Strona główna » Regaty Oderman już w ten weekend

Regaty Oderman już w ten weekend

by ZOZŻ

Jachty balastowe wypłyną na wody Zalewu Szczecińskiego, by powalczyć w regatach Oderman Cup 2023, które są częścią Pucharu Bałtyku Południowego.

Już w najbliższy weekend w Marinie w Trzebieży odbędą się regaty Oderman Cup 2023. Jesienne regaty dla jachtów balastowych na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Centrum Żeglarskie. Oderman Cup są regatami cieszącymi się dużym zainteresowaniem. Co roku bierze w nich udział około 30 jednostek. Zawody przeprowadzane zostaną w trzech klasach: KWR, OPEN, ORC.

KWR

Klubowy Współczynnik Regatowy (a więc wspomniane KWR) to jedna z najpopularniejszych formuł przelicznikowych, która charakteryzuje się względnie prostymi zasadami obliczeń i niską ceną wystawienia certyfikatu. Wystarczy podstawić parametry jachtu do wzoru i przelicznik (KWR) gotowy. Umożliwia on ściąganie się jachtów o różnych parametrach, eliminując przy wynikach różnice sprzętowe. W praktyce (i ogromnym skrócie) oznacza to tyle, że jacht, który pierwszy przekroczy linię mety, wcale nie musi być zwycięzcą. Jachty większe, lepiej wyposażone (a więc i droższe) są zazwyczaj także szybsze. Przelicznik KWR sprawia, że nie muszą być jednak lepsze.

OPEN

Wyścigi w klasie OPEN zostaną podzielone na dwie grupy – OPEN I (jachty do 8 metrów długości) i OPEN II (jachty powyżej 8 metrów długości).

ORC

Przelicznik ORC przeznaczony jest głównie dla jachtów turystycznych biorących udział okazjonalnie w regatach klubowych. ORC Club został wprowadzony w celu zwiększenia liczby startujących w regatach jachtów turystycznych. Odbyło się to poprzez dostarczenie bardziej precyzyjnego i w łagodnej formie wprowadzonego regatowego systemu przelicznikowego dla zróżnicowanej floty pod względem typów jachtów i ich wieku. Świadectwa pomiarowe ORC Club obliczone są przez program komputerowy na podstawie uproszczonego pomiaru jachtu na lądzie i/lub na wodzie.

ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową: regaty@centrumzeglarskie.pl do dnia 28.09.2023 r., a po tym terminie w biurze regat na przystani Port Jachtowy Trzebież.

w dniach: 29.09.2023 r. w godzinach: 18.00-20.00 oraz 30.09.2023 r. w godzinach 08.00 – 08:30.

Wymagane są następujące dokumenty:

  • ubezpieczenie OC min. w kwocie 1,5mln Euro
  • potwierdzenie opłaty wpisowego,
  • podpisane zgłoszenie,
  • amatorska licencja zawodnika prowadzącego jacht.

Organizatorami regat Oderman Cup jest Centrum Żeglarskie. Partnerem wydarzenia sią Marina Trzebież i Centrum Klimatu Webasto.

PROGRAM REGAT

PIĄTEK 29.09.2023

  • godz. 18.00-20.00 – zgłaszanie jachtów do regat

SOBOTA 30.09.2023

  • godz. 08.00-08.30 – zgłoszenie jachtów do regat
  • godz. 11.00 – start do wyścigu
  • około godziny 18-19 przewidziane ognisko z kiełbaskami

NIEDZIELA 01.10.2023

  • godz. 10.00 – start do wyścigu
  • godz. 16.00 – zakończenie regat

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment