (Iskra, Slava, PPJK) z racji wagi mogą być w trudniejszej sytuacji. Na pewno siła wiatru będzie miała znaczenie jeśli chodzi o układ sił w czołówce.

Z najważniejszych zmian w załogach warto odnotować, że na pozycji sternika w Sztormie pojawi się ponownie Julia Szmit, a za sterem Navigo pojawi się Przemek Tymoszuk, wciąż pod nieobecność Roberta Janeckiego.

2 runda to już połowa sezonu, więc jest to ważny moment dla załóg, którym w Sztynorcie nie udało się uzyskać dobrego wyniku. Na pewno załogi Yacht Club Sopot2 oraz Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego muszą popłynąć blisko czołówki, aby utrzymać szansę na pozostanie w grupie walczącej o awans.

Ranking 1. Ligi po 1 rundzie:

 1. Onboard Sailing Poznań 18 pkt
 2. SLAVA Racing Sława 17 pkt
 3. KS AMW Iskra Gdynia 16 pkt
 4. KS Marina Niesulice 15 pkt
 5. KW Garland Gliwice 14 pkt
 6. BSA Flota Gdynia 13 pkt
 7. Yacht Klub Polski Warszawa 12 pkt
 8. Port Mechelinki 11 pkt
 9. Yacht Club Białołęka 10 pkt
 10. Sztorm Grupa Warszawa 9 pkt
 11. Stowarzyszenie PPJK Warszawa 8 pkt
 12. MOWI Jachtklub Stoczni Gdańskiej 7 pkt
 13. KŻ Hals Gostynin 6 pkt
 14. Odyssey Sailing Club Warszawa 5 pkt
 15. Etisoft 2KMM Sailing Team Gliwice 4 pkt
 16. Olsztyński Klub Żeglarski 3 pkt
 17. Yacht Club Sopot 2 2 pkt
 18. UKS Navigo Sopot 1 pkt

Regaty można śledzić z Mola oraz przez stronę internetową www.ligazeglarska.pl, a przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2024.sapsailing.com

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski na YouTube można znaleźć podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Po regatach na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV będą dostępne 15 minutowe relacje z zawodów.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.

Gospodarzem Regat jest Sopot i Molo Marina Sopot

Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska oraz Magazyn Prestiż.

Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.

#plz #ligazeglarska #ocs #zeglarstwostadionowe

Powiązane artykuły

Leave a Comment