Strona główna » Wieści spod żagli – luty 2022

Wieści spod żagli – luty 2022

by Wiesław Seidler

Czekają Nagrody; polskie jachty najlepsze…

To już ostatnie dni na zgłaszanie kandydatów do  Nagród Żeglarskich Szczecina! Przemysł jachtowy w Polsce ma się dobrze. Słynna kiedyś Szczecińska Stocznia Jachtowa im. L. Teligi nie przetrwała, ale w krajowej i europejskiej czołówce jest goleniowska  TTS.

– Żeglarskie Nagrody Szczecina za 2021  –  przypominamy, że jeszcze tylko do 15 lutego 2022 można zgłaszać kandydatów do IV. edycji Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina (o czym już pisaliśmy).  Do przyznania będzie dziewięć nagród. Kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy Szczecina, naszego województwa i Pomorza Przedniego, a w przypadku nowej Nagrody im.  Aleksandra Doby  także mieszkańcy całej Polski.  Więcej o nagrodach i druki zgłoszeń kandydatów na www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl

– Goleniowski TTS z „Europejskim Jachtem Roku 2022” –   Jacht „Hanse 460” (na zdjęciu), który w dużej mierze budowany jest w fabryce Technologie Tworzyw Sztucznych w Goleniowskim Parku Przemysłowym, został uznany przez międzynarodowe jury „Europejskim Jachtem Roku 2022” w kategorii Family Cruiser. „Hanse 460” pokonał renomowanych konkurentów, takich jak „Dufour 470” czy „Oceanis 34” i tym samym zdobył najważniejszą na świecie nagrodę w branży żaglowej. Gratulujemy! To nie przypadkowo właśnie w Szczecinie odbyła się niedawno zamknięta konferencja przedstawicieli Grupy Hanse Yachts, jednego z czołowych producentów jachtów w Europie, który od lat inwestuje w Goleniowie i Szczecinie.  Przypomnijmy – w ubiegłym roku w Szczecinie otwarte zostało nowoczesne biuro projektowo-badawcze dla branży jachtowej, Balticdesign Institute (o czym pisaliśmy na naszej stronie). Teraz TTS w swoim zakładzie zatrudnia blisko 800 osób, roczne produkuje ponad 600 jachtów i łodzi motorowych. Firma jest laureatem nagrody „Zrobione w Szczecinie”, zdobyła także tytuł Przedsiębiorstwa Roku 2021, w konkursie Północnej Izby Gospodarczej. TTS ma swój zakład produkcyjny w Goleniowskim Parku Przemysłowym, ale projekty jachtów będą powstawały w pracowniach na szczecińskiej Łasztowni.

– Luksusowe jachty także z Gdańska – jedne z najbardziej luksusowych jachtów w świecie powstają też w innych krajowych nowych stoczniach jachtowych, m.in. w Gdańsku. Taką jest np. należąca do JP Marine stocznia Vulcan Yachts, której komfortowy jacht „Vulcan JP47” (na zdjęciu), jest pierwszym i jak do tej pory jedynym jachtem motorowym z napędem powierzchniowym, produkowanym w Polsce. Inną jest działający od 2002 r. Sunreef Yachts, specjalizujący się w produkcji katamaranów żaglowych i motorowych (na zdjęciach). Takim przykładem jest ich nowy ekologiczny superjacht „Sunreef 43M Eco”, z żaglami i panelami słonecznymi, i innymi nowinkami i „cudami” – „spełniającymi nawet najbardziej dziwaczne fanaberie klientów, którzy przyjeżdżają z całego świata”. Szerokiej wody.

– Nowy Ośrodek Ratownictwa Morskiego – Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała budowę Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego w Szczecinie. Obiekt będzie nowoczesnym centrum szkoleniowym, w którym kształcić się będą studenci naszej Akademii Morskiej. Szkolenia i kursy zawodowe będą dostępne także dla marynarzy i żeglarzy, tak jak było dotychczas, w Ośrodku Szkoleniowym AM przy ul. Ludowej.

Źródła i zdjęcia: archiwum ZOZŻ i Gospodarkamorska.pl

Powiązane artykuły

Leave a Comment