Strona główna » Prezes PZŻ podsumował kwiecień 2018. Port w Trzebieży, odznaczenie dla burmistrza Dziwnowa

Prezes PZŻ podsumował kwiecień 2018. Port w Trzebieży, odznaczenie dla burmistrza Dziwnowa

by ZOZŻ

prezesPrezes PZŻ Tomasz Chamera podsumował kwiecień 2018 pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych. Wśród ważnych działań nowego Zarządu PZŻ – w nawiązaniu do kwietniowego Sejmiku PZŻ – wymienił m.in. realizację głównych projektów inwestycyjnych – Nowej Mariny Gdynia oraz Portu Jachtowego Trzebież, oraz kontrowersyjnej spółki E-PZŻ. Poinformował też, że Zarząd PZŻ przyznał honorową odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego” m.in. działaczom ZOZŻ, oraz odznaczenie „Przyjaciel Żeglarstwa Polskiego”, którym uhonorowany zostali m.in. Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak (z rekomendacji Zachodniopomorskiego OZŻ).. Wszystkim żeglarzom życzył pomyślnych wiatrów i dobrych kursów w stronę popularyzacji naszego sportu, w nowym sezonie żeglarskim 2018.

Drodzy przyjaciele Żeglarze! Minął kolejny miesiąc, który przyniósł wiele pozytywnych chwil dla polskiego żeglarstwa. Już na początku kwietnia nasi reprezentanci dali Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu wiele powodów do dumy, kiedy zdobyli większość medali w ostatnich zawodach żeglarstwa lodowego. Regaty odbyły się na syberyjskim jeziorze Bajkał w okolicach miejscowości Sarma, w ramach tradycyjnej bojerowej imprezy Baikal Icesailing Week. Na podium stanęli Jarosław Radzki, Łukasz Zakrzewski, Marek Stefaniuk i Tomasz Zakrzewski w klasie DN oraz młody Jerzy Sukow w klasie Ice-Opti.
Początek miesiąca to także dobry występ kadry narodowej klas olimpijskich podczas żeglarskiego Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca. Drugi raz z rzędu w olimpijskim windsurfingu tryumfował Paweł Tarnowski. Ponadto w pierwszej dziesiątce znaleźli się Zofia Klepacka i Kamila Smektała (RS:X), a także Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er).
Kilka dni później polscy windsurferzy, dzięki dobremu występowi w mistrzostwach Europy w klasie Techno 293 Plus na Sycylii, zdobyli kwalifikacje na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, które w dniach 6-18 października odbędą się w Buenos Aires. W kategorii dziewcząt najlepiej z Polek poradziła sobie Lidia Sulikowska, która zajęła szóste miejsce, a siedemnasty w rywalizacji chłopców był Adam Żarnowski. Sukcesy odnosili także inni młodzi żeglarze. Na węgierskim Balatonie Marcelina Korszon oraz Michał Krasodomski zdobyli złote medale mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial w kategorii wiekowej do lat 17..

Należy wspomnieć o otwarciu na Politechnice Gdańskiej wystawy dedykowanej pani kapitan Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz. Wystawa „Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską – absolwentka Politechniki Gdańskiej” powstała z inicjatywy Biblioteki Politechniki Gdańskiej. O właściwą promocję zadbała Komisja Morska PZŻ. Na takie wyróżnienie pani kapitan zasłużyła jak mało kto. Pani Krystyna dokonała wielkiego wyczynu żeglarskiego, a wiedzę zdobytą na Wydziale Budowy Okrętów wykorzystywała nie tylko w pracy zawodowej.

Ogromne powody do radości dało nam przyznanie praw do organizacji mistrzostw Europy klas 49er, 49erFX i Nacra 17, które w dniach 8-13 lipca odbędą się w Gdyni w ramach corocznego festiwalu żeglarstwa Volvo Gdynia Sailing Days. To wielkie wyróżnienie i duża odpowiedzialność, ponieważ o tytuł mistrza Starego Kontynentu będzie walczyło w Gdyni blisko 400 najlepszych żeglarzy z całego świata. Polacy żeglowali z sukcesami także na jachtach morskich. Przemysław Tarnacki wraz z załogą Ocean Challenge Yacht Club zajął 5. miejsce w klasie Maxi 1 w prestiżowych regatach Les Voiles de St. Barth. Drugie miejsce w klasie Offshore Multihull zajął R-Six Team 6601.

W kwietniu odbyło się również kolejne posiedzenie Zarządu PZŻ oraz Sprawozdawczy Sejmik PZŻ. Zatwierdzono strategię rozwoju żeglarstwa na najbliższe lata. Strategia określa misję i wizję Związku oraz wartości i cele, a także priorytety: sport wyczynowy oraz sport dzieci i młodzieży, upowszechnianie żeglarstwa, majątek i finanse oraz struktury PZŻ i proces zarządzania. Zarząd PZŻ przyznał honorową odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego” działaczom Piotrkowskiego i Zachodniopomorskiego OZŻ oraz odznaczenie „Przyjaciel Żeglarstwa Polskiego”, którym uhonorowani zostali Joerg Bohn (z rekomendacji Stowarzyszenia Flota Polska DN), Grzegorz Maciej Jóźwiak (z rekomendacji Zachodniopomorskiego OZŻ) i Adam Robert Szyburski (z rekomendacji Stowarzyszenia Flota Polska DN i Wielkopolskiego OZŻ). Wszystkim wyróżnionym składam serdeczne gratulacje.

W myśl zasady związku żeglarskiego bez podziałów Zarząd PZŻ dokonał ujednolicenia regulaminu „Zasady organizacji regat żeglarskich PZŻ”. Celem aktualizacji dokumentu było zespolenie zasad dotyczących regat sportowych, morskich i amatorskich śródlądowych. Ponadto uporządkowano zasady rozgrywania regat rangi mistrzostw Polski i przyznawania tytułów. Ważnym wydarzeniem był Sejmik Sprawozdawczy PZŻ, który odbył się 15 kwietnia w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Podczas obrad dyskutowano nad zaprezentowanymi sprawozdaniami. Wiceprezesi i skarbnik zaprezentowali dokonania w podległych im obszarach: sporcie, szkoleniu, żeglarstwie morskim, żeglarstwie śródlądowym i sprawach majątkowych. Przedstawiono stan realizacji projektów inwestycyjnych Nowa Marina Gdynia oraz Port Jachtowy Trzebież. Naświetlono także szczegóły dotyczące działań spółki E-PZŻ.

Delegaci podjęli uchwałę w sprawie korekt w statucie PZŻ. Zatwierdzone zmiany zostały opracowane na podstawie uwag zebranych podczas ostatniego roku działalności Związku i dotyczyły ujednolicenia dotychczasowych zapisów, dostosowania do obowiązujących przepisów prawa oraz wprowadzenia zapisów niezbędnych do ubiegania się o dotacje na projekty finansowane ze środków zewnętrznych. Korekty statutu idą w parze z przyjętym do realizacji przez Zarząd Związku Kodeksem Dobrego Zarządzania Polskich Związków Sportowych opublikowanym przez MSiT. Podczas obrad Sejmiku poruszona została sprawa często komentowanej w ostatnich tygodniach ustawy o prawie wodnym. Dużo kontrowersji wzbudza fakt, że niemal wszystkie podmioty korzystające z „gruntów pokrytych wodą” są zobowiązane do uiszczania wysokich opłat, czyli tzw. podatku podwodnego lub podatku dennego.

Jako pierwszy wiceprezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej EUROSAF wziąłem także udział w Walnym Zgromadzeniu na Cyprze, podczas którego podsumowano pierwszy rok działalności nowego zarządu EUROSAF. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele 29 krajów. Po przedstawionym sprawozdaniu i dokonaniu oceny dotychczasowej działalności, zgromadzeni na spotkaniu reprezentanci z dużym optymizmem patrzą w przyszłość. Nasze dyskusje skupiały się wokół wizji jak tworzyć warunki, które zainspirują żeglarstwem coraz większą liczbę osób w wielu miejscach. W kwietniu uczestniczyłem też w konferencji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, poświęconej dobremu zarządzaniu w polskich związkach sportowych, która zainaugurowała Akademię Zarządzania Sportem

Koniec miesiąca to ponownie aspekt sportowy i sukcesy naszych zawodników. Podczas regat Pucharu Świata we francuskim Hyeres na najwyższym stopniu podium stanęli Zofia Klepacka w klasie RS:X oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er. Trzecie miejsce wśród windsurferek zajęła Małgorzata Białecka. Dla Klepackiej jest to już trzecie z rzędu, a czwarte w ogóle zwycięstwo w tej imprezie. Z kolei dla Dominika i Szymona jest to największy do tej pory sukces w karierze. Poza tym w pierwszej dziesiątce znaleźli się także Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er), Agata Barwińska (Laser Radial) oraz Paweł Tarnowski (RS:X).

W Polsce w wielu okręgach i klubach oficjalnie rozpoczęto już letni sezon żeglarski. Wszystkim żeglarzom życzę pomyślnych wiatrów i dobrych kursów w stronę popularyzacji naszego sportu. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie oraz współpracę i zachęcam, abyście nadal przedstawiali swoje wizje i pomysły. Wszyscy razem będziemy starali się żeglować dobrym kursem.

Prezes PZŻ Tomasz Chamera
Warszawa, 04.05.2018

Powiązane artykuły