Strona główna » Żagle 2021 za nami. Pełne atrakcji, na Bałtyku i w Szczecinie

Żagle 2021 za nami. Pełne atrakcji, na Bałtyku i w Szczecinie

by Wiesław Seidler

Tegoroczne planowane z dużym rozmachem bałtyckie „tolszipy” – z kolejnym naszym finałem – zostały niestety odwołane ze względu na pandemię, ale na szczęście decyzją władz Szczecina, Tallina i Kłajpedy zastąpiły je skromniejsze, też atrakcyjne „Żagle 2021”, z regatami bałtyckimi i finałowym trzydniowym żeglarskim świętem, tradycyjnie przy Wałach Chrobrego i na Łasztowi.

Sporo na ten temat już pisaliśmy na naszej stronie, teraz czas na małe podsumowanie. Jednym z ważniejszych wydarzeń było przełożone właśnie na sobotę 31 lipca rozdanie Międzynarodowych Szczecińskich Nagród Żeglarskich za sezon 2020, co odbyło się tym razem na pokładzie rosyjskiego „Shtandarta” – repliki żaglowca cara Piotra I – częstego gościa w Szczecinie. Przypomnę, że dwie z tych nagród – Rejs Roku i Żeglarz Roku – ufundował jak zwykle ZOZŻ, a pozostałe Miasto Szczecin. Po raz pierwszy „naszymi” nagrodami podzielili się zgodnie małżonkowie Halina i Andrzej Górajek, właściciele i armatorzy dwóch oceanicznych jachtów „Ocean A” i „Ocean B”, którymi od kilku lat razem podbijają polarne, arktyczne morza, a w sezonie 2020, w nagrodzonym rejsie na s/y „Ocean B”, pobili polski rekord w żegludze na północ (o czym już pisaliśmy). Pełna lista nagród też już jest na naszej stronie, a wręczali je Przewodniczący Kapituły Maciej Krzeptowski, prezydenci miasta Piotr Krzystek i Krzysztof Soska, i Prezes ZOZŻ Marcin Raubo (na zdjęciach).

Dużą niespodzianką – oczekiwaną od lat przez cały żeglarski Szczecin i cały nasz Okręg – była z pewnością zatwierdzona już przez władze Szczecina i ogłoszona przy rej okazji decyzja o podjęcie przygotowań do wokółziemskiej wyprawy „Daru Szczecina”! Cały niezwykły rejs, zapowiedziany przez prezydenta Krzysztofa Soskę i kapitanów jachtu Wojtka „Bolo” Maleikę i Wojtka Kaczora (na zdjęciach), planowany jest na lata 2022-2024, z udziałem ponad 100 młodych żeglarzy, laureatów Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, zainicjowanego swego czasu przez ZOZŻ (więcej o planach i założeniach wyprawy napiszemy osobno). Nasz flagowy „Dar Szczecina” pozostaje w doskonałej kondycji, o czym świadczą kolejne nagrody odebrane na pokładzie „Daru Młodzieży”, za zwycięstwa właśnie w zakończonych w Szczecinie Regatach Bałtyckich 2021 (relacja osobno).

Podczas trzydniowej imprezy nie brakowało różnych atrakcji – na lądzie i na wodzie – a do zwiedzania żaglowców i ORP „Gniezna” ustawiały się dłuuuuugie kolejki chętnych. Gościliśmy przy nabrzeżach 450 członków załóg, z 29 jednostek, a przy ich obsłudze pomagało 52 oficerów łącznikowych. Zawitały do nas m.in. „Dar Młodzieży”, „Kapitan Borchardt” i „Fryderyk Chopin”, a miłośnicy starych żagli podziwiali wspomnianego już rosyjskiego „Shtandarta”, gdańską „Bonawenturę”, i hiszpański żaglowiec „Atyla”, z niespotykanym galionem w kształcie …głowy psa. Na pokładzie „Daru Młodzieży” odbyła się właśnie promocja kolejnego albumu fotograficznego „Magia żagli”, „zwodowanego” przez niezastąpioną w roli matki chrzestnej dziennikarkę i marynistkę Krystynę Pohl, z nastrojowym zdjęciami ich niezmordowanego pasjonata i znawcy Marka Czasnojcia. Ponadto na nabrzeżu pasażerskim eksponowana była wystawa fotograficzna nt. 25-lecia Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego „Zawisza Czarny”, z kanadyjskiego Hamilton; na pokładzie cumującego obok „Zawiszy Czarnego” byli też żeglarze z tego klubu. Na koniec imprezy jej „magiczny” nastrój podkreśliła jeszcze tęcza, podziwiana w oprawie żagli i żaglowców (jak na zdjęciach)…

Żeglarski Szczecin przygotowuje się już i zaprasza na finał międzynarodowych regat TTSR-2024! Jesteśmy za!!!

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Galeria

Powiązane artykuły

Leave a Comment