Strona główna » Informacja prasowa – 02.04.07 – LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021

Informacja prasowa – 02.04.07 – LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021

by ZOZŻ
C:\Users\borkowska\Desktop\NC 2021 foty\Model\D2-20210626T181443Z-001\D2\jpg mni\_S_08500.jpg

Każdy dzień na wodzie jest dobry!

Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk, największe żeglarskie wydarzenie 2021 roku w Polsce, minęło właśnie półmetek. Organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk spodziewali się rekordowej frekwencji, ale ta przerosła ich oczekiwania. Szacują, że gdańskie regaty odwiedzi w tym roku ponad 800 łodzi i 1200 zawodników! Został jeszcze niespełna tydzień wyścigów po Zatoce Gdańskiej, a tymczasem podsumowujemy co się wydarzyło w Górkach Zachodnich w okolicach minionego weekendu.

 

Polecieli na hydroskrzydłach

2 lipca odbyły się w ramach LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021 regaty dla klasy IQ Foil i Open Foil Racing. W Polsce IQ foil to nie jest klasa jeszcze nie jest na tyle liczna, żeby stworzyła flotę na regaty i często łączy się ją z formułą Open. Żeglarze startowali więc na różnych deskach. Stawka była wyrównana. Michał Polak wygrał trzy wyścigi na dużym skrzydle, a dwa wyścigi wygrał Paweł Tarnowski i jeden Kamil Manowiecki. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej wygrał Michał Polak.

– Na LOTOS Nord Cup Gdańsk startowaliśmy na lekkim zmęczeniu po udanym starcie w Mistrzostwach Świata w Pucku. Teraz każde regaty są treningiem i przygotowaniem do Mistrzostw Świata seniorów w Szwajcarii w połowie sierpnia.– mówił o swoich planach Michał.

Paweł Tarnowski z SKŻ Sopot, reprezentant Polski w windsurfingu seniorów i największy konkurent Michała opowiadał nam po wyścigach o tym czemu się teraz poświęca i co mu się podoba w gdańskich regatach.

– Obecnie pływam na IQ Foil czyli klasie olimpijskiej na Paryż 2024 i temu sprzętowi poświęcam cały swój czas i energię. Moja przygoda z klasą R:SX się skończyła. Nową klasą olimpijską jest właśnie IQ Foil czyli szybsza i ciekawsza deska windsurfingowa na hydroskrzydle. – mówił Paweł.- Podoba się mi się organizacja gdańskich regat. Świetną sprawą była dla mnie odprawa online na Youtube, bo prawie się spóźniłem na wyścigi i odprawa by mnie ominęła.

 

Weekend dla jachtów morskich

W sobotę wzdłuż trójmiejskich plaż w słabowiatrowych warunkach jachty morskie ścigały się w wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. A w niedzielę przy zmiennym wietrze od 3 do 12 węzłów odbyły regaty Nord Cup Classic 2021. Dla wielu załóg były to pierwsze regaty w sezonie, miały więc okazję, aby dograć się między sobą i z łódką.

Jacht Konsal, za którego sterem stał Przemysław Tarnacki, wygrał wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, a w Nord Cup Classic zajął 2 miejsce w klasie ORC 2.

– Warunki nie były idealne, bo wiatru było trochę za mało. Z chwili na chwilę poznawaliśmy jacht coraz lepiej, robiliśmy duże postępy i daje nam to optymistyczną perspektywę na kolejne starty w tym sezonie. – opowiadał żeglujący w teamie Konsala Karol Jabłoński – Każdy dzień na wodzie jest zawsze dobrym dniem, lepszym od dobrego dnia w biurze, nawet jeśli wyniki nie są najlepsze! Widać, że coś się rusza w polskim żeglarstwie i to jest fantastyczne.

WYNIKI WYŚCIGU O BURSZTYNOWY PUCHAR NEPTUNA

Zwycięzca 2021 – Konsal POL 0004YY – Przemysław Tarnacki

ZWYCIĘZCY DLA PODKATEGORII BURSZTYNOWEGO PUCHARU NEPTUNA
1. Jachty jednokadłubowe poniżej 6,5m: Neoprofil POL 9668 – Piotr Adamowicz
2. Jachty jednokadłubowe 6,5 – 8m: Kleib – Radosław Cierpiał
3. Jachty jednokadłubowe 8 – 10m: L30 – Witold Jankowski
4. Jachty jednokadłubowe 10 – 12m: Happy Hour DEN 8 -Robert Gwóźdź
5. Jachty jednokadłubowe powyżej 12m: Konsal POL 0004YY – Przemysław Tarnacki
6. Jachty wielokadłubowe: She M – Tomasz Kaczmar (jedyny startujący w tej kategorii)

 

W niedzielę popołudniu odbyło się rozdanie trofeów dla zwycięzców we wszystkich wyścigach jachtów morskich podczas LOTOS Nord Cup 2021, włącznie z Orvaldi B8 Race. W przybrzeżnych regatach Nord Cup Classic pierwsze miejsce w klasie ORC 1 zajął jacht Happy Hour, za sterami którego stał Robert Gwóźdź. Załoga ma zamiar jechać w sierpniu na Mistrzostwa Świata ORC do Tallina.

– Zajęliśmy pierwsze miejsce przy bardzo zmiennych warunkach, które wymagały bardzo wszechstronnego przygotowania załogi i jachtu. – relacjonował Robert.- Mieliśmy kupić tę jednostkę wcześniej, ale covid popsuł nam plany i straciliśmy pół poprzedniego sezonu. Pływamy w składzie, w którym wcześniej żeglowaliśmy na Smoke, więc ekipa zna się od kilku lat. Natomiast łódka wymaga precyzyjnego tuningu i prowadzenia. W zeszłym roku poznawaliśmy ją i dopiero teraz próbujemy dograć się na tyle, żeby zmieścić się w drugiej-trzeciej dziesiątce na świecie.

 

WYNIKI REGAT NORD CUP CLASSIC 2021– ZWYCIĘZCY:

OPEN – Marco Polo POL 20254 Marek Limberger JK Conrada

ORC1 – Happy Hour DEN 8 Robert Gwóźdź YKP Gdynia

ORC2 – Czarodziejka POL 9658 Tomasz Konnak JKM Gryf

KWR – Purga POL 6536 Kajetan Kilanowski Yacht Club Stal Gdynia

 

Pożegnaliśmy windurfing

W poniedziałek zakończyli gdańskie regaty młodzi windsurfingowcy w klasie Techno 293. Wielu z nich startowało także w wyścigach na IQ Foilach i wygląda na to, że udało się im powtórzyć dobre wyniki.

Linda Falkiewicz pływa na obu klasach Techno 293 i IQ Foil w SKŻ Sopot i w obu startach zaliczyła sukces.

– Na T293 7.8 zdobyłam pierwsze miejsce, a na IQ Foilu byłam druga, więc jestem bardzo zadowolona ze startów w LOTOS Nord Cup Gdańsk. Dominował słaby wiatr i dobrze sobie poradziłam, chociaż zdecydowanie wolę warunki silnowiatrowe. W obu klasach planuję jeszcze w tym roku wystartować na Mistrzostwach Świata, zobaczymy jak mi pójdzie w stawce międzynarodowej. – podsumowała swoje występy w Gdańsku Linda.

W klasie Techno 293 6.8 pierwsze miejsce w kategorii kobiet do 15 lat zajęła Maria Rudowicz z UJKS „Szturwał” Kalisz. Była także pierwsza we wcześniejszym starcie na IQ Foil.

– Warunki wiatrowe podczas tych regat były bardzo wyczerpujące i zmienne. – relacjonowała Maria. – Lubię jak wiatr jest słabszy, tak jak tu, na Zatoce Gdańskiej, która jest moim ulubionym akwenem. Ale musi być fala – choć niektórym przeszkadza. Nie każdy umie w takich warunkach pływać, a mi właśnie takie odpowiadają.

Gratulujemy wszystkim wygranych! We wtorek 6 lipca startuje Vector Sails Cup i zobaczymy, jak będzie wiało Optimistom. Najmłodsi żeglarze jak zwykle dopisali, zgłosiło się ponad 200 zawodników. W ostatnich latach zwykle wiało im bardzo mocno, mamy więc nadzieję, że tym razem będą walczyć tylko z konkurentami, a nie z wiatrem. Obok Optimistów aż do czartku będzie się także ścigać mniej liczna klasa l’Eqiupe.

*****************

Szczegółowe wyniki tu: https://www.upwind24.pl/nord-cup-2021/results

Zdjęcia Sail Spotting Bartosz Modelski https://www.nordcup.pl/galeria/foto

Zapraszamy na:

https://www.nordcup.pl/aktualnosci

https://www.facebook.com/NordCup

#najpopularniejszeregatywpolsce

Zdjęcia dostępne także w galerii:

Powiązane artykuły

Leave a Comment