Strona główna » Regatowa Reprezentacja Szczecina OPT. Młodzi z CŻ i SEJK Pogoń

Regatowa Reprezentacja Szczecina OPT. Młodzi z CŻ i SEJK Pogoń

by ZOZŻ

RRS(19Poznaliśmy skład Regatowej Reprezentacji Szczecina (RRS), którą tworzy dziesięcioro młodych zawodników dwóch szczecińskich klubów żeglarskich: Centrum Żeglarskiego, oraz Sejk Pogoń Szczecin, klasy Optimist grupa B. Ten pilotażowy projekt zakłada utworzenie silnej i mocnej kadry żeglarskiej Szczecina, która z jednej strony będzie pielęgnować tradycje naszego miasta i krzewić sporty wodne wśród najmłodszych, a z drugiej rozsławi Szczecin na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Już 23 listopada 2019 w ramach zgrupowania polecą do Torrevieja w Hiszpanii

– Tworzymy coś na wzór kadry Szczecina. Chcemy wesprzeć najlepszych zawodników i najlepsze zawodniczki w kształceniu z zakresu żeglarstwa i osiągnięć sportowych. Rozpoczynamy od Optimista, ponieważ jest to baza dla dalszego żeglarskiego rozwoju. Mam nadzieję, że ta młodzież za chwilę będzie osiągała jeszcze większe sukcesy sportowe na arenie ogólnopolskiej i nie tylko, a potem będzie zasilała różne inne klasy żeglarskie, reprezentując tym samym Szczecin w zawodach rangi międzynarodowej – mówił podczas środowej konferencji prasowej prezydent miasta Piotr Krzystek.

O wynikach rekrutacji do RRS decydowały osiągnięcia młodych żeglarzy w poprzednich sezonach, oraz liczba punktów zdobytych w ogólnopolskim rankingu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Młodzież, która trafia w szeregi RRS-u, zostanie objęta opieką doświadczonego trenera, który zapewni ciągłość szkoleń na wodzie oraz zadba o ogólną kondycję sportową swoich podopiecznych. Szkoleniowcem RRS-u został Michał Zera, reprezentant kadry Polski w olimpijskiej klasie Laser, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów, uczestnik Mistrzostw Świata i Europy. Był trenerem Reprezentacji Polski na ME w klasie Optimist w roku 2017, gdzie Igor Kuczys zdobył srebrny medal. Obecnie jest trenerem w UKS Barnim Goleniów. Teraz przed młodymi żeglarzami „morze” inspiracji, ciekawe zajęcia, treningi na najwyższym poziomie oraz wyjazdy na międzynarodowe zgrupowania. Pierwsze już za dwa tygodnie – 23 listopada w ramach zgrupowania RRS poleci do Torrevieja w Hiszpanii…

– Projekt jest na początku swojej drogi, docelowo zostanie on rozszerzony o inne klasy. Chcemy zapraszać do współpracy żeglarzy topowych z naszego miasta, takich jak Agnieszka Skrzypulec i Tadeusz Kubiak. Współpraca RRS-u z klubami i trenerami sportowymi będzie dla nas bardzo ważna. Przed zawodnikami pierwsze zgrupowanie w Hiszpanii. Jesienią i zimą zaplanowaliśmy zajęcia sportowe, zajęcia z tablicą, a od kolejnego sezonu – w uzgodnieniu z klubami – będą już wyjazdy na regaty- opowiadał o planach na najbliższe miesiące koordynator projektu z ramienia CŻ Artur Burdziej. Przed nimi „morze” żeglarskich przygód oraz sporo ciężkiej pracy.

Regatowa Reprezentacja Szczecina to nie jedyny projekt, który od nowego sezonu będzie funkcjonować pod opieką Centrum Żeglarskiego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, w ramach RRS-u pojawi się też grupa żeglarzy z niepełnosprawnościami. To dla nich w najbliższym czasie planowany jest zakup dwóch jachtów Hansa 303, na których osoby te będą uczyć się żeglarstwa. Docelowo planujemy udział tej grupy w regatach krajowych i zagranicznych. -To nowa dziedzina sportu, która we współpracy trenerów, nas lekarzy, neurochirurgów, Centrum Żeglarskiego i Urzędu Miasta pozwoli rozszerzyć horyzonty dla dzieci, które zamienią wózki na łódkę. Bo na wodzie nie widać niepełnosprawności. Dzieci mogą rozwijać się i mam nadzieję, że będzie to owocować na kanwie sportowej – mówił Marek Lickendorf, opiekun sekcji dla osób z niepełnosprawnością.

Młodym żeglarzom kibicuje i przygląda się Agnieszka Skrzypulec, wielokrotna Mistrzyni Polski Seniorów w klasie 470. Reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 i Rio w 2016. Od 2003 r. zawodniczka Kadry Narodowej, także Mistrzyni Europy kl. Laser 4.7, i v-ce Mistrzyni Świata kl. Laser 4.7.
Lista zakwalifikowanych do Regatowej Reprezentacji Szczecina 2019:
– Klub Sportowy Centrum Żeglarskie – Kaczmarek Lena, Luśnia Magdalena, Miller Filip, Obecny Tomasz,
Podgórny Jakub,

– SEJK Pogoń Szczecin – Łagodzińska Lidia, Wołosz Zofia, Rak Karol, Pluta Bartosz, Wójcik Piotr

Powiązane artykuły